آمریکا پایگاه های نظامی خود را در افغانستان تخریب می کند

به گزارش مجله کامسا، امریکا مدعی شده است که بر اساس توافقنامه دوحه قرار است تا پایان سال 2020 میلادی، یعنی حدود سه ماه دیگر، 400 پایگاه خود را در افغانستان تخلیه و تخریب کند.

آمریکا پایگاه های نظامی خود را در افغانستان تخریب می کند

نشریه نیویورک تایمز به نقل از یک دیپلمات آمریکایی نوشت: ایالات متحده تخریب پایگاه های کوچک و بزرگ نظامی خود را در سراسر افغانستان آغاز کرده و قرار است تا سرانجام سال جاری میلادی 400 پایگاه نظامی را در این کشور آسیای میانه از بین ببرد.

بیشتر پایگاه های نظامی آمریکا پیشتر تخریب شده اند اما پنتاگون هنوز در مورد سرنوشت 5 پایگاه بزرگ نظامی خود در افغانستان تصمیمی نگرفته است؛ هرچند، واشنگتن در گذشته اعلام کرده بود که بزرگترین پایگاه نظامی خود در افغانستان را نیز تخریب خواهد کرد؛ اما این تصمیم هنوز نهایی نشده است.

مقامات آمریکایی ادعا می کنند که نسبت به توانایی دولت کابل در کنترل پایگاه های بزرگ نظامی تردید دارند زیرا ساخت آنها میلیاردها دلار هزینه در پی داشته است، به همین دلیل آنها به محض خروج نیروهای خود به دنبال نابودی آنها هستند.

توافقنامه صلح بین طالبان و ایالات متحده در دوحه، پایتخت قطر، روز 29 فوریه سال جاری میلادی با امضا رسیده بود که بر اساس آن قرار بود نیروهای آمریکا ظرف 14 ماه پس از امضای توافقنامه، خاک افغانستان را ترک کنند و در این مدت نیز حمله به نیروهای آمریکایی از جانب طالبان صورت نگیرد.

بر اساس این توافقنامه، هزاران تن از نیروهای آمریکایی تا سرانجام سال جاری افغانستان را ترک می کنند و تعداد سربازان خارجی در افغانستان تا سرانجام ماه نوامبر به 4 هزار تن کاهش می یابد.

مذاکرات صلح بین افغان ها میان دولت و گروه طالبان در 22 شهریور ماه با سخنرانی عبدالله عبدالله، ملابرادر و شماری از وزیران خارجه کشورهای جهان در دوحه آغاز شد و اکنون در بیست ودومین روز آن، هیچ نشانه ای از پیشرفت مشاهده نمی شود. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 307

به "آمریکا پایگاه های نظامی خود را در افغانستان تخریب می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا پایگاه های نظامی خود را در افغانستان تخریب می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید