باقری: گزارشگر داخلی حقوق بشر راه اندازی می گردد، مبانی آزادی های مشروع باید تبیین گردد

به گزارش مجله کامسا، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: ستاد حقوق بشر نباید صرفاً به عرصه خارجی حقوق بشر که عرصه تهاجم و اتهام زنی به نظام است، بپردازد و باید در داخل کشور نیز نقش آفرینی کند. زیرا اگر در داخل کشور بتوانیم نقش آفرین باشیم، خارج از کشور هم قوی خواهیم بود.

باقری: گزارشگر داخلی حقوق بشر راه اندازی می گردد، مبانی آزادی های مشروع باید تبیین گردد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علی باقری، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در ملاقات سید حجت اله علم الهدی، رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه، تعامل این ستاد با پژوهشگاه قوه قضائیه را یک ضرورت دانست و گفت: ستاد حقوق بشر باید از توانمندی و ظرفیت های پژوهشگاه قوه قضائیه استفاده کند.

وی تأکید کرد: متأسفانه بحث حقوق بشر در بعد داخلی (حقوق مردم) و بیرونی (حقوق ملت) و همچنین مباحث بین المللی در کشور ما مهجور واقع شده و صندلی واقعی خود را ندارد.

باقری اضافه کرد: بر عکس تصور بسیاری افراد، معتقدیم در عرصه مباحث بین المللی فضای خوبی برای تحقق اهداف و مقاصد نظام وجود دارد، اما به آن بی توجهی می گردد. به همان اندازه که اهتمام اجرایی به بحث بین الملل داده نشده، پشتوانه علمی نیز ندارد و ما در این عرصه احتیاجمند تجهیز و تنویر علمی هستیم و پژوهشگاه قوه قضائیه در این ارتباط بسیار می تواند یاری کند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه یکی از عرصه های فعالیت این ستاد را مصاحبه های حقوق بشری با کشور های دیگر مطرح نمود و اضافه کرد: در گفت وهای حقوق بشری ما به دنبال تبیین نگاه نظام دینی به حقوق بشر هستیم و این مسئله احتیاجمند پشتوانه قوی علمی است. ما در مصاحبه های حقوق بشری باید بتوانیم ذهنیت خود را به طرف مقابل منتقل و ابهامات آن ها را نیز برطرف کنیم و این کار باید هدفمند باشد.

معاون امور بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، برطرف ابهامات و اتهامات را یکی از عرصه های فعالیت در حوزه حقوق بشر خواند و گفت: عرصه دیگر فعالیت، تهاجم به کشور های غربی در عرصه حقوق بشر و نمایان کردن نقض حقوق بشر توسط کشور های غربی است.

وی ادامه داد: عرصه فعالیت اساسی و مبنایی تر در این حوزه که می تواند برگ برنده ما نیز باشد، ارائه دستاورد ها و هنجار های حقوق بشری نظام دینی ماست. ارائه هنجار ها و محصولات حقوق بشری، یکی از عرصه های مهم فعالیت ما می تواند باشد و در این زمینه، احتیاج به سازمان توسعه حقوق بشر ایران داریم.

باقری در ادامه همچنین به بحث حقوق بشر اسلامی اشاره نمود و گفت: حقوق بشر اسلامی یک مسئولیت سنگینی است که بر دوش ستاد حقوق بشر گذاشته شده و احتیاجمند ساختاربندی است. ذیل این امر موضوعات قابل توجهی وجود دارد که باید تبیین کنیم مانند بحث زنان در اسلام.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اظهار کرد: بحث حقوق مسلمانان و مستضعفان نیز یکی دیگر از موضوعات جدی است که متأسفانه در این زمینه کم کار شده است. در تمام این مسائل، پژوهشگاه قوه قضائیه می تواند پشتوانه علمی ستاد حقوق بشر باشد.

باقری موضوع آزادی های مشروع را از دیگر مباحث مهم خواند و اضافه کرد: در ارتباط با مبانی آزادی های مشروع، کار جدی صورت نگرفته و این مسئله باید در دستور کار قرار گیرد، زیرا معتقدیم جزو عرصه هایی است که دستگاه قضا می تواند با توجه به تکالیف قانونی و مسئولیت های خود، میدان داری کند.

وی همچنین خواهان تشکیل کارگروه مشترک بین ستاد حقوق بشر و پژوهشگاه قوه قضائیه شد و گفت: همکاری های ستاد حقوق بشر و پژوهشگاه قوه قضائیه می تواند در قالب دوره های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت انجام گردد.

معاون امور بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: ستاد حقوق بشر نباید صرفاً به عرصه خارجی حقوق بشر که عرصه تهاجم و اتهام زنی به نظام است، بپردازد و باید در داخل کشور نیز نقش آفرینی کند. زیرا اگر در داخل کشور بتوانیم نقش آفرین باشیم، در خارج از کشور نیز قوی خواهیم بود.

وی در ادامه به ایجاد نهادی تحت عنوان گزارشگر داخلی حقوق بشر اشاره نمود و گفت: به دنبال تأسیس چنین نهادی هستیم تا مسائل حقوق بشری حوزه های مختلف در داخل کشور را همراه با مستندات ارائه دهند و ما نیز این گزارش ها را به مردم بدهیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 319

به "باقری: گزارشگر داخلی حقوق بشر راه اندازی می گردد، مبانی آزادی های مشروع باید تبیین گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باقری: گزارشگر داخلی حقوق بشر راه اندازی می گردد، مبانی آزادی های مشروع باید تبیین گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید