تعویق انتخابات هنگ کنگ بر چه اساسی صورت گرفت؟

به گزارش مجله کامسا، با توجه به جدی بودن شیوع کرونا، رئیس منطقه اداری ویژه هنگ کنگ تعویق انتخابات هفتمین دور شورای قانونگذاری هنگ کنگ را اعلام نمود.

تعویق انتخابات هنگ کنگ بر چه اساسی صورت گرفت؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، با توجه به جدی بودن شیوع همه گیری کرونا، کری لام رئیس منطقه اداری ویژه هنگ کنگ روز آدینه 10 مرداد (31 ژوئیه) تعویق انتخابات هفتمین دور شورای قانونگذاری هنگ کنگ را گفت. دولت مرکزی چین در واکنش حمایت خود را از این تصمیم قانونی بر اساس مشورت رئیس اداری ویژه هنگ کنگ با شورای اجرایی این منطقه با توجه به منافع عمومی و شرایط واقعی هنگ کنگ ابراز کرد.

این یک اقدام قابل توجه است که مطابق قانون در دوره ای غیرعادی اجرا شده و نشانگر موضوع و اصل اول مردم و اولویت سلامت شهروندان برای دولت هنگ کنگ است. تصمیمات اتخاذ شده نه تنها امنیت جانی و سلامت شهروندان هنگ کنگ را حفظ نموده بلکه امنیت و عدالت انتخابات شورای قانونگذاری را نیز تضمین خواهد نمود که با روال متداول بین المللی منطبق است.

از اوایل ژوئیه تا کنون همه گیری کرونا در هنگ کنگ دوباره اوج گرفته و دولت منطقه اداری ویژه هنگ کنگ به سرعت اقدامات سختگیرانه ای برای مبارزه با کرونا در پیش گرفته است؛ اما به دلیل گسترش سریع این بیماری همه گیر، نظام پزشکی هنگ کنگ در حال اشباع شدن و با مشکل کمبود تجهیزات آزمایش و قرنطینه نیز مواجهه است؛ این در حالیست که منشاء بسیاری از موارد ابتلا هنوز روشن نیست.

نشانه های مختلفی وجود دارد که تظاهرات غیرقانونی مداوم و برگزاری برنامه های به اصطلاح انتخابات اولیه از سوی مخالفان هنگ کنگ باعث تشدید ناگهانی همه گیری کرونا در هنگ کنگ شده است. آنها با نادیده دریافت امنیت زندگی شهروندان و با مقاصد و منافع سیاسی شخصی مردم را به تجمع تشویق و مانع بزرگی در راه مبارزه با همه گیری ایجاد کردند. جامعه هنگ کنگ ضمن محکومیت شدید این اقدامات، خواهان تعویق انتخابات شورای قانونگذاری شده و امیدوار است این انتخابات در فضایی امن برای مردم و حفظ عدالت برگزار گردد. برگزاری منظم انتخابات شورای قانونگذاری بر اساس مهار مؤثر شیوع کرونا، خواست مشترک افکار عمومی هنگ کنگ است.

طبق آمار نهادهای ذیربط، تا اواسط ماه ژوئیه، حداقل 70 کشور یا منطقه دنیا به دلیل همه گیری کرونا انتخابات خود را به تعویق انداخته اند. برگزاری انتخابات به منظور مردمسالاریست و موضوع انسان از گذشته تا کنون، موضوع مهم مردمسالاری بوده است.

از این رو با توجه به خالی بودن نهاد قانونگذاری هنگ کنگ، به خاطر تعویق انتخابات شورای قانونگذاری، کمیتۀ دائمی مجلس ملی نمایندگان خلق چین در اسرع وقت تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد نمود.

این امیدواری وجود دارد دولت منطقه اداری ویژه هنگ کنگ بتواند بر اساس پیشگیری و مهار مؤثر همه گیری کرونا، انتخابات شورای قانونگذاری را با نظم به پیش سوق دهد و صلح و ثبات و شکوفایی درازمدت مالی و اجتماعی هنگ کنگ را تضمین کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 201

به "تعویق انتخابات هنگ کنگ بر چه اساسی صورت گرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعویق انتخابات هنگ کنگ بر چه اساسی صورت گرفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید