دارایی های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نشد

به گزارش مجله کامسا، بانک مرکزی گفت:با پیگیری های انجام شده، قوه قضائیه لوکزامبورگ نیز مانند ایتالیا و فرانسه، مانع انتقال دارایی های بانک مرکزی ایران به آمریکا شدند.

دارایی های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نشد

به گزارش خبرنگاران، این نهاد در اطلاعیه ای گفت: بر اساس گزارش شعبه لاهه مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری، دادگاه لوکزامبورگ بر لازم الاجرا نبودن قوانین داخلی آمریکا برای دادگاه های لوکزامبورگ و ضرورت شناسایی آرای صادره از محاکم آمریکایی توسط دادگاه های لوکزامبورگ در پرونده اموال بانک مرکزی نزد موسسه کلیر استریم، صحه گذارد.

بر مبنای تغییرات اخیر قانونگذاری در ایالات متحده دادگاه های آمریکایی می توانند مستقیماً دستور انتقال بعضی از دارایی ها که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به نهادهای ایرانی (از جمله بانک مرکزی ایران) تعلق دارند، صرف نظر از محل وقوع آنها- به ایالات متحده منتقل گردد. بر اساس این قانون، حاکمیت ملی سایر کشورها، به طور صریح و آشکار نادیده انگاشته شده است.

اما بانک مرکزی با اقدامی به موقع، از دادگاه بخش لوکزامبورگ درخواست کرد تا دستور ممنوعیت انتقال دارایی ها خود صرفاً بر اساس تصمیم ایالات متحده و توسط موسسه بانکی کلیر استریم را صادر کند.

دادگاه لوکزامبورگ نیز ضمن موافقت با این درخواست و صدور دستور منع انتقال، در تصمیم خود تایید می نماید که هرگونه حکم دادگاه خارجی قبل از اجرا در قلمرو ملی این کشور، باید توسط دادگاه های لوکزامبورگ به رسمیت شناخته شده و قابل اجرا اعلام گردد.

یادآور می گردد، تصمیم اخیر لوکزامبورگ صریحاً مانع از آن می گردد که موسسه کلیر استریم به اختیار خود از تصمیم ایالات متحده پیروی نموده و بدون صدور قبلی دستور نهایی شناسایی و اجرای این تصمیم در لوکزامبورگ نسبت به انتقال دارایی های بانک مرکزی ایران به ایالات متحده اقدام کند و در صورت تخلف از این تصمیم، موسسه کلیراستریم محکوم به پرداخت جریمه ای سنگین خواهد شد.

ذکر این نکته لازم است که این پرونده با همکاری معاونت حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی و تحت نظارت و مدیریت مرکز امور حقوقی بین المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری در جریان است و این اقدامات تا به امروز موجب شده این بخش از دارایی بانک مرکزی در مقابل ادعاهای واهی خواستار های متعدد دعاوی به اصطلاح ضدتروریستی مطروحه در آمریکا حفاظت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 698

به "دارایی های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارایی های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید