عراقچی: دور آینده مذاکرات می تواند دور پایانی باشد

به گزارش مجله کامسا، سید عباس عراقچی رئیس هیأت مذاکره کننده ایران با بیان اینکه دور آینده مذاکرات می تواند دور پایانی باشد، گفت: اعضای برجام و آمریکایی ها باید تصمیمات سخت خودشان را بگیرند.

عراقچی: دور آینده مذاکرات می تواند دور پایانی باشد

به گزارش خبرنگاران، عراقچی پس از پایان دور پنجم مذاکرات برجام در وین، افزود: امروز بعد از تقریبا 10 روز فشرده کاری به نقطه ای رسیدیم که همه هیأت ها احساس کردند یک بار دیگر باید به مشورت های بیشتر در پایتخت هایشان بپردازند.

او ادامه داد: خیلی از هیأت ها امید داشتند که این دور آخر مذاکرات باشد. همانطور که قبلا گفته بودم، حدس می زدم که ما هنوز با نقطه ای که یک توافق را جمع بندی کنیم، فاصله داریم، البته دور هم نیستیم.

وی افزود: تصمیم بر این گرفته شد که چند روزی، حدبیشتر یک هفته فرصت داده شود و مشورت ها در پایتخت ها صورت بگیرد و مجدد به مذاکرات برگردیم.

عراقچی گفت: در حقیقت این دور از مذاکرات، متوقف نشده، بلکه چند روزی حالت تنفس خواهد داشت تا بشود به جمع بندی های بهتری درباره مسائلی که هنوز مورد اختلاف است و راهکار هایی که پیشنهاد شده، بپردازیم.

رئیس هیأت مذاکره کننده ایران ادامه داد: مهم این است که درباره مسائل اصلی مورد اختلاف، بحث های بسیار زیادی کردیم و درباره هر کدام از آنها راهکار هایی وجود دارد که این راهکار ها باید مورد بررسی قرار گیرد و بهترین آنها انتخاب شود.

وی افزود: مواضع ما، مواضع قطعی نظام است که همچنان پابرجاست. ما هیچ تغییری در مواضع خود نداده ایم. آن چه مهم است این است که تنظیمات اجرایی بازگشت آمریکا به برجام و انجام تعهداتش و نحوه راستی آزمایی و بعد از آن بازگشت ایران به تعهداتش در برجام، این تنظیمات اجرایی بتواند به شکلی که مورد توافق دو طرف باشد و تامین کننده منافع ما باشد، صورت بگیرد و انجام شود.

او ادامه داد: این کار جزییات و کلیاتی دارد، درباره جزییات پیشرفت های خوبی کردیم. برخی از مسائل کلی هنوز مانده است. همانطور که عرض کردم راهکار هایی برای هر مشکل الان پیدا شده است. می ماند اینکه ما بتوانیم به یک جمع بندی داخلی بین خودمان برسیم.

عراقچی گفت: هیأت های دیگر هم باید به جمع بندی خودشان برسند، برخی از موضوعات هست که شدنی نیست و باید این را درک کنند و بفهمند. برخی از موضوعات است که از نظر آنها شدنی نیست. همه این ها باید در یک بسته کلی به یک تفاهم کلی رسیده شود.

وی افزود: تا آن جایی که مواضع خودمان را بتوانیم تامین کنیم و مواضع قطعی نظام تامین شود، طبیعی است این مذاکرات را ادامه می دهیم تا به سرانجام برسیم.

او گفت:در هر جلسه پیشرفت های جدیدتری را داشتیم، برخی جلسات سرعت پیشرفت کار بیشتر بوده و برخی وقت ها کمتر بوده است. در برخی از موضوعات پیشرفت بهتری اجرا شده و برخی موضوعات هنوز عقب تر است.

عراقچی اظهار کرد: در مجموع پیشرفت خوبی را در مذاکرات داشتیم، ولی موضوعاتی که مانده کماکان موضوعاتی است که بدون آنها نمی توان به توافق رسید و باید درباره آنها تصمیم گیری شود.

وی افزود: متن هایی که مربوط به بخش های مختلف مذاکرات است، الان نوشته شده و کامل است و تقریبا در بیشتر متون به پیشرفت نسبت به رسیدن به متون واحد، نزدیک شدیم. از این جهت پیشرفت داشتیم ولی چند موضوع کلیدی است که باید درباره آن تصمیم گیری شود. راهکار هایی درباره هر کدام پیشنهاد و بحث شده، ولی تصمیم گیری آنها نیاز به سطوح بالاتر دارد.

عراقچی شرح داد: همانطور که بارها عرض کردم تصمیم گیری در خصوص این توافق در وین اتخاذ نمی شود، در تهران اتخاذ می شود.

او ادامه داد: هیچ چیز را در مذاکرات بصورت صددرصد نمی شود، پیش بینی کرد. بصورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد. روال مذاکرات ما تا الان به شکلی بوده که اگر به جمع بندی ها و تصمیمات مقتضی نائل شویم، می توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم. نه ما بلکه دیگران و کشورهای دیگر عضو برجام و آمریکایی ها باید تصمیم بگیرند و تصمیمات سخت خودشان را باید بگیرند و خودشان را با مواضع جمهوری اسلامی منطبق کنند.

رئیس هیأت مذاکره کننده ایران گفت: اگر چنین شود، طبیعی است ما توافق خواهیم داشت و اگر صورت نگیرد یا توافق نخواهیم داشت، یا باز هم مذاکرات بیشتری خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: اصلا دنبال مذاکرات فرسایشی نیستیم، در عین حال عجله هم نمی کنیم که خدای نکرده منافع کشور فدای تعجیل در کار شود.

عراقچی گفت: به هیچ عامل بیرونی توجهی نداریم، همه مسائل دیگری که در کشور و جامعه بین الملل است به کار ما ارتباطی پیدا نمی کند. ما این جا متمرکز بر منافع ملی کشور و مواضع نظام متمرکز شدیم تا وقتی آنها تامین نشود به کار خود ادامه خواهیم داد و هیچ توجهی به مسائل دیگر نداریم.

وی افزود: بطور منطقی دور آینده می تواند دور پایانی باشد، ولی در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

رئیس هیأت مذاکره کننده ایران در پایان گفت: هنوز زمان قطعی برای دور بعدی مذاکرات مشخص نکردیم، ولی به صورت کلی تصمیم بر این گرفته شد که حدود یک هفته تنفسی داده شود و مشورت های بیشتری صورت گیرد و بعد از آن مجدد ملاقات کنیم. تاریخ آن توسط هماهنگ کننده برجام آقای مورا بین اعضای مختلف مشورت و تصمیم گرفته و اطلاع داده می شود.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 721

به "عراقچی: دور آینده مذاکرات می تواند دور پایانی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: دور آینده مذاکرات می تواند دور پایانی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید