نمودار ارتباط مستقیم تعداد مبتلایان کرونا با سفر ، مردم در خانه ماندن و سفر نرفتن را جدی تر بگیرند

به گزارش مجله کامسا، آمار تردد وسایل نقلیه در محورها و جاده های بین شهری و بین استانی در چهار ماهه سال جاری نشان می دهد که رابطه عمیق و معناداری بین افزایش سفرهای مردم با شیوع مجدد ویروس کرونا و افزایش تعداد مبتلایان جدید به بیماری کوید 19 وجود دارد. در چهار ماه گذشته هر قدر مردم سفرهای بیشتری رفته اند، نمودار مبتلایان به ویروس کرونا نیز همراستا با آن بیشتر شده است.

نمودار ارتباط مستقیم تعداد مبتلایان کرونا با سفر ، مردم در خانه ماندن و سفر نرفتن را جدی تر بگیرند

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

ایسنا نوشت: بر اساس اطلاعات سازمان راهداری از تردد وسایل نقلیه مختلف در محورهای برون شهری، سرنوشت شیوع ویروس کرونا با میزان سفرهای مردم گره خورده و هر وقت مردم در خانه ماندن را فراموش نموده اند و برای چند روز به مسافرت رفته اند، به فاصله چند روز و چند هفته پس از آن آمارهای ابتلا به کرونا در کشور نیز رشد پیدا نموده است و جالب تر اینکه از نظر زمانی، بسیاری از پیک های تردد همین وسایل نقلیه مختلف با پیک های شیوع ویروس کرونا دقیقا مطابقت دارد.

بر اساس این آمارها در اواخر اسفند ماه و روزهای سرانجامی پارسال تردد روزانه حدود یک میلیون و 400 هزار دستگاه وسیله نقلیه مختلف در محورهای کشور به ثبت رسید و دقیقا دو هفته بعد از آن شاهد بالا رفتن شیب صعودی شیوع ویروس کرونا بودیم و در هفته دوم فروردین ماه امسال موارد ابتلا جدید از کمتر از 1500 نفر به بیش از 3000 نفر در روز رسید. در آن ایام موارد ابتلا به کرونا به بیشترین حد خود تا آن روزها در کشور (یعنی 3186 بیمار جدید در 11 فروردین ماه) رسید.

اما در روزهای ابتدایی امسال که مردم سفرهای خود را لغو کردند و از سوی دیگر محدودیت های تردد نیز در کشور اعمال شد، شاهد ثبت حدود 600 هزار تردد دستگاه وسیله نقلیه در محورهای برون شهری بودیم؛ یعنی کمتر از نصف سفرهای مردم در روزهای سرانجامی سال گذشته و در نتیجه کاهش سفرها و البته جدی تر دریافت مردم و رعایت پروتکل های بهداشتی، ابتلا به این ویروس هم دقیقا از سرانجام تعطیلات نوروزی فرایند کاهشی پیدا کرد؛ چرا که آمار مبتلایان در اواخر فروردین ماه به نصف یعنی 1500 نفر مبتلا در روز و بلکه کمتر از آن رسید.

در 13 فروردین ماه هم مردم از خیر رسم قدیمی تفریح در روز طبیعت گذشتند و در خانه ماندند که تصاویر هوایی منتشر شده و البته میزان تردد وسایل نقلیه در محورها و جاده های مختلف برون شهری که تنها حدود 250 هزار وسیله نقلیه در محورهای مواصلاتی به ثبت رسیده بود، این موضوع را اثبات می کرد. در این راستا نه تنها آمار ابتلا فرایند کاهشی پیدا کرد بلکه به تدریج به هزار مورد در روز و حتی کمتر از آن رسید و بهترین رکورد کشور (کمترین مبتلا) در امسال در 13 اردیبهشت ماه با 802 مورد ابتلای جدید به ثبت رسید.

البته این سرانجام ماجرا نبود و این ویروس ناخوانده رفته رفته بیشتر در شهرها و استان های مختلف رسوخ کرد و جالب اینکه قبل از آن آمارهای تردد هم تقریبا با همین شدت افزایش پیدا کرد؛ بدین صورت که از اواخر فروردین ماه تا اواسط اردیبهشت ماه سفرهای بین استانی مردم افزایش یافت و تردد وسایل نقلیه در محورهای برون شهری به بیش از یک میلیون دستگاه و نهایتا به بالای 1.5 میلیون دستگاه وسیله نقلیه مختلف رسید و همین مسئله سبب شد تا در همان نیمه اول خرداد ماه آمار ابتلا به ویروس کرونا به تدریج به 3000 نفر در روز برسد و نهایتا در 15 خرداد امسال بالاترین آمار شیوع کوید 19 در کشور، یعنی شناسایی 2735 بیمار جدید از سوی سخنگوی وزارت بهداشت اعلام شد و خوزستان نیز در کنار دیگر استان ها به شرایط قرمز از نظر این ویروس رسید.

نکته بدتر اینکه یکی دو روز پس از ثبت این آمار بالا در کشور، بیشترین آمار تردد وسایل نقلیه در محورهای برون شهری نیز برای امسال ثبت شد؛ چرا که بالغ بر دو میلیون دستگاه وسلیه نقلیه مختلف در این جاده ها ثبت شد و آمارها نشان می دهد که از همین تاریخ تا کنون هیچگاه ترددهای بین استانی نیز از یک میلیون و 500 هزار دستگاه و موارد ابتلا به کوید 19 از 2000 نفر پایین تر نیامده است.

به نظر می رسد که مردم در خانه ماندن و سفر نرفتن را باید جدی تر بگیرند تا شاید شاهد کم و کمتر شدن موارد ابتلا به این بیماری در کشور باشیم و شاید اعمال دوباره سیاست محدودیت های تردد و سفر بتواند در این زمینه اثر گذار باشد؛ چرا که دقیقا از همان اواخر فروردین ماه که محدودیت ها برداشته شد، سفرهای برون شهری نیز افزایش یافت.

منبع: چمدان
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 158

به "نمودار ارتباط مستقیم تعداد مبتلایان کرونا با سفر ، مردم در خانه ماندن و سفر نرفتن را جدی تر بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمودار ارتباط مستقیم تعداد مبتلایان کرونا با سفر ، مردم در خانه ماندن و سفر نرفتن را جدی تر بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید