ویروس کرونا تا یک ماه روی سطوح زنده می ماند؟!

به گزارش مجله کامسا، پژوهش های دیگری که در دمای 30 و 40 درجه صورت گرفته نشان می دهد که مدت زمان زیست ویروس با افزایش دما کاهش می یابد. در واقع، ویروس کرونا در دمای 40 درجه تنها 24 ساعت فعال است.

ویروس کرونا تا یک ماه روی سطوح زنده می ماند؟!

پروتئین و چربی در مایعات بدن نیز به گونه ای قابل توجه به دوام ویروس یاری می نماید

پژوهشی جدید حاکی از آن است که ویروس کرونا می تواند روی اسکناس، فولاد ضدزنگ و سطوح شیشه ای مثل تلفن های همراه تا 28 روز فعال بماند. دانشمندان با این گزارش که در شرایط دقیق آزمایشگاهی از جمله تاریکی اجرا شده است با احتیاط برخورد کردند. نور خورشید به سرعت ویروس را خنثی می نماید.

این پژوهش که در نشریه وایرالوژی (ویروس شناسی) منتشر شد، از طریق آژانس ملی پژوهش های علمی استرالیا، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی بازار مشترک در مرکز آمادگی بیماری های استرالیا (اِی سی دی پی) در گیلانگ اجرا شده است.

این تحقیقات نتیجه گیری نموده است که ویروس کرونا در دمای کمتر و روی سطوح بدون منفذ و صیقلی مثل شیشه، فولاد ضد زنگ و پلاستیک در مقابل سطوح پیچیده تری از جمله کتان، به مدت بیشتری فعال است. ویروس کووید-19همچنین روی اسکناس دوام بیشتری از پول پلاستیکی دارد.

این پژوهش تاکید می نماید که تداوم زیست ویروس روی سطوح شیشه ای با توجه به میزان استفاده از تلفن های همراه، دستگاه های خودپرداز بانکی، صندوق های سلف سرویس فروشگاه ها و اتاقک های تحویل چمدان و عبور مسافر در فرودگاه ها که احتمالا به طور منظم ضدعفونی نمی شوند، مهم است، زیرا خطر بیشتری برای انتقال ویروس دارند.

مولفان این گزارش می گویند این گونه سطوح باید به شکل منظم ضدعفونی شوند به ویژه اگر در معرض استفاده مداوم در محیط هستند.

دکتر دبی ایگلز، یکی از مولفان این پژوهش که معاون ای سی دی پی نیز هست که روی درک عملکرد ویروس و آزمایش یک واکسن بالقوه تمرکز نموده است می گوید مطالعات آن ها نشان داده که ویروس کرونا می تواند برای مدت های طولانی روی سطوح فعال بماند که اقداماتی از جمله شستن مرتب دست ها و تمیز کردن سطوح را الزامی می نماید.

دکتر ایگلز می گوید: ما متوجه شده ایم که ویروس در دمای 20 درجه، یعنی دمای متوسط اتاق بسیار فعال است و تا 28 روز روی سطوح صیقلی مثل شیشه یا صفحه تلفن های همراه و پول های پلاستیکی باقی می ماند.

او تاکید می نماید: تجربیات مشابه با ویروس های آنفولانزای اِی (اچ 1 ان 1 - آنفولانزای خوکی) نشان می دهد که این ویروس می تواند تا 17 روز روی سطوح صیقلی دوام بیاورد. که نمایانگر نسبت مقاومت ویروس کووید-19 است.

دکتر ایگلز گفت که هرچند هنوز نتیجه ای قاطع در خصوص نقش سطوح، میزان تماس با سطوح و مقدار ویروس لازم برای عفونت گرفته نشده است، اما تثبیت مدت فعالیت ویروس روی سطوح برای مشخص راهبرد محدودیت خطر سرایت در مناطق پرتماس بسیار مهم است.

پژوهش های دیگری که در دمای 30 و 40 درجه اجرا شده نشان می دهد که مدت زمان زیست ویروس با افزایش دما کاهش می یابد. در واقع، ویروس کرونا در دمای 40 درجه تنها 24 ساعت فعال است.

دکتر شُبها برور، استاد بخش میکروبیولوژی دانشگاه اس جی تی در گوروگرام می گوید که این اطلاعاتی جاافتاده است که ویروس کرونا روی سطوح تا مدت زمان قابل ملاحظه ای فعال باقی می ماند.

دکتر برور گفت: این پژوهش از وجود ویروس روی شیشه و فولاد ضد زنگ خبر می دهد، اما سؤال این جاست که آیا تعداد ویروس روی چنین سطوحی می تواند برای ایجاد بیماری کافی باشد؟ نکته دیگر این که مهم است بدانیم این آزمایش در محیط کنترل شده آزمایشگاهی اجرا شده است.

این پژوهش نشان می دهد که هنگامی که این سطوح در معرض اشعه فرابنفش خورشید قرار می گیرند، از تعداد ویروس های روی آن ها به سرعت کاسته می گردد. به گفته سازمان بهداشت دنیای، تا به امروز 37 میلیون نفر در دنیا به کووید-19 مبتلا شده اند و یک میلیون نفر نیز بر اثر عوارض آن جان سپرده اند. این ها موارد تثبیت شده ابتلا و تلفات کووید-19 هستند.

پرفسور ترور درو، مدیر ای سی دی پی می گوید بسیاری از ویروس ها خارج از بدن، روی سطوح فعال باقی می مانند، اما این که تا چه زمان باقی مانده و قابلیت ایجاد بیماری را دارند به نوع ویروس، تعداد و شرایط محیط و نیز نحوه سرایت آن - مثل تماس با دست یا انتشار آن از راه سرفه بستگی دارد.

پروفسور درو می گوید پروتئین و چربی در مایعات بدن نیز به گونه ای قابل توجه به دوام ویروس یاری می نماید. او گفت این پژوهش همچنین می تواند دلیل دوام و انتشار ویروس را در محیط های خنک و آلوده بر سطوح پرچربی و پروتئینی مثل مراکز فراوری و توزیع گوشت شرح دهد و به ما برای رویارویی با این خطر یاری کند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 309

به "ویروس کرونا تا یک ماه روی سطوح زنده می ماند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا تا یک ماه روی سطوح زنده می ماند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید