کشف نزدیک ترین سیاهچاله به زمین؛ یکی از صدها میلیون!

به گزارش مجله کامسا، این سیاهچاله حدود 1000 سال نوری از کره زمین فاصله دارد یا به عبارت دیگر تقریبا 9.5 هزار میلیون میلیون کیلومتر در صورت فلکی تلسکوپیوم واقع شده است.

کشف نزدیک ترین سیاهچاله به زمین؛ یکی از صدها میلیون!

شاید این فاصله آن چنان نزدیک به نظر نرسد، اما اگر در مقیاس کل گیتی آن را بسنجیم واقعا زمین و سیاهچاله در کنار هم قرار دارند.

دانشمندان این سیاهچاله را از نحوه کنش های آن با دو ستاره دیگر کشف کردند که یکی از آن ها به دور این سیاهچاله می چرخد و دیگری به دور آن ستاره و سیاهچاله دوران می نماید.

نکته عجیب در این مورد آنجاست که این سیاهچاله به وسیله آنالیز عملکرد سیستمی با نام HR 6819 که با حضور دو ستاره از پیش شناسایی شده بود، کشف شد.

دیتریش باد، ستاره شناس بازنشسته در رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) در گارچینگ آلمان گفت: این همان چیزی است که شما می توانید آن را سیاهچاله تاریک بنامید ؛ از این نظر که این سیاهچاله به معنای واقعی کلمه تاریک و سیاه است.

او گفت: ما فکر می کنیم این ممکن است اولین مورد از چنین کشف سیاهچاله ای به این روش در تاریخ باشد. البته این مسئله تنها نکته مهم درباره این سیاهچاله نیست، بلکه نزدیک ترین سیاهچاله تا به امروز کشف شده نیز به شمار می رود.

از دیگر نکات جالب در این باره امکان مشاهده این سیاهچاله است، شما می توانید سیستم HR 6819 را با چشم غیرمسلح ببینید. البته اگر در نیمکره جنوبی زمین زندگی کنید چنین امکانی را دارید که بدون احتیاج به هیچ تلسکوپ یا دوربین شکاری آن را ببینید. البته در حال حاضر این اتفاق هم کمی سخت است چرا که این سیستم و ستاره هایش به تازگی در حال خارج شدن از پشت خورشید است و مدتی طول می کشد تا در آسمان شب قابل مشاهده گردد.

دانشمندان از سال ها پیش مطالعه HR 6819 را به دنبال کشف گونه ای خاصی از ستاره ها شروع کردند. آن ها به دنبال نوعی از ستاره ها بودند که چنان سریع بر روی محور خود می چرخند که تا مرز فروپاشی و متلاشی شدن پیش می فرایند. ستاره بیرون این سیستم نمونه بسیار خوبی از این دست ستارگان محسوب می گردد. اما سلسله ای از رخدادها و حوادث باعث شده بود که این تحقیقات تا به امروز به نتیجه خاصی دست پیدا نکند.

در این باره بیشتر بخوانید:

اتفاقی که دانشمندان را شگفت زده کرد؛ کرونا باعث سکوت زمین شده است

آیا سیارک ماسک دار امشب زمین را نابود خواهد نمود؟

آیا حفره های لایه اوزون در حال بسته شدن هستند؟

به وسیله مطالعات اجرا شده با استفاده از تلسکوپ 2.2 متری رصدخانه لا سیلا در شیلی معین شد که ستاره درونی این سیستم هر 40 روز یک بار به دور یک شی نامرئی در حال چرخش است.

این شی نامرئی حداقل چهار برابر خورشید جرم دارد و با توجه به جرم و نامرئی بودن آن فرض می گردد که تنها یک سیاه چاله می تواند این گونه باشد.

اخترشناسان تا به امروز در کهکشان راه شیری، تعداد اندکی از سیاهچاله ها را مشاهده نموده اند و با توجه به کشف این سیاهچاله می توانند سرنخ هایی را درباره مکان سیاهچاله های پنهان دیگری در این کهکشان بدست آورند. احتمالا صدها میلیون سیاه چاله در کهکشان راه شیری وجود دارد که ما فقط تعداد بسیار کمی از آن ها تا به امروز شناسایی شده اند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 411

به "کشف نزدیک ترین سیاهچاله به زمین؛ یکی از صدها میلیون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نزدیک ترین سیاهچاله به زمین؛ یکی از صدها میلیون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید