کمیته دستمزد امروز برگزار می گردد

به گزارش مجله کامسا، امروز بیست و هفتم بهمن ماه، کمیته دستمزد ذیل شورای عالی کار جهت معین هزینه سبد معیشت به عنوان معیار محاسبه دستمزد کارگران، برگزار می گردد.

کمیته دستمزد امروز برگزار می گردد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، طبق برآوردهای صورت گرفته، حدود 14 میلیون و 700 هزار بیمه شده اصلی تأمین اجتماعی در کشور داریم که با احتساب خانواده های آنها دایره جمعیت کارگران به حدود 48 میلیون نفر می رسد، از این رو معین دستمزد کارگران یکی از مهم ترین مؤلفه های اقتصاد کشور محسوب می گردد. همچنین از سویی دیگر با توجه به تبعات مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر زندگی مردم، معین دستمزد سال 1400 از اهمیت بالایی برخوردار است.

بر این اساس، طبق ماده 41 قانون کار، دو معیار اصلی معین دستمزد کارگران، نرخ تورم و سبد معیشت است. با این حال با وجود اینکه تنها 43 روز تا پایان سال باقی مانده و چند جلسه نیز برای معین سبد معیشت در کمیته دستمزد ذیل شورای عالی کار برگزار شده، اما هنوز عدد سبد معیشت از این جلسات استخراج نشده است.

پی گیری های خبرنگار مهر نشان می دهد که هفته گذشته به دلیل مصادف شدن با 22 بهمن ماه، جلسه کمیته دستمزد لغو و مقرر شد این جلسه امروز بیست و هفتم بهمن ماه رأس ساعت 14، جهت معین سبد معیشت کارگران برای سال 1400 تشکیل گردد.

طبق گفته نمایندگان کارگری شورای عالی کار، در جلسات قبلی گذشته کمیته دستمزد، دولت و کارفرمایان از محاسبات سبد معیشت سر باز زده اند، اما با توجه به نزدیک شدن به ایام پایانی سال و لزوم معین دستمزد سال آینده، به نظر می رسد امروز دیگر هزینه های مربوط به سبد معیشت معین خواهد شد.

در این رابطه ناصر چمنی نماینده کارگران در شورایعالی کار می گوید: نه تنها نمایندگان کارگر، بلکه بیش از 42 میلیون نفر از جمعیت کشور از دولت و وزارت کار انتظار دارند که هرچه زودتر محاسبات سبد معیشت انجام گردد؛ این محاسبات، باتوجه به داده های موجود و آماده بودن فرمول ها، چندان سخت نیست و امیدواریم همین امروز به پایان برسد.

گفتنی است که نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران برای 12 ماه منتهی به دی ماه سال 99 عدد 32.2 درصد را نشان می دهد؛ همچنین تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور 46.2 درصد بوده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 553

به "کمیته دستمزد امروز برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیته دستمزد امروز برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید