7 عارضه جانبی تزریق واکسن کرونا

به گزارش مجله کامسا، غالبا با تزریق واکسن بدن افراد دچار علایم خفیفی از بیماری مشابه سرماخوردگی و یا آنفلوآنزا خواهد شد که به فاصله 1 تا چند روز این علایم خفیف رفع خواهد شد و با فراوری پادتن ها علیه ویروس در خون افراد ایمنی مناسبی برای آن ها ایجاد خواهد نمود.

7 عارضه جانبی تزریق واکسن کرونا

نکته مشترک تمامی واکسن های کرونا که تا به امروز به مرحله فراوری انبوه رسیده و یا در مراحل آزمایش های بالینی قرار دارند، ضرورت تزریق آن ها در دو مرحله به فاصله 3 هفته برای ایجاد بیشترین میزان ایمنی جمعی در برابر بیماری کووید 19 است.

واکسیناسیون همگانی کرونا در برخی کشور های دنیا شروع شده و پیش بینی می گردد طی هفته ها و ماه های آینده در بسیاری از کشور ها شروع گردد. هم اکنون چند واکسن فراوریی کشور های غربی و شرقی مجوز های لازم را دریافت نموده و در برخی کشور ها تزریق همگانی واکسن به مردم بر اساس اولویت بندی شروع شده است.7 عارضه جانبی تزریق واکسن کرونا

از جمله مهم ترین واکسن های فراوریی کرونا واکسن فایزر- بایون تک فراوریی آمریکا و آلمان و نیز واکسن چینی سینوفارم و کروناواک (ساخت شرکت سینواک چین) و نیز واکسن روسی اسپوتنیک وی است که به مرحله فراوری انبوه و فروش به دیگر کشور های دنیا رسیده اند.

برخی دیگر از واکسن ها از جمله واکسن آکسفورد و بسیاری از واکسن های دیگر نیز در مرحله آزمایش های بالینی هستند و پیش بینی می گردد تا ماه های آینده با کسب مجوز از نظام های بهداشتی کشور ها و سازمان بهداشت دنیای وارد چرخه مصرف دنیای شوند.

در کشور ما ایران نیز واکسن کرونا در مرحله نخست آزمایش های بالینی - انسانی است و طبق اعلام مراجع بهداشتی ذی صلاح احتمالا از تابستان سال آینده به مرحله فراوری انبوه و واکسیناسیون سراسری خواهد رسید.

نکته مشترک تمامی واکسن های کرونا که تا به امروز به مرحله فراوری انبوه رسیده و یا در مراحل آزمایش های بالینی قرار دارند تزریق آن ها در دو مرحله به فاصله 3 هفته است؛ به عبارت دیگر به گفته سازندگان واکسن، واکسن های فراوریی کرونا به شرط تزریق در 2 مرحله به فاصله 3 هفته، قادرند بالای 90 و یا 95 درصد و یا حتی بیشتر برای بدن تزریق نمایندگان در برابر بیماری کووید 19 ایمنی ایجاد نمایند.

اما تزریق این واکسن ها چه در مرحله آزمایش های بالینی و یا در مرحله واکسیناسیون سراسری بدون عوارض جانبی نیست و غالبا با تزریق واکسن بدن افراد دچار علایم خفیفی از بیماری مشابه سرماخوردگی و یا آنفلوآنزا خواهد شد که به فاصله 1 تا چند روز این علایم خفیف برطرف خواهد شد و با فراوری پادتن ها علیه ویروس در خون افراد ایمنی مناسبی برای آن ها ایجاد خواهد نمود.

در برخی موارد نادر نیز ممکن است تزریق واکسن منجر به علایم و حساسیت های شدید گردد و حتی در برخی موارد در مراحل آزمایش های بالینی تزریق واکسن منجر به مرگ تعداد معدودی از افراد شده است.

تزریق واکسن کرونا چه در مرحله آزمایش های بالینی و چه در مرحله واکسیناسیون سراسری ممکن است 7 عارضه جانبی برای فرد تزریق نماینده به همراه داشته باشد:

1- تب خفیف یا حتی نسبتا شدید که البته انتظار است به زودی برطرف گردد

2- درد نسبتا طولانی، اما قابل تحمل در بازو

3- سردرد که در برخی موارد ممکن است شدید باشد، اما انتظار می رود با دوام نباشد

4- لرز یا احساس لرز

5- حالت تهوع

6- احساس خستگی

7- واکنش آلرژیک شدید

مورد هفتم بدترین احتمالی است که ممکن است پس از تزریق واکسن کرونا برای فرد تزریق نماینده واکسن روی دهد؛ اما خبر خوب اینکه غالب این علایم و عوارض جانبی خفیف بوده و طولانی نیستند و ظرف 1 یا چند روز از بین می فرایند.

اما به هر جهت همان طور که ممکن است سیستم ایمنی بدن برخی افراد در برابر ویروس کرونا عکس العمل های شدیدی نشان داده و به نوع شدید بیماری کووید 19 مبتلا شوند در مرحله تزریق واکسن نیز ممکن است واکنش بدن افراد بسته به متغیر هایی از جمله بیماری های زمینه ای، عوامل ژنتیکی و میزان ایمنی بدن متفاوت باشد.

منبع: فرادید
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 431

به "7 عارضه جانبی تزریق واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 عارضه جانبی تزریق واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید