باغچه ای در اتاق

به گزارش مجله کامسا، آپارتمان های ما پر از گلدان است. از کاکتوس گرفته تا حسن یوسف و شمعدانی و... گیاهانی که هم حضورشان ما را دلگرم می نماید هم ردی از طبیعت دور از دسترس را با خود دارند و هم به زیباتر شدن خانه هایمان یاری می نمایند. در این میان اما انتخاب برخی ها داشتن گیاهی است که محصول بدهد.

باغچه ای در اتاق

جهت دریافت خدمات طراحی حیاط ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

تجربه ای که در گذشته و با زندگی در خانه های ویلایی با باغچه های عظیم بسیار عادی بود امروزه تبدیل به چیزی دور از دسترس شده. به خاطر همین هم خیلی ها سعی می نمایند هرچند محدود اما همان حال و هوا را در آپارتمان های محصور زنده نمایند. در این صفحه قلق هایی است برای به بار آوردن دو محصول پرطرفدار در سفره های ایرانی.

گوجه فرنگی

از محبوب ترین گیاهان محصول دار است و خیلی ها به عنوان اولین گزینه برای پروش یک گیاه دارای محصول سراغ آن می فرایند.

پر خاصیت بودن گوجه، استفاده از آن در هر حالت (پخته و خام) و آسانی فرآوری آن باعث شده جزو محبوب ترین محصولاتی باشد که بتوان در گلدان یا باغچه کاشت.

اولین نکته برای کاشت گوجه فرنگی توجه به زمان و تقویم است. این کار ارتباط کاملا مستقیم به آب و هوای منطقه ای که در آن هستید دارد.

فصل سرما باید کاملا گذشته و احتمال سرما یا یخبندان وجود نداشته باشد. بنابراین تا زمانی که سرما به طور کامل نگذشته باشد نباید بذرها را در خاک گذاشت. بذرها را روی خاک گلدان و به صورت متراکم بپاشید، ولی حواس تان باشد گلدان تان قبل از کاشتن بذر مرطوب باشد.

زیر گلدان تان باید چند تا سوراخ داشته باشد تا اضافه های آب از زیر آن به بیرون منتقل گردد. حالا یک لایه خاک دیگر روی بذرها بپاشید. این مقدار خاک باید بین 0.5 تا یک سانتی متر باشد. حالا روی خاک یک لایه کاغذ یا روزنامه بگذارید. این کار باعث می گردد بذرها یک جا جمع نشده و خاک خراب نگردد و بافت خاک از بین نمی رود. مرحله بعد آبیاری ردن گلدان است.

حالا باید گلدان را در جای گرم قرار دهید. هر جایی که فکر می کنید به اندازه کافی گرما به به گلدان می رسد، جای مناسبی است. وقتی اولین نشانه های جوانه زدن را مشاهده کردید گلدان را به جایی که نور کافی و مناسب دارد منتقل کنید.

زمانی که جوانه ها بین 5 تا 10 سانتی متر رشد کردند نوبت به مرحله نشاکاری می رسد. باید نشاها را به یک گلدان عظیم تر و با مقدار خاک بیشتر منتقل کنید و در جایی که گرما و نور مناسب به آن برسد قرار دهید. چیزی در حدود دو ماه تا دو ماه و نیم بعد گوجه فرنگی های حاصل از دسترنج تان را می توانید بهره ببرید.

فلفل

معمولا زمان مناسب برای کاشت فلفل، اواخر فصل بهار و اوایل تابستان است و این گیاه خیلی به سرما حساس است. اولین مرحله کاشتن بذر فلفل در خاک مناسب است؛ خاکی که دارای کود و مواد مغذی کافی باشد. بذرها را احتیاج نیست خیلی عمیق بکارید.

همین که خاک روی بذرها را بپوشاند کافی است. روی خاک را آبیاری کنید و آن را مستقیما جلوی نور آفتاب و در دمای مناسب بگذارید. دمای طبیعی خانه که بین 21 تا 27 درجه سانتی گراد است مناسب است.

برای این که بذرهایی که کاشتید به نشا های مناسب تبدیل شوند و به اندازه کافی رشد نمایند، چیزی در حدود 8 تا 10 هفته زمان احتیاج است. بعد زمان آن است که نشاها را به گلدان عظیم تر یا باغچه تان منتقل کنید. نشاها را با فاصله بین 5 تا 10 سانتی متر بکارید.

چون نشاها هنوز مقاوم نشده اند می توانید یک تکه چوب را در نزدیکی نشا بگذارید، جوری که نشا به آن تکیه داده گردد. نشاها را که کاشتید بلافاصله به آنها آب دهید.

نکته مهم در آبیاری فلفل این است که هر روز باید آن را سیراب کنید. احتیاج آبی فلفل بالا است و بستر خاک همواره باید مرطوب باشد، مخصوصا زمانی که گیاه در حال رشد است. دو عامل حرارت و مقادیر نامناسب آب می تواند باعث افتادن گل آن گردد.

همچنین حرارت زیاد و رطوبت کم باعث ریزش گل و میوه می گردد. فلفل های شیرین برای باردهی چیزی در حدود 60 تا 90 روز زمان احتیاج است ولی فلفل های تند زمان بیشتری در حدود 120 روز احتیاج دارند.

احمد داوری - روزنامه نگار / ضمیمه چاردیواری روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 703

به "باغچه ای در اتاق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغچه ای در اتاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید