تأمین گاز در فصول سرد سال در گرو رعایت مصرف بهینه گاز است

به گزارش مجله کامسا، خبرگزاری خبرنگاران- مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: تأمین گاز طبیعی در فصول سرد سال در گرو رعایت مصرف بهینه گاز است.

تأمین گاز در فصول سرد سال در گرو رعایت مصرف بهینه گاز است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، محمدرضا جولایی افزود: برای عبور بی دغدغه از زمستان امسال و اطمینان از پایداری و تاب آوری انتقال گاز، برنامه مشخصی را در سه فاز توسعه منابع، افزایش بهره وری و ذخیره سازی تدارک دیده ایم که البته با مدیریت مصرف گاز به ویژه در بخش خانگی، بهتر می توانیم به آن دست یابیم.

وی گفت: اکنون ما در موج دوم سرما هستیم، خیلی پیش از این، سرما را در منطقه ها شمالی کشور تجربه کردیم و الآن هم شمال و شمال شرق کشور تقریباً دمای بسیار پایینی را تجربه می کنند.

جولایی ادامه داد: ما برای ورود به فصل سرما، در سه بخش باید کار های خود را توسعه دهیم؛ بخش منابع که مربوط به حوزه فرآورش است، ما امسال آخرین گام ها را در پارس جنوبی برمی داریم و آخرین سکو را نیز امسال به بهره برداری می رسانیم و سکوی دیگری باقی نخواهد ماند و تولیدمان در پارس جنوبی، حداکثر خواهد بود.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران بخش دوم را مربوط به بهبود بهره وری و تولید پایدار خواند و افزود: برای این موضوع، تعمیراتی را از ابتدای سال در حوزه پالایشگاهی و خطوط انتقال خود انجام داده و خوشبختانه تعمیرات ما تمام است و مشکل خاصی را در این قسمت ها نداریم و امیدواریم که بتوانیم با ظرفیت کامل و حداکثر توان در مدار باشیم.

وی بخش سوم را مربوط به ذخیره سازی در میادین سراجه و شوریجه دانست و گفت: اقدامات این بخش نیز به خوبی اجرا شده و اکنون، ذخایر خوبی را در این دو میدان داریم که می توانیم در فصل سرد از آن استفاده کنیم.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در ادامه، شرح داد:، اما این موارد کافی نیست، این منابع محدود است و به گونه ای نیست که بتوانیم هر روز افزایش تولید دهیم. پارسال هم با تجربه افزایش مصرف گاز در بخش خانگی وارد فصل سرد سال شدیم و این مورد، احتیاج به همکاری همه مردم دارد؛ ما کلاً در سطح کشور یک ناترازی انرژی چه در بخش گاز، چه در بخش برق و چه در بخش بقیه سوخت هایی که برای انرژی مصرف می شود، داریم؛ بنابراین همانند دیگر کشورها، چاره ای جز مدیریت مصرف نداریم، ما بر این باوریم که نباید مصرف انرژی ما سه برابر اروپا که دمای هوای بسیار پایین تری را نسبت به ما تجربه می کنند، باشد.

جولایی در بخش دیگری از این مصاحبه با اشاره به این که ما در گام نخست، مدیریت مصرف را از خود وزارت نفت شروع کرده ایم، شرح داد: بر اساس مصوبه ای که وزیر نفت ابلاغ کرده، تمامی ادارات صنعت نفت در تهران و سایر شهرستان ها، مراکز آموزشی و شهرک های مسکونی موظف به رعایت موارد مصرف بهینه و مدیریت مصرف هستند و قطعاً اگر رعایت نکنند، با آن ها برخورد خواهد شد.

وی در ادامه، افزود: در گام دوم، این مهم شامل ادارات سایر نهاد ها و سازمان های دولتی می شود و این در حالی است که در کنار تمام این موارد، البته می طلبد که در بخش خانگی هم مردم همکاری بسیار زیادی در مصرف انرژی؛ چه برق، چه گاز داشته باشند که در این مورد می توانند بسیار تأثیرگذار باشند.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به پرسشی در خصوص پیش بینی افت فشار یا قطعی گاز در زمستان پیش رو، گفت: این امر به شدت، بستگی به نحوه مصرف دارد؛ چراکه همان طور که گفتم، منابع ما محدود است. ما مقدار مشخصی گاز و حدود 400 هزار کیلومتر خطوط لوله داریم و قاعدتاً باید بتوانیم به کل کشور گازرسانی کنیم، بنابراین اگر منطقه ای مدیریت مصرف نداشته باشد، قطعاً از سهم منطقه دیگر کاسته خواهد شد.

جولایی ادامه داد: در حوزه صنایع هم پیش بینی هایی در این خصوص شده، تا جایی که امکان داشته باشد، تلاش می کنیم گاز یا سوخت جایگزین را به صنایع تحویل دهیم و حتی الامکان محدودیت کمتری را قائل شویم. به هرحال، بخش خانگی اولویت و خط قرمز شرکت ملی گاز ایران است و ما موظف به تأمین گاز این بخش در هر شرایطی هستیم.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، وی در بخش پایانی سخنان خود، اظهار کرد: از ابتدای سال، یکی از اقدامات مهمی که در وزارت نفت و با کمک شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران برای تأمین سوخت صنایع، انجام داده ایم، این بود که مخازن نیروگاهی خود را تکمیل کرده تا بتوانیم از این مخازن در مواقعی که احتیاج داریم برای سوخت رسانی به نیروگاه ها استفاده کنیم. طبیعتاً برای بقیه صنایع هم، آن هایی که امکان سوخت مایع دارند و می توانند استفاده کنند، تدابیر لازم اندیشیده شده و مخازن برای استفاده آماده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 914

به "تأمین گاز در فصول سرد سال در گرو رعایت مصرف بهینه گاز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأمین گاز در فصول سرد سال در گرو رعایت مصرف بهینه گاز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید