توضیحات کفش ملی درباره یک خبر

به گزارش مجله کامسا، خبرنگاران : روابط عمومی شرکت کفش ملی درباره گزارش منتشر شده در ایسنا با عنوان آینده مبهم ساختمان 87 ساله کفش ملی توضیحاتی را ارائه کرد.

توضیحات کفش ملی درباره یک خبر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، اداره برند و ارتباطات کفش ملی با اشاره به انتشار مطلبی در ایسنا با عنوان آینده مبهم ساختمان 87 ساله کفش ملی در تاریخ 19 آذرماه 1399 با شهردار منطقه 12 تهران درخصوص شعبه کفش ملی در میدان قیام، توضیحاتی را ارائه کرد که به توضیح زیر است:

1- عرصه ساختمان موصوف که در جبهه شمال غربی میدان قیام نهاده شده و در دو طبقه ساخته شده، از موقوفات مسجد و مدرسه تاریخی حاج ابوالفتح است ، شرکت کفش ملی سال هاست ، فقط سرقفلی بخشی از ملک وسیع این ساختمان را در اختیار داشته است. برپایه قوانین و مقررات حاکم بر شهرداری، دارندگان سرقفلی نمی توانند رأسا برای کسب پروانه تعمیرات اساسی اقدام نمایند و از این رو، دایره عمل شرکت کفش ملی در این خصوص بسیار محدود است؛ انتظار می رود شهردار محترم منطقه 12 که تا کنون در چند نوبت، صرفا این شرکت را مسئول عدم بازسازی ساختمان موصوف معرفی نموده اند، عطف توجهی نیز به مالکان عرصه و اعیان داشته باشند.

2-شعبه کفش ملی میدان قیام، قدیمی ترین شعبه کفش ملی و نمایانگر قدمت و اعتبار این برند صنعتی است؛ این شعبه تا سال 1395 دایر و طبق گزارش ارزیابان شرکت، از جمله شعبه های پر فروش کفش ملی بود. در این سال، عملیات حفاری شرکت مترو در محدوده میدان قیام به فرونشست زمین منجر شد و آسیب شدیدی را نیز به ساختمان شعبه کفش ملی وارد ساخت که زمینه تعطیلی شعبه مذکور را فراهم کرد. پفراینده این ماجرا همچنان در محاکم قضایی مفتوح است. در واقع مشکل پدید آمده ناشی از عدم رعایت نکات فنی و ایمنی از سوی شرکت بهره برداری متروی تهران بوده و این شرکت باید به جبران خسارات وارده و برطرف خطرات موجود بپردازد که تا کنون اقدامی در این راستا ترتیب نداده است. این در حالی است که عواید و منافع حاصل از فروش فراوریات شرکت کفش ملی به بازنشستگان محترم کشوری به عنوان سهامدار اصلی این شرکت می رسد و هزینه کرد دارایی های شرکت در مواردی که زیان ناشی از فعل غیر می باشد، تحمیل هزینه گزاف بر این قشر شریف و بر زنجیره فراوری ملی است.

3- به دنبال تعطیلی ناخواسته شعبه کفش ملی که از شرکت های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری است، عوامل شهرداری در سال 1396 با دستاویز ناامن بودن ساختمان و به رغم مخالفت صریح اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، اقدام به تخریب بنا کردند و این در حالی بود که علاوه بر شأنیت تاریخی ساختمان، سرقفلی کفش ملی در زمره اموال بازنشستگان کشوری به شمار می آمد و تخریب ساختمان به منزله از بین رفتن سرقفلی و میلیاردها خسارت به اموال عمومی بود. همچنین با وجودی که کل ساختمان ناایمن تشخیص داده شده بود، تمرکز عوامل شهرداری بر تخریب شعبه کفش ملی بود. در نهایت با استمداد از رسانه ها و اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و با دستور مستقیم دکتر مهدی حجت، معاون وقت معماری و شهرسازی شهرداری تهران، عملیات تخریب متوقف شد، اما آسیب های بسیار شدیدی به ساختمان وارد آمد و دامنه مسائل را چند برابر کرد. یادآور می گردد تنها شخص منتفع از تخریب ساختمان و از میان رفتن سرقفلی کفش ملی، یکی از کسبه مجاور است که چند بار پیشنهاد خرید سرقفلی شعبه میدان قیام را مطرح ساخته و با مخالفت این شرکت روبرو شده است. این واحد تجاری با وجود پلمب ساختمان، هم چنان بخش هایی از آن را به شکل غیرقانونی مورد استفاده قرار می دهد که ظاهرا تحرکات او از چشم ناظران شهرداری پنهان مانده است.

4- از سال 1395 تا کنون، شرکت کفش ملی با مد نظر داشتن همه راه های قانونی و مراجعه به مراجع قضایی، درصدد احقاق حقوق خود و بازسازی و بهره برداری مجدد از شعبه میدان قیام است. در ابتدای فرونشست زمین، شرکت کفش ملی به دنبال یافتن راه حلی برای برطرف خطر و جلوگیری از ریزش ملک بود. لیکن شهرداری منطقه 12، با این ایراد که درخواست مقاوم سازی الزاما باید از سوی مالکان اعیانی صورت پذیرد و علیرغم آن که کفش ملی مجوز تعمیرات اساسی در ملک شعبه خود را از سوی مالکان در اختیار داشت، به این مجوزها ترتیب اثر نداده و اجازه انجام عملیات مقاوم سازی را به کفش ملی نداد. این در حالی بود که دسترسی به جمیع مالکان مقدور نبوده و نیست.

5- به موازات درخواست تعمیرات اساسی از شهرداری، رجوع به مراجع قضایی نیز در دستور کار نهاده شد و دادستانی محترم کل، نظر به اهمیت موضوع و به جهت حفظ حقوق عامه، رأساً مجوزی را صادر کرد که به صاحبان سرقفلی و کسب و پیشه اجازه انجام مقاوم سازی در ساختمان مورد بحث را اعطا می کرد. اما با توجه به قدمت و میراثی بودن بنا، هرگونه عملیات مقاوم سازی باید با تایید میراث فرهنگی صورت پذیرد؛ با عنایت به وجود مالکان متعدد برای عرصه، اعیانی و منافع مجموعه موسوم به ملک قیام و لزوم هماهنگی کامل و عملکرد یکسان در انجام عملیات مقاوم سازی ملک مزبور، هر اقدام در این زمینه می بایست به صورت کاملا هماهنگ صورت پذیرد. شهرداری محترم در بادی امر، به درستی در این رابطه گام نهاد و جلسه ای برای تشریح موضوع و بحث و گفتگو میان اشخاص ذینفع برگزار کرد، لیکن متاسفانه جلسات دیگری منعقد نشد و تصمیم سازی صورت نگرفت.

6- در اواخر تابستان امسال و با دستور مدیرعامل محترم صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت کفش ملی دور جدیدی از کوشش برای بازسازی و احیای ساختمان تاریخی میدان قیام را شروع کرد. بر این پایه و برای حل مسائل موجود، در تاریخ 10 آبان ماه امسال، جلسه ای میان مشاور محترم مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری و کارشناس حقوقی کفش ملی و دو تن از معاونان محترم شهرداری منطقه 12 و نیز شهردار محترم ناحیه 3 در محل شهرداری منطقه 12 برگزار و با تأکید چندباره نمایندگان شهرداری مبنی بر این که شرکت کفش ملی قانونا نمی تواند درخواست تعمیرات اساسی شعبه قیام را به شهرداری ارایه دهد، تصمیماتی درخصوص هماهنگی با مالکان عرصه و اعیانی و مساعدت شهرداری در این خصوص اتخاذ شد که بخش مربوط به اقدامات کفش ملی تماما اجرا شده و به اطلاع مدیران محترم شهرداری منطقه 12 رسیده است. از جمله این اقدامات، مذاکراتی میان صندوق بازنشستگی کشوری و اداره کل اوقاف استان تهران به منظور تشکیل پفراینده تعمیرات اساسی بوده که با حُسن توجه و قول مساعد اداره محترم اوقاف در شُرُف انجام است. به نظر می رسد شهردار محترم منطقه 12 به سبب کثرت مشغلات، پیروز نشده اند از این اقدامات آگاهی کاملی بدست آورند و در عین حال، در مصاحبه خود با خبرگزاری ایسنا، نقش شهرداری (هرچند نه مدیریت فعلی) در وارد آوردن خسارت های هنگفت به شعبه کفش ملی به عنوان بخشی از اموال عمومی را مورد غفلت قرار داده اند. لازم به ذکر است در جلسه مزبور مقرر شد شهرداری ناحیه 3 اخطار هایی را در جهت برطرف خطر از ملک برای شرکت ابلاغ نماید و سپس شرکت در ادامه فرایند به شهرداری و آتش نشانی و میراث مراجعه کند که علی رغم پیگیری های مکرر، ابلاغ ها انجام نشده است.

7-بنابر دستور اکید مدیرعامل محترم صندوق بازنشستگی کشوری، بازسازی و احیای شعبه میدان قیام، چه از نظر حفظ دارایی های بازنشستگان گرامی، چه از نظر حفظ و ارتقای برند کفش ملی و چه از حیث صیانت از بناهای ارزشمند شهر تهران با قید اولویت و فوریت پی گیری می گردد و در این راه، شرکت کفش ملی برای هرگونه همکاری با نهادهای ذی ربط آمادگی کامل دارد. تأکید می گردد که این شرکت به هیچ روی از حفظ و احیای شعبه تاریخی میدان قیام صرف نظر نخواهد کرد و پیش از هر توصیه ای، وظایف اساسی خود را در قبال حفظ دارایی های بازنشستگان و صیانت از بناهای تاریخی-فرهنگی در نظر خواهد داشت. این شرکت از ابتدای ایجاد شرایط موصوف از هیچ کوششی در جهت حل موضوع موردبحث فروگذار نبوده و از تمام امکانات قانونی برای جلوگیری از تخریب ملک مزبور بهره برده و خواهد برد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 430

به "توضیحات کفش ملی درباره یک خبر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات کفش ملی درباره یک خبر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید