در سفر به شهرکرد از کدام مکان ها دیدن کنیم؟

به گزارش مجله کامسا، شهرکرد که در گذشته به دهکرد شهرت داشت، یکی از شهرهای زیبا و سرسبز استان چهارمحال بختیاری است که در سراسر ایران به سرزمینی مرتفع، کوهستانی، برخوردار از جاذبه های طبیعی با چشم اندازی مسحورکننده و قدمتی کهن شناخته می گردد که می توان نام آن را در فهرست مقاصد اصلی گردشگری ایران، ثبت کرد.

در سفر به شهرکرد از کدام مکان ها دیدن کنیم؟

طبق پژوهش های اجرا شده توسط باستان شناسان، به نظر می رسد که این شهر از پیشینه ای متعلق به حکومت ساسانیان و اشکانیان برخوردار بوده و یکی از مناطق کهن تمدن بشری محسوب می گردد.

آثار تاریخی کشف شده همچون سکه های متعلق به دوران اشکانیان و ساسانیان و نیز حضور تپه های باستانی با قدمتی حدود چند هزار سال قبل از میلاد مسیح در این منطقه از کشور، علاقه مندان بسیاری را برای سفر به این شهر زیبا و بازدید از جاذبه های تاریخی و طبیعی ترغیب می سازد و امروزه این نقطه از کشور را به منطقه ای دوست داشتنی و پربازدید تبدیل نموده است. در خصوص وجه تسمیه این شهر زیبا به دهکرد، نظریات متفاوتی وجود دارد؛ اما به نظر می رسد که در گذشته های دور به دلیل استقرار دام پروران، چوپانان و چادرنشینان در مناطق و چمنزارهای جنوبی دشت دهکرد، به این نام شهرت یافته است. چراکه واژه کرد به معنای چوپان است و در دوران پیش از اسلام، بدون توجه به زبان و نژاد و نیز قومیت مردم، به تمامی افراد چادرنشین و گله دار، کرد گفته می شد. با ما همراه شوید تا نگاهی اجمالی یه بعضی از جاهای دیدنی شهرکرد داشته باشیم.

1. مسجد جامع شهرکرد

مسجد جامع شهرکرد، با قدمتی متعلق به اواخر قرن 13 هجری قمری از جمله عمارات تاریخی و مذهبی در این شهرستان است که به فرمان حاج محمدرضاخان و در مساحتی حدود 2500 متر مربع احداث شده است. این مسجد دارای سه ورودی در جهات شمال، شرق و غرب است و تزیینات و کاشی کاری های هفت رنگ و زیبا، از جمله نکات قابل توجه در آن است که توجه هر بازدیدکننده ای را به خود جلب می نماید.

طرح مسجد جامع شهرکرد، شبیه به مسجد حکیم اصفهان است

جالب است بدانید که طرح و اسلوب ساخت مسجد جامع شهرکرد شبیه به مسجد حکیم اصفهان است و دارای صحنی عظیم، ایوان، غرفه های متعدد، مناره و شبستان های مختص تابستان و زمستان است.

2. حمام خان شهرکرد

اثری متعلق به سال 1270 هجری قمری در جنوب غربی مسجد جامع شهرکرد واقع شده است که به حمام خان شهرت یافته است. این بنای تاریخی به همت حاج محمدرضا خان احداث شده است که معماری زیبا و استحکام بنا از جمله ویژگی های آن به شمار می رود. قرارگیری این بنای تاریخی در کنار مسجد جامع شهرکرد، مجموعه ای ارزشمند از تاریخ ایران را رقم زده است. هنگام سفر به شهرکرد و بازدید از مسجد جامع این شهر و تماشای این عمارت، خالی از لطف نخواهد بود.

3. مسجد اتابکان

مسجد اتابکان، عمارتی است برجای مانده از دوران حکومت اتابکان که در شهرکرد و در خیابان ولیعصر این شهرستان واقع شده است. وجه تسمیه این بنای تاریخی به مسجد اتابکان، به دلیل مقارن شدن ساخت آن در دوران حکومت اتابکان است که به نام مسجد اتابکان درب امامزاده نیز شناخته می گردد.

در مسجد اتابکان شهرکرد، درب چوبی بسیار قدیمی و متعلق به 800 سال پیش، واقع شده است

جالب است بدانید که درب چوبی ارزشمندی با پیشینه ای بالغ بر هشت قرن، در این مسجد وجود دارد که از قدمت بسیار این عمارت تاریخی، حکایت می نماید. این اثر تاریخی در گذر زمان و در سده های مختلف بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته و اخیرا نیز با همت مسئولان امر، بازسازی و تعمیرات مختلفی در بخش های آن اجرا شده است.

4. قلعه چالش تر

در پنج کیلومتری شهرستان شهرکرد، مجموعه ای ارزشمند از تاریخ ایران کهن واقع شده است که به قلعه چالش تر شهرت یافته است. معماری اجرا شده در این اثر تاریخی را می توان نوعی الگوبرداری از معماری اروپایی و تلفیق آن با معماری دوران حکومت قاجاریان معرفی کرد. میراثی مهم و گران بها از تاریخ ایران زمین که باستان شناسان آن را اثری برجای مانده از هنر حجاران و معماران در گذشته های دور می نامند.

5. پارک ملی تنگه صیاد

در 15 کیلومتری از شهرستان شهرکرد و در جاده شهرکرد-اصفهان، می توان شاهد منطقه وسیعی از حیات وحش بود که برخوردار از چشم انداز طبیعی و مناظری بی نظیر است. این بخش از شهرکرد، دارای آب وهوای معتدل و دره های زیبا است که می توان به دره پاچفت و بستان شیر اشاره نمود. سکوت مثال زدنی و آرامش حاکم بر این منطقه در کنار زیبایی های طبیعی آن، این منطقه از استان چهارمحال بختیاری را به مکانی بکر و دنج برای علاقه مندان به طبیعت گردی تبدیل نموده است.

در مجموعه پارک ملی تنگه صیاد، بیش از 250 گونه متنوع گیاهی وجود دارد

در این حیات وحش که دارای وسعتی حدود 27 هزار هکتار است، می توان بیش از 250 گونه از گیاهان مختلف از جمله گندمیان، انواع مختلفی از گون و گیاهان چندساله علفی را مشاهده کرد.

6. خانه قدیمی ستوده چالشتری

خانه ستوده چالشتری، قسمتی از قلعه یا ارگ چالشتر است که در اواخر دوران حکومت قاجاریان احداث شده و به عنوان بخش اندرونی و حاکم نشین قلعه چالشتر ساخته شده است. به نظر می رسد که در اوایل قرن 14 هجری قمری و در سال 1323 هجری قمری، بنای اصلی این قسمت از قلعه بهره برداری شده که تزیینات و معماری اجرا شده در آن زیبا و قابل توجه است. نقاشی های گران بها با موضوعات افسانه ای و اسطوره ای و ازاره های سنگی که به هنرمندی تراش خورده است، از تزیینات اجرا شده در این اثر تاریخی ارزشمند است. در این مجموعه تاریخی، سه موزه به نام های موزه های کار و زندگی، مردم شناسی و آثار سنگی دایر شده که اشیایی همچون وسایل زندگی، ابزارآلات کشاورزی، لباس های روستایی، سنگ نبشته ها و کتیبه در معرض نمایش قرار داشت.

7. موزه باستان شناسی شهرکرد

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در شهرستان شهرکرد، موزه باستان شناسی این شهر است که به دلیل حضور اشیا قدیمی با پیشینه ای متعلق به دوران نوسنگی در بین علاقه مندان به تاریخ، از اهمیت و ارزش بسیاری برخوردار است. همچنین در این موزه، می توان کهن ترین میراث باقی مانده از تاریخ چهارمحال بختیاری را مشاهده کرد که دارای قدمتی نزدیک به 9 هزار سال است.

قدیمی ترین اشیا متعلق به شهرکرد که دارای قدمتی نزدیک به 9 هزار سال است، در موزه باستان شناسی، نگهداری می گردد

ابزاری از جنس استخوان، وسایل سنگی در ابعاد کوچک و عظیم و مجسمه هایی ساخته شده از گل، ظروف سفالی نخودی مزین به نقش های هندسی و به رنگ سیاه، کاسه، لیوان، بعضی از اولین ساخته های بشر در دوران نوسنگی است که در این موزه نگهداری می گردد. ابزار و وسایلی که در ساخت آن از تکنیک و مهارت خاصی استفاده شده و معرف فرهنگ و تمدن در آن دوران است. همچنین کتیبه ای به خط میخی که متعلق به دوران پادشاهی هخامنشیان است در این موزه واقع شده است.

8. قلعه شمس آباد

یکی دیگر از عمارات تاریخی شهرکرد، قلعه شمس آباد است که در 15 کیلومتری این شهرستان قرار گرفته و از قدمتی بالغ بر 120 سال برخوردار است. این بنای کهن در اوایل دوران حکومت پهلوی، به دستور یوسف خان امیر مجاهد از خان های بختیاری و در دو طبقه احداث شد. سازندگان این عمارت تاریخی، با ایجاد و احداث ستون های مکعبی شکل که با نقش هایی از گیاهان و تصاویری از انسان (پیکر مردانی مسلح که لباس محلی به تن دارند)، تزئین شده است، زیبایی خیره کننده ای را به آن بخشیده اند.

9. امام زاده حلیمه و حکیمه خاتون

یکی از اماکن مذهبی و تاریخی در شهرستان شهرکرد، وجود بارگاه امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون است که در خیابان ولی عصر این شهرستان واقع شده است. بنای عمارت متعلق به دوران حکومت قاجاریان است و نسب این دو امامزاده به امام موسی بن جعفر (ع) می رسد. ساختمان اصلی آرامگاه با ملات خشت، آجر و گچ ساخته شده و در دوران مختلف مورد بازسازی و بازسازی قرار گرفته و در دوران پهلوی، در آن نوسازی اجرا شده است. البته به نظر می رسد که عمارت نخستین آن که متعلق به مجموعه اتابکان فارس است، به دلیل گذشت زمان و رخدادهای مختلف تاریخی دچار آسیب شده و بخش های مختلفی از آن از بین رفته است که به تدریج بازسازی و ترمیم شده است.

در شهرکرد که می توان آن را در گروه یکی از کهن ترین مناطق سکونت بشری نامید، آثار تاریخی، جاذبه های گردشگری و زیبایی های طبیعی متعددی وجود دارد که می توان به کوه غارون، پل خراجی واقع در روستای خراجی، روستای سورک، سقاخانه ارباب میرزا، موزه کار و زندگی، امامزاده عبدالله سورک، قلعه صمصام السلطنه، قلعه سورک، آبشار زرد لیمه (بوینه)، شیر سنگی (بردشیر)، قلعه دزک، منطقه بازفت، کتیبه های سنگی رخ، غار تنگه خراجی، مسجد جامع هرچگان، امامزاده سبزپوش و... اشاره نمود.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 731

به "در سفر به شهرکرد از کدام مکان ها دیدن کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سفر به شهرکرد از کدام مکان ها دیدن کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید