زندگی در جو فضایی امکان پذیراست؟!

به گزارش مجله کامسا، به نظر می رسد که رایج ترین ستارگان کهکشان، یعنی کوتوله های قرمز، مکان مناسبی برای یافتن زندگی به همان شکلی که ما می شناسیم، نباشد.

زندگی در جو فضایی امکان پذیراست؟!

تهیه گزارش درباره جوّ فضایی سیارات دوردست بسیار سخت است

دانشمندان به پیشرفت بزرگی در جست وجوی موجودات فرازمینی دست یافته اند، اما اولین کشف آن ها چندان امیدوارکننده نیست. هنوز مانده است تا موجودات فرازمینی را ملاقات کنیم. تحقیقات جدید به ستاره شناسان اجازه می دهد تا فراتر از خورشید و منظومه شمسی، جوّ فضایی اطراف ستاره های مجاور زمین را بررسی کنند.

اما اولین گزارش از شرایط جوّی یکی از ستاره های نزدیک به زمین، به نام پروکسیما قنطورس که فقط 4.2 سال نوری با ما فاصله دارد، حاوی خبر دلگرم کننده ای نیست. اندرو زیک از دانشگاه سیدنی، می گوید: ستاره شناسان اخیراً دو سیاره صخره ای زمین مانند در مدار پروکسیما قنطورس پیدا کرده اند که در آن آب می تواند در حالت مایع وجود داشته باشد، و از این رو دارای حیات باشد.

اما با توجه به این که پروکسیما قنطورس یک ستاره خیلی کوچک قرمز و سرد است، مدار مستعد حیات به دور آن بسیار نزدیک به ستاره و بسیار نزدیک تر از عطارد به خورشید ما است. این بدان معناست که پرتو های خطرناک یونی هر گونه حیات را از بین می برد.

جوّ فضایی یکی از مهمترین شرایط لازم برای وجود حیات بر روی یک سیاره است. این نکته هم در مورد زمین صادق است و هم در مورد هر سیاره دیگری در سراسر کیهان. گرچه می توان اطلاعات نسبتاً مفصلی درباره خورشید و جوّ فضایی زمین جمع آوری کرد، اما تهیه گزارش درباره جوّ فضایی سیارات دوردست که برای ارزیابی امکان وجود حیات بر آن ها ضروری است، بسیار سخت است.

این مطالعه جدید که در مجله علمی استرو فیزیکال ژورنال منتشر شده است، نشان می دهد که ارتباطی بین شراره های نوری و انفجار های رادیویی در سایر منظومه های خورشیدی وجود دارد. بنابراین، می توان از این پیوند برای تهیه گزارش درباره جوّ فضایی در سایر نقاط کیهان استفاده کرد.

زیک می گوید: خورشید ما منظم ابر های داغی از ذرات یونیزه را طی آنچه ما پرتاب توده تاج می نامیم، ساطع می کند. اما با توجه به این که خورشید بسیار گرم تر از پروکسیما قنطورس و سایر ستاره های کوتوله قرمز است، فاصله منطقه مستعد حیات در منظومه شمسی ما از خورشید آنقدر زیاد هست که حیات را در مقابل آن تشعشعات حفاظت کند.

علاوه بر این، زمین دارای یک میدان مغناطیسی سیاره ای بسیار قدرتمند است که ما را از این انفجار های شدید پلاسمای خورشید محافظت می کند. تحقیقات نشان می دهد که وجود این پیش شرط ها نه تنها در پروکسیما قنطورس، بلکه در سایر نقاط کیهان نیز نادر است.

زیک می گوید: به نظر می رسد که رایج ترین ستارگان کهکشان، یعنی کوتوله های قرمز، مکان مناسبی برای یافتن زندگی به همان شکلی که ما می شناسیم، نباشد.

منبع: فرادید
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 440

به "زندگی در جو فضایی امکان پذیراست؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی در جو فضایی امکان پذیراست؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید