معبد هندوها ، یادگاری از تجار هندی در خلیج فارس (تور بمبئی)

به گزارش مجله کامسا، خلیجی که وقتی نام آن را می شنوییم، قطعا نام خلیج فارس در ذهنمان تداعی می گردد. این روزها کشمکش های زیادی است بین نام خلیج فارس و خلیج عرب. اما همواره نام آن خلیج فارس یا دریای پارس باقی خواهند ماند. از گذشته های دور خلیج فارس به عنوان تجارتگاه و تبادل فرهنگ اقوام گوناگونی بوده که مهاجران زیادی به علت شرایط مالی و تجارت دریایی به این مکان پناه می آوردند. تجارت و زندگی تجارها در بندرعباس شکوه خاصی به این منطقه بخشیده. معبد هندوها در بندرعباس یکی از این یادگارهای تجار هندی می باشد. معبد هندوها معبدی است در خیابان اصلی و قدیمی ترین خیابان این شهر که چشم هر گردشگری را به سوی خود جذب می نماید. اگر به هندوستان سفر نموده باشید، قطعا با تماشا این بنا یاد معبد هندوها خواهید افتاد. یادگاری که از هندوها در این شهر نمایان است در بین مردم محلی به بت گوران معروف است. گرچه مردمان این شهر هندوها را گور یا گبر می خواندند اما اینجا معبد گبرها نیست بلکه هندوها این معبد باشکوهی را که برای ایرانیان به یادگار گذاشتند روزگارانی در اینجا آیین های مذهبی شان را به جا می آوردند. معبدی که در گذشته ابهت و جلوه ای خاص داشته اما امروزه حیاط بزرگ آن به خیابان پیوسته و فقط گنبد خیره کننده اش باقیمانده. گنبد مخروطی که رنگ سفیدش و شیارهای کنگره اش نمایی منحصر به فرد به شهر بندرعباس بخشیده بسیار تماشایی است. با خبرنگاران برای سفر به بندرعباس و تماشای یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری بندرعباس و از برترین جاهای تماشای بندرعباس و تماشای های بندرعباس همراه باشید.

معبد هندوها ، یادگاری از تجار هندی در خلیج فارس (تور بمبئی)

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور بمبئی ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

معبد هندوها

معبدی که در سال 1310 هجری قمری برای هندوهای مقیم این شهر ساخته شده، نشان از روابط تجاری قدرتمندی میان هند و ایران را دارد که هندی های زیادی در این شهر در زمان حکومت محمد حسن خان سعدالملک زندگی می کردند که حدود صدنفر بودند و تجارت، حرفه ای اصلی آن ها بود. هندوها از سال 1300 تا 1344 در این شهر بودند و در این معبد آیین های مذهبی دین خود را به جا می آوردند. معبدی که نشان از ابهت و شکوه تجارت ایران و هند برای ایران به جا مانده اما امروزه شاهد کمرنگ شدن این روابط هستیم. معبدی که چنان در بین مردم بندرعباس مهم نیست و اهمیتی ندارد، از تاریخ ساخت، تاریخچه و سرنوشت آن هم اطلاعات چندانی ندارند و هر روزه بدون توجه به این بنای شگفت انگیز زیبا از کنارش عبور می نمایند، بدون آن که نظرشان را جلب کند و در خصوص تاریخچه آن سوالی بپرسند. سازنده این معبدِ زیبا تاجری به نام شیکارپور بوده که این بنای بزرگ را برای بندرعباس به یادگار گذاشته. هندوها هنگامی که بندر عباس را به مقصد هندوستان ترک کردند بسیاری از آثاری که داخل این بنا بود، باخود بردند، کم کم این بنا به فراموشی سپرده شد و روبه نابودی کشانده شد، زیرا مردم بندرعباس این بنا را متعلق به گبرها می دانستند و ارزشی برای حفظ و نگهداری از آن قائل نبودند. تا اینکه سازمان میراث فرهنگی به داد این بنا رسید تا از نابودی نجات پیدا کند اما متاسفانه بعد از چند مرحله بازسازی، بازسازی آن متوقف شده و دوباره رها شده به امان خدا. امید است این بنا دوباره احیا گردد، هرچند در بین مردم سرزمین بندرعباس ارزشی ندارد اما یادگار روزهای باشکوه تجارت خلیج فارس ایران است و از آن روزهای ارزشمند برای ایران جاودان به یادگار مانده که یکی از زیباترین دیدنی های بندرعباس و جاهای دیدنی بندرعباس است. در سفر به بندرعباس معبد هندوها را در فهرست دیدنی های این شهر قرار دهید و بازدیدی از آن داشته باشید.

معماری معبد هندوها

در سفر به بندرعباس حتما از معبد هندوها بازدیدی داشته باشید که یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری بندرعباس، از برترین جاهای دیدنی بندرعباس و دیدنی های بندرعباس می باشد. برای ساخت این سازه مصالحی ساده و اولیه مانند: ملات گل و ساروج، لاشه سنگ، گچ های ضخیم، گچ لویی و سنگ های مرجانی به کار برده شده، ولی یکی از سازه های بی نظیر و منحصر به فرد این شهر است، مخصوصا برای گردشگرانی که به این شهر سفر می نمایند، شکوه و ابهت فراموش نشدنی ای در ذهنشان به یادگار می گذارد. طاقچه و قاب هایی در اتاق طراحی شده، راهروهایی که دورتادور اتاق به چشم می خوردند برای آیین مذهبی ساخته شده که به دور آن می چرخیدند و زیارت می کردند. این معبد معماری ساده از یک اتاق چهارگوش دارد که گنبدی زیبا بر روی آن قرار گرفته. حجره های در داخل راهروها به چشم می خورد که روزگاری مکتب طلبه های برهمنی بوده که نقاشی های مذهبی بر روی دیوار، نشان از این حکایت است. خدای فلوت زن به نام کریشنا، معروف ترین و محبوب ترین نقاشی به جا مانده در این معبد است که برای هندوها مقدس بوده. برای رسیدن به بام معبد، پله های زیبای مارپیچی طراحی شده، ساق معبد با جرزهای پس رونده نشان از معماری ایرانی دارد و بازگو نماینده این است که از معماری ایرانی الهام گرفته شده. نورگیرهایی که در چهار طرف فضای چند ضلعی روی جرزها برای روشن کردن داخل بنا تعبیه شده، علاوه بر روشنایی، زیبایی خاصی به آن بخشیده. گنبد زیبا نشان از مردم هندو و آیین هندویی دارد که در هندوستان از این معابد زیاد به چشم می خورد. تالار اجتماعات در ضلع شرقی گنبد برای گردهمایی های برهمن ها ساخته شده. نقاشی های این تالار نشان دهنده اعتقات مردم هند و فلسفه این اعتقادات است. بنایی که تجار هند از دوره باشکوه تجارت هند و ایران در خلیج همواره فارس به یادگار گذاشته اند، بسیار دیدنی است. در سفر به بندرعباس از تماشای یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری بندرعباس و از برترین جاهای دیدنی بندرعباس و دیدنی های بندرعباس غافل نشوید.

منبع: همگردی
انتشار: 14 دی 1401 بروزرسانی: 14 دی 1401 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1235

به "معبد هندوها ، یادگاری از تجار هندی در خلیج فارس (تور بمبئی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد هندوها ، یادگاری از تجار هندی در خلیج فارس (تور بمبئی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید