معرفی اجزای سقف کوبیاکس و کاربردهای هر یک از آن ها

به گزارش مجله کامسا، سقف کوبیاکس از سیستم های سقفی است که به منظور کاهش وزن یک سازه بتنی و صرفه جویی در مصرف بتن، چند سالی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. سقف کوبیاکس از چند بخش مختلف تشکیل شده است که هر یک از آن ها وظایف و کارکردهای منحصر به فرد خود را دارند. در این مقاله از خبرنگاران به تشریح اجزای سقف کوبیاکس می پردازیم.

معرفی اجزای سقف کوبیاکس و کاربردهای هر یک از آن ها

سقف کوبیاکس چیست؟

این سقف که در اصل دال دو محوره توخالی نام دارد که در ایران تحت برند کوبیاکس سوئیس (Cobiax) دارای نمایندگی است. این سقف با ایجاد حفره هایی توسط گوی های پلاستیکی توخالی (ساخته شده از پلی اتیلن) در یک شبکه مدولار از میلگردها (مش آرماتور) و سپس دفن شدن در بتن، حدود 35 درصد از وزن سقف را کاهش می دهد.

برای جزئیات بیشتر در مورد چیستی، مزایا و معایب این سقف به مقاله سقف کوبیاکس چیست؟ مراجعه کنید.

اجرای سقف کوبیاکس

اجرای سقف کوبیاکس شامل نصب اجزای مختلف آن می گردد. به طور کلی اجرای سقف کوبیاکس را می توان در چند مرحله زیر خلاصه کرد و برای جزئیات بیشتر می توانید به مقاله ای که در بالا به آن اشاره کردیم، مراجعه کنید.

 • قالب بندی
 • قرا دادن گوی ها
 • آرماتوربندی
 • بتن ریزی

در ویدیوی زیر فرآیند نصب اجزای مختلف کوبیاکس نشان داده شده است.

اجزای سقف کوبیاکس

سقف کوبیاکس از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر یک وظیفه مختص به خود را در این سقف بر عهده دارند. اجزای سقف کوبیاکس را می توان در چند مورد زیر گنجاند.

 • بتن
 • آرماتور یا فولاد
 • شبکه مش فوقانی
 • شبکه مش تحتانی
 • بسته ماژول کوبیاکس

بتن

بتن از اجزای اصلی سقف های کوبیاکس به شمار می رود. نوع بتن مورد استفاده در اجرای سقف کوبیاکس معمولی بوده اما شاید بسته به شرایط حاکم در پروژه، مهندس نسبت به استفاده از افزودنی های خاص اقدام کند. البته استفاده از افزودنی های بتن و مواد روان کننده در این نوع دال ها الزامی نیست.

در مورد بتن ریزی در سقف های کوبیاکس نیز باید مطرح نمود که در دو مرحله صورت می گیرد. در مرحله اول شبکه مش زیرین و نیم کره پایینی ماژول قفسه را می پوشاند. بعد از کمی توقف، مرحله دوم بتن ریزی پیگیری می گردد و تا مدفون شدن کامل ماژول قفسه زیر بتن ادامه می یابد.

آرماتور

آرماتور یا به عبارتی همان فولاد از مهم ترین اجزای سقف کوبیاکس به شمار می آید. فولاد مورد استفاده در دال کوبیاکس، به جز مفتول های بکار رفته در قفسه های کوبیاکس، در واقع همان آرماتوهای اصلی دال هستند که در دو جهت عمود بر هم در لایه های بالایی و پایینی دال قرار می گیرند.

تعداد و قطر این آرماتورها تابع طول دهانه، بارگذاری و ضخامت دال هستند. میزان مصرف میلگرد در دال کوبیاکس به واسطه کاهش وزن آن، در مقایسه با دال توپر حدود 10 درصد کمتر است.

شبکه مش زیرین

شبکه مش زیرین همانطور که از اسم آن بر می آید در زیر قالب های کوبیاکس قرار خواهد گرفت. این شبکه مش در مرحله اول بتن ریزی پوشانده خواهد شد.

این شبکه مش باعث می گردد که اتصال ماژول کوبیاکس به سیستم سقف یا همان قالب ها بهتر صورت گیرد. ارتفاع این شبکه مش با دقت معین می گردد. به عبارتی، آرماتوربندی های شبکه زیرین به رعایت کاور لازم میلگردها و همچنین تیرها ومیلگردهای تقویتی بسته می گردد.

در حال قرار دادن ماژول کیج کوبیاکس روی شبکه مش زیرین

قفسه ماژول کوبیاکس

مهم ترین و اصلی ترین بخش سقف های کوبیاکس در واقع همان قالب های مشکی رنگ باد نموده توخالی است. قالب های کوبیاکس، عموما به دو شکل توپی شکل و بیضی در ایران مورد استفاده قرار می گیرند.

این دو نوع قالب با توجه به ارتفاع بتن مورد احتیاج در سقف یا به عبارتی فاصله مابین دو شبکه آرماتوربندی که از طرف مهندس محاسب، انتخاب می گردد، کاربرد دارد.

از آن جهت به آن ماژول می گویند که از اجزای مختلفی تشکیل شده است. این بخش از سقف کوبیاکس از قفسه های نگهدارنده (Cage) و قطعات پلاستیکی به شکل کروی یا تخت تشکیل شده است. هر قفسه ماژول شامل 5 تا 7 عدد گوی کوبیاکس می گردد که حدوداً 5 کیلوگرم وزن دارد و به راحتی توسط نیروی انسانی قابل حمل است.

ساختار ماژول کیج کوبیاکس

قفسه های نگهدارنده

از مهم ترین اجزای سقف کوبیاکس به شمار می رود. این قفسه ها در واقع نقش نگهدارنده دارند. سقف ها که از فولاد و میلگردهایی با قطرهای مختلف ساخته شده اند وظیفه نگهداری گوی های کوبیاکس در موقعیت مورد نظر آن ها هنگام بتن ریزی سقف را بر عهده دارند.

علاوه بر این این قفسه ها در ثبیت صندلی قالب های سقف کوبیاکس به منظور جابه جایی ساده تر و اجرای سریع تر نیز نقش مهمی دارند. از نظر ابعاد نیز طول این قفسه ها تقریباً 2/5 متر است. البته گاهی در ساخت آن ها از گوی های کوچک تری استفاده می گردد و همین موضوع باعث کاهش اندکی در اندازه قفسه های سقف کوبیاکس می گردد.

قالب ها یا گوی ها

قالب های گرد یا بیضی شکل یکی دیگر از اجزای مهم سقف کوبیاکس هستند.

 • قالب های تخت یا بیضوی ارتفاعی بین 100 تا 260 میلی متر دارند. استفاده از این قطعات در نهایت منجر به ایجاد دال با ضخامت 200 تا 400 میلی متر می گردد.
 • قالب های کروی شکل نیز قاعدتاً ضخامت بیشتری از قالب های تخت دارند. ضخامت آن ها بین 315 تا 450 میلی متر داشته و در دال های با ضخامت 450 تا 600 میلی متر استفاده می شوند.

دو نوع قالب یا گوی در سقف های کوبیاکسِ تخت یا بیضوی و کروی

این قالب ها با قالب های سقف یوبوت شباهت زیادی دارند. تفاوت قالب های کوبیاکس و یوبوت علاوه بر شکل ظاهری در نوع پایه های موجود در قالب های یوبوت نیز هست.

در قالب های کوبیاکس به دلیل ساختار آن ها و جهت جلوگیری از نشستن قالب ها روی آرماتور تحتانی و رعایت نشدن کاور روی میلگردها و همچنین قابلیت راه رفتن اکیپ های اجرای روی آن ها در هنگام آرماتور بندی و عملیات اجرایی، پایه هایی از طریق میلگرد برای آن ها ایجاد شده است.

شبکه مش فوقانی

شبکه مش فوقانی از دیگر اجزای سیستم سقف کوبیاکس است. همانطور که از اسم آن بر می آید در بالای ماژول کوبیاکس قرار می گیرد. این شبکه مش بر اساس نقشه اجرایی از پیش معین شده شاخته می گردد. شبکه مش فوقانی روی سقف قرار داده شده و از طریق میلگردهای سنجاقی و سیم های آرماتوربندی کاملا به شبکه تحتانی متصل می گردد.

سخن آخر

شبکه مش آرماتور یا فولاد، بتن و ماژول قفسه از اجزای سقف کوبیاکس هستند که ترکیب آن ها با یکدیگر در نهایت به یک سیستم سقفی منسجم منجر می گردد. در بالا به اهمیت و نقش هر یک از بخش ها اشاره شد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 483

به "معرفی اجزای سقف کوبیاکس و کاربردهای هر یک از آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی اجزای سقف کوبیاکس و کاربردهای هر یک از آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید