نکات مهم برای خرید و انتخاب جهیزیه چیست؟

به گزارش مجله کامسا، مهم ترین بخش از تدارکات هر ازدواجی خرید و انتخاب جهیزیه است. هر چند خرید لوازم و مبلمان لوکس برای جهیزیه مجذوب کننده به نظر می رسد اما خرید لوازمی که پس از ازدواج به درد عروس و داماد نمی خورند، درست نیست. برای اینکه بودجه ای که برای خرید و انتخاب جهیزیه در نظر گرفته اید را درست خرج کنید، باید چند نکته بسیار مهم را در نظر بگیرید. در این مقاله، درباره خرید و انتخاب جهیزیه و نکات مهمی که باید برای این کار در نظر بگیرید می خوانید.

نکات مهم برای خرید و انتخاب جهیزیه چیست؟

برای خرید و انتخاب جهیزیه برنامه ریزی کنید

مانند هر کار دیگری برنامه ریزی برای مسیر طولانی خرید و انتخاب جهیزیه به شما یاری می نماید تا مبلمان و اثاثیه را با قیمتی مناسب و متناسب با احتیاجهای عروس و داماد بخرید. برای شروع، شرایط، احتیاجها و محدودیت های خود را معین کنید. برای معین این موارد باید 9 نکته مهم را در نظر بگیرید.

1. مقدار بودجه جهیزیه را معین کنید

متأسفانه، بیشتر ما به خصوص هنگام تدارک مقدمات ازدواج و جشن عروسی بودجه بی حد و حصری برای خرج کردن نداریم. بنابراین، باید بودجه ای که قرار است برای خرید و انتخاب جهیزینه خرج گردد را واقع بینانه معین کنید. اگر با معین بودجه ای معین شروع کنید، تخصیص هزینه ها بسیار ساده تر خواهد شد و حتی می توانید بیش از آنچه تصور می کنید خرید کنید.

2. آنچه قبلا خریده اید را معین کنید

بعضی از خانواده ها از سال ها پیش و حتی وقتی دختردار می شوند، به فکر تهیه جهیزیه او هستند. ممکن است شما هم جزو این دسته از خانواده ها باشید و قبلا بعضی از وسایل جهیزیه را خریده باشید. در این صورت، لیستی از لوازمی که قبلا خریده اید تهیه کنید تا آنچه باید خریداری گردد را بهتر معین کنید.

3. سبک طراحی داخلی خانه عروس را در نظر بگیرید

قبل از خرید و انتخاب جهیزیه، زمانی را به یافتن و انتخاب سبک طراحی ایده آل عروس و داماد اختصاص دهید. درباره سبک های مختلف طراحی داخلی تحقیق کنید. تصاویری که از نحوه چیدمان لوازم و مبلمان خانه که دوست داشته اید را جایی ذخیره کنید. عروس و داماد می توانند از میان این تصاویر لوازم و مبلمان مورد علاقه خود یا سبک آن را انتخاب نمایند. به این ترتیب، خرید و انتخاب جهیزیه ساده تر خواهد شد.

علاوه براین، باید سبک معماری و سن خانه ای که قرار است عروس و داماد در آن زندگی نمایند را در نظر بگیرید. این موضوع بر نوع مبلمان و لوازمی که برای جهیزیه می خرید تأثیر خواهد گذاشت. اگر خانه عروس و داماد تازه ساز و به سبک معماری مدرن طراحی شده باشد، مبلمان و اثاثیه مینیمالیستی مدرن برای آن بهتر هستند اما در صورتی که عروس و داماد خانه ای قدیمی و بازسازی شده دارند، مبلمان و اثاثیه سنتی برای آن مناسب تر هستند. لازم نیست همه مبلمان و اثاثیه خانه عروس یک سبک طراحی داشته باشند اما همه آن ها باید هماهنگ با خانه عروس و داماد و سلیقه آن ها انتخاب شوند.

4. به آداب و رسوم خانواده عروس و داماد یا توافقات آن ها توجه کنید

در منطقه ها و شهرهای مختلف ایران برای خرید و انتخاب جهیزیه آداب و رسوم مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال، در بعضی از شهرها رسم بر این است که سرویس چوب خانه عروس را داماد تهیه کند یا بر اساس آداب و رسوم بعضی از منطقه ها ایران، خرید وسایل نشیمن بر عهده داماد است. برای معین آنچه باید برای جهیزیه بخرید، درباره آداب و رسوم خانواده دو طرف پرس وجو کنید. به علاوه، خانواده عروس و داماد می توانند برای خرید و انتخاب جهیزیه توافق نمایند تا هزینه ها برای دو طرف کمتر شوند.

5. مقدار فضای موجود در خانه عروس را در نظر بگیرید

ممکن است مبلمان و اثاثیه زیبا و بزرگی را در فروشگاه های آنلاین یا در یک فروشگاه لوازم خانگی ببینید و به نظرتان باشکوه و شگفت انگیز بیایند اما وقتی آن ها را به خانه عروس می برید متوجه شوید که در این خانه برای مبلمان انتخاب شده فضای کافی وجود ندارد. به هرحال، باید این واقعیت را در نظر بگیرید که هر یک از وسایل و مبلمانی که می بینید، حتی اگر آن ها را واقعا دوست داشته باشید، ممکن است در خانه عروس جای نگیرند.

بنابراین، هنگامی که به فکر خرید و انتخاب جهیزیه هستید، به این نکته مهم توجه کنید که این لوازم چگونه در خانه عروس جای می گیرند. مقدار اتاق ها را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا این اتاق ها فضای کافی برای مبلمان بسیار بزرگ را دارند یا خرید اثاثیه ای جمع وجورتر و شیک تر برترین راه کار شما است؟ آیا قرار دادن لوازم بسیار بزرگ در اتاق های خانه عروس شرایط زندگی را برای عروس و داماد بهتر می نماید؟ آیا این لوازم به مقدار ای هستند که تردد در بخش های مختلف خانه به سادگی انجام گردد؟ وسایلی که قرار است در خانه عروس چیده شوند نباید به مقدار ای باشند که جلوی تابش نور خورشید به اتاق ها را بگیرند یا شرایط زندگی را برای عروس و داماد سخت نمایند. به هرحال، همواره اولویت با راحت تر شدن زندگی زوج جوانی است که می خواهند با استفاده از جهیزیه ای که می خرید زندگی خود را شروع نمایند.

6. سبک زندگی زوج جوان را در نظر داشته باشید

نحوه زندگی عروس و داماد موضوع دیگری است که بر خرید و انتخاب جهیزیه تأثیر می گذارد. اگر زوج جوان اهل برپایی مهمانی های فراوان و وقت گذراندن با خانواده و دوستان هستند، بهتر است لوازم و اثاثیه جهیزیه رنگ های تیره تر داشته باشند و روکش های آن ها را ساده تر بتوان تمیز کرد. در این صورت، میز ناهارخوری عروس هم باید طوری طراحی شده باشد که هم در فضای خانه عروس و داماد جای بگیرد و هم در صورت لزوم بزرگ تر گردد.

علاوه براین، باید شرایط چند سال آینده زندگی زوج جوان را هم در نظر بگیرید. اگر قرار است در آینده ای نزدیک مانند پنج سال دیگر صاحب فرزند شوند، باید لوازم و مبلمان جهیزیه برای استفاده اعضای تازه خانواده کافی باشند. با معین این شرایط و سبک زندگی زوج جوان برنامه ریزی برای خرید و انتخاب جهیزیه بسیار ساده تر خواهد شد.

7. اولویت بندی کنید

مهم ترین نکته هنگام خرید و انتخاب جهیزیه اولویت بندی کردن است. لیستی از لوازمی که باید برای جهیزیه خریداری شوند تهیه کنید. برای این کار می توانید از لیست جهیزیه یا لیست هایی که در وب سایت های مختلف وجود دارند بهره ببرید. لیست جهیزیه باید سه بخش مهم داشته باشد که عبارت اند از:

  • ضروریات جهیزیه؛
  • لوازم غیرضروری که ممکن است زوج جوان به آن ها احتیاج داشته باشند؛
  • لوازم لوکس و غیرضروری.

اولویت بندی مبلمان و اثاثیه جهیزیه به شما یاری می نماید تا بودجه جهیزیه را صرف لوازم و وسایل مهم تر کنید و لوازم غیرضروری را کنار بگذارید یا خرید آن ها را به وقتی دیگر موکول کنید. به عنوان مثال، خرید لوازم بزرگ تر برقی مانند یخچال و ماشین لباسشویی نسبت به خرید لوازم دکوری اولویت دارد و باید آن ها را در صدر لیست جهیزیه بگذارید.

8. درباره برندهای مختلف تحقیق کنید

برای خرید و انتخاب جهیزیه باید سراغ برندهایی بروید که محصولاتی باکیفیت می فروشند. لازمه انتخاب برندهای معتبر هم این است که درباره آن ها پرس وجو نموده باشید. اگر در میان اقوام و آشنایان کسی را می شناسید که به تازگی جهیزیه یا وسایل نو خریده، از او درباره کیفیت کالاهایی که خریده سؤال کنید. مراجعه به بخش نظرات فروشگاه های آنلاین هم می تواند آنچه می خواهید درباره وسایل برندهای مختلف بدانید را معین کند. به عنوان مثال، برای خرید یخچال جهیزیه، به بخش لوازم خانگی برقی در این فروشگاه ها بروید و نظرات کاربران درباره یخچال های مختلف را با دقت بخوانید و آنالیز کنید. به این ترتیب، متوجه خواهید شد که کدام یخچال از کدام برند برای بودجه شما مناسب است و کیفیت خوبی دارد.

9. زمان مناسب را برای خرید جهیزیه انتخاب کنید

انجام دادن هیچ کاری در دقیقه 90 نتیجه دل خواه را نخواهد داشت و خرید و انتخاب جهیزیه هم از این قاعده مستثنی نیست. خرید لوازم و مبلمان خانه عروس اگر باعجله انجام گردد، نتیجه ی خوبی در پی نخواهد داشت. در صورتی که جهیزیه را باعجله بخرید، برای کارهای مختلف مانند تحقیق درباره برندهای مختلف یا معین ضروریات جهیزیه فرصت کافی نخواهید داشت. بنابراین، آنچه برای شروع زندگی عروس و داماد خریده اید ارزش چندانی نخواهد داشت.

برای خرید و انتخاب جهیزیه به حداقل 6 ماه زمان احتیاج دارید. این مدت زمان را هنگام توافقات اولیه برای برگزاری مراسم عقد و عروسی در نظر داشته باشید.

نکته مهم دیگری که باید برای انتخاب زمان مناسب خرید جهیزیه در نظر داشته باشید، توجه به زمان های خاصی است که لوازم مورد نظر شما قیمت کم تری دارند. با کمی آنالیز و تحقیق می توانید این زمان ها را تشخیص بدهید. علاوه براین، می توانید از فرصت های حراجی که بعضی از فروشگاه ها دارند بهره ببرید. در این فرصت ها می توانید لوازم باکیفیت را با قیمتی مناسب تر بخرید.

نکاتی که باید موقع خرید و انتخاب جهیزیه در نظر داشته باشید

خرید و انتخاب جهیزیه به مرحله برنامه ریزی محدود نمی گردد. باید پس از برنامه ریزی و معین شرایط و بودجه جهیزیه، سراغ انتخاب وسایل و لوازمی بروید که به خانه عروس می فرستید. بهتر است برای خرید و انتخاب جهیزیه از نظر عروس و داماد در کنار هم بهره ببرید. خرید جهیزیه همراه با عروس و داماد هم برترین کاری است که می توانید انجام بدهید. به هرحال، این زوج جوان قرار است از جهیزیه استفاده نمایند. در نتیجه، بهتر است جهیزیه متناسب با شرایط، احتیاجها و سلیقه آن ها انتخاب و خریداری گردد.

1. همه لوازم جهیزیه را یک روزه نخرید

شاید ساده ترین کار این باشد که لیست جهیزیه را در دست بگیرید و یک روز کامل را برای خرید آن صرف کنید. بااین حال، همواره ساده ترین کار برترین کار نیست. اگر جهیزیه عروس در یک روز خریداری شوند، ممکن است پس از چند ساعت حوصله و دقت کافی برای خرید لوازم باکیفیت را نداشته باشید. بنابراین، برترین کار این است که وسایل هر بخش از خانه را در طول چند روز بخرید. لیست جهیزیه را بر اساس بخش های مختلف خانواده بنویسید و برای خرید هر بخش چند روز وقت بگذارید. به عنوان مثال، یک روز را به خرید وسایل برقی آشپزخانه اختصاص بدهید و روز دیگر سراغ وسایل پلاستیکی آشپزخانه بروید. چند روز بعد هم وسایل اتاق نشیمن و سایر اتاق ها را بخرید.

2. رنگ و سبک طراحی وسایل و مبلمان را هماهنگ انتخاب کنید

وسایل و مبلمانی که برای جهیزیه انتخاب می شوند، باید با هم هم خوانی داشته باشند. احتیاجی نیست که وسایل همه بخش های خانه را به یک رنگ انتخاب کنید اما برای خرید و انتخاب وسایل هر بخش از خانه به رنگ و سبک طراحی آن ها توجه داشته باشید.

سبک طراحی وسایل هر بخش از خانه باید با هم هماهنگ باشد اما برای انتخاب رنگ وسایل و مبلمان می توانید رنگ های یکسان یا مکمل یکدیگر را انتخاب کنید. انتخاب سبک طراحی و رنگ مناسب برای لوازم جهیزیه باعث می گردد که چیدمان خانه عروس هم راحت تر انجام گردد. در واقع، با این کار برای پلان اولیه چیدمان خانه عروس هم برنامه ریزی می کنید.

3. به ماندگاری وسایل و مبلمان جهیزیه توجه کنید

خرید و انتخاب جهیزیه با کمترین قیمت کار ساده ای است اما موقع خرید این لوازم باید دوام و ماندگاری آن ها برای مدتی طولانی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، ممکن است خرید یک یخچال مقرون به صرفه قیمت کار ساده ای باشد اما باید توجه داشته باشید که این یخچال چقدر ماندگاری دارد. خرید لوازم باکیفیت از برندهای معتبر اهمیت بیشتری دارد. سعی کنید هنگام خرید لوازم و مبلمان جهیزیه به کیفیت آن ها توجه کنید و مواردی مانند گارانتی و خدمات پس از فروش را هم در نظر بگیرید. از این راه، جهیزیه ای که برای نوعروس خود خریداری نموده اید، یک عمر دوام می آورد و تا سال های سال از آینده نگری شما تعریف خواهند کرد.

آنچه باید برای خرید حضوری یا آنلاین در نظر بگیرید

پس از معین شدن لوازمی که باید برای جهیزیه خریداری شوند و جایی که قرار است این جهیزیه را از آنجا بخرید، نوبت به انتخاب نوع خرید می رسد.

بازدید از فروشگاه های لوازم خانگی به صورت حضوری مزایای بسیاری دارد. از این راه می توانید نظر فروشنده ماهری که با برندهای مختلف آشنا است را بپرسید و از او درباره لوازم مختلف نظر بخواهید. به علاوه، موقع خرید حضوری وسایل و لوازم مختلف را قبل از خرید امتحان می کنید و ممکن است خدمات پس از فروشی که در فضای آنلاین دریافت نمی کنید مانند خدمات نصب یا حمل ونقل وسایل را از فروشگاه مورد نظر دریافت کنید.

در مقابل، خرید آنلاین به شما این فرصت را می دهد که گزینه های بسیار بیشتر با قیمت های متنوع تری را آنالیز کنید. به علاوه، ممکن است فروشگاه آنلاینی که از آن جهیزیه را خریده اید، خدماتی مانند حمل ونقل یا گارانتی معتبر داشته باشد. در این صورت، امکان آنالیز تجربه کاربران مختلف را هم خواهید داشت.

برترین راه برای خرید و انتخاب جهیزیه این است که راهی میانه را در پیش بگیرید. محصولات برندهای مختلف را به صورت آنلاین آنالیز کنید و آن ها را از نمایندگی های معتبر این برندها بخرید. بعلاوه، می توانید بعضی از لوازم را به صورت آنلاین و بعضی دیگر را حضوری بخرید. به این ترتیب، از مزایای خرید حضوری و آنلاین بهره می برید.

کلام آخر

خرید و انتخاب جهیزیه یکی از مهم ترین بخش های تدارک مراسم ازدواج هر زوج جوانی است. برای اینکه لوازم مورد احتیاج عروس و داماد را با قیمتی مناسب بخرید، باید برای این کار برنامه ریزی درستی داشته باشید. انتخاب زمان مناسب برای خرید جهیزیه و توجه به نظرات و سلایق عروس و داماد هم اهمیت بسیاری دارد. تنها از این راه است که می توانید مطمئن باشید جهیزیه ای که برای نوعروس خود تهیه نموده اید، برای یک عمر در خانه او باقی خواهند ماند و احتیاجهای زوج جوان در شروع راه را رفع خواهند کرد.

منبع: bdiusa

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 خرداد 1403 بروزرسانی: 13 خرداد 1403 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1358

به "نکات مهم برای خرید و انتخاب جهیزیه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم برای خرید و انتخاب جهیزیه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید