چطور خودمان را در شبکه های اجتماعی با دیگران مقایسه نکنیم؟

به گزارش مجله کامسا، واقعاً سخت است که در رسانه های اجتماعی حضور داشته باشید، ولی خودتان را با سایر افراد مقایسه نکنید. بدن شما آن قدر که باید خوب نیست، لباس هایتان از مد افتاده اند، خانه شما خیلی مدرن و خاص نیست. شاید حتی فکر کنید که خودتان هم در مجموع کافی و خوب نیستید.

چطور خودمان را در شبکه های اجتماعی با دیگران مقایسه نکنیم؟

این موضوع عجیب نیست و تقریباً بیشتر افراد با دیدنی زندگی زیبا و پیروز این افراد هیجان زده می شوند. اگر مراقب نباشیم، ممکن است ساعت ها را وقتمان در طول روز و هفته را صرف دیدنی گوشه وکنار زندگی آن ها کنیم. هرچه وقت بیشتری در این رسانه های بگذرانیم، اطلاعات بیشتری و تازهتری از سبک زندگی این افراد به دست می آوریم و این باعث می گردد که احساس خوبی نسبت به خودمان نداشته باشیم. تمام این موضوعات از مقایسه کردن زندگی آن افراد با زندگی خودمان نشئت می گیرد.

مقایسه کردن، احساس شادی و سلامت فکری را از زندگی می گیرد. اگر از مقایسه کردن خود با دیگران دست برندارید، تمام عمر از پول و یا انرژی خودتان هزینه می کنید تا اینکه فقط پابه پای آن ها حرکت کنید. در واقع، هیچ استقلال فکری و تصمیم گیری نخواهید داشت و تنها هدف شما این خواهد بود که با همان استانداردها و روش ها زندگی کنید. مقایسه کردن را می توان نوعی بازی دانست که هرگز در آن برنده نخواهیم بود؛ بنابراین حتماً باید سعی کنید دست از مقایسه خود با دیگران در رسانه های اجتماعی بردارید.

ریشه مقایسه کردن خود با دیگران کجاست؟

در واقع علت بیولوژیکی و زیستی خاصی وجود دارد که ما خودمان را با دیگران مقایسه می کنیم. مغز ما از مکانیزم مقایسه برای مقدار گیری شرایط ما نسبت به دیگران استفاده می نماید.

یک پرفسور رفتار سازمانی، مقایسه را این چنین توصیف می نماید یکی از ابتدایی ترین روش هایی است که با استفاده از آن ما می فهمیم چه کسی هستیم، در چه کاری خوب هستیم و در چه چیزی ضعف داریم.

بیشتر اوقات، این محاسبات در کسری از ثانیه در پس زمینه فکر ما انجام می گردد و ما حتی خودمان نسبت به انجام آن آگاهی نداریم. اما زمانی که تنها نقاط و لحاظ برجسته ای از زندگی افراد را دیدن می کنیم، این مقایسه کردن به سرعت می تواند تبدیل به عملی سمی و ویران نماینده گردد. انسان موجودی اجتماعی است و از ارتباط با دیگران و تعلق داشتن به جمع ها لذت می برد، ولی اما ما دائماً خود را با دیگران مقایسه کنیم، شادی، سلامت فکری و اعتماد به نفس خود را در معرض ریسک و خطر قرار می دهیم.

مقایسه کردن خود با دیگران چه اثراتی در زندگی واقعی و شخصی دارد؟

افتادن در تله مقایسه کردن خود با دیگران می تواند چندین اثرات جانبی مخرب به همراه داشته باشد. اگر اهل مقایسه کردن باشید، احتمالاً بعضی از این مسائل را خودتان نیز تجربه نموده باشید. با این حال، بعضی از متداول ترین آن ها را بازگو می کنیم.

 • افکار منفی و مضطرب که به سختی از فکر فرد خارج می شوند
 • نرخ و احتمال بالاتری از اضطراب و افسردگی
 • کوشش بیش از حد و در بسیاری از مواقع بی فایده برای رسیدن به سوژه های مقایسه شده

مطالعات بسیار زیادی ثابت نموده اند که افراد بعد از سپری کردن زمان خود در رسانه های اجتماعی احساس بدتری نسبت به خودشان پیدا می نمایند. تمام این احساسات منفی خود را در سلامت فکری و حساب بانکی شما نمایش می دهند. مطالعه ای که اخیراً منتشر شده بود نشان می دهد مقایسه کردن خود با دیگران و کوشش برای ایجاد سبک زندگی مشابه با افراد باعث ایجاد بحران های اقتصادی می گردد. آن ها متوجه شدند که اگر محله ای فردی یک بلیت بخت آزمایی برنده گردد، احتمال اینکه همسایه ها هم اقدام به خرید های بزرگ و چشمگیر نمایند بالاتر می رود. نکته عجیب اینجاست که حتی این احتمال وجود دارد که همسایه ها با انجام این خریدها ورشکست شوند!

این ورشکستگی ها و بحران های اقتصادی شخصی 100٪ قابل پیشگیری بودند. این بحران ها را نباید تنها مسائل اقتصادی دانست، چراکه وارد سایر عرصه های زندگی نیز شده و روی آن ها نیز اثر می گذارد. افرادی که به روز شدن، پیشرفت و تغییر سبک زندگی همسایه های خود را دیدند، ناگهان متوجه شدند که خودشان هم به چنین تغییری نیاز دارند و با اینکه استطاعت اقتصادی کافی برای انجام آن ها را نداشتند، برای انجام آن اقدام کردند.

مادامی که پشتوانه اقتصادی و سرمایه کافی داشته باشید، هیچ ایرادی ندارد که از دیدنی سبک زندگی لوکس و مدرن لذت ببرید. ولی اگر به سختی و با بدهی های فراوان سعی دارید خرید های خاصی انجام دهید تا فرد یا افراد خاصی را شخصاً و یا در محیط رسانه های اجتماعی مثل اینستاگرام تحت تأثیر قرار دهید، شما صاحب این وسایل نیستید، بلکه آن ها صاحب شما هستند و روی شما کنترل دارند. این بدهی ها بیشتر و بیشتر شده و تمام عایدی شما را از بین می برند و ناگهان متوجه می شوید که تمام زندگی خود را صرف رسیدن به چیزهایی نموده اید که فکر می کردید شما را خرسند می نمایند.

با تمام این توضیحات، اگر فکر می کنید که شما هم نیاز دارید که از مقایسه خود با دیگران دست بکشید و چشمتان را روی زندگی آن ها ببندید، در این بخش سعی داریم چند توصیه و راه چاره عملی معرفی کنیم که به کارگیری آن ها می تواند برای رسیدن به این هدف، یاری زیادی به شما کند.

1- شکرگزاری را تمرین کنید

این عادت می تواند همه چیز را تغییر دهد. به عنوان یک راه چاره بسیار ساده، از بخش یادداشت های گوشی خود برای این کار بهره ببرید. هر چیزی که در خود می بینید و از وجود آن لذت می برید و یا به آن افتخار می کنید، آن را یادداشت نموده و شکرگزار باشید. گاهی اوقات این موارد ممکن است بسیار کوچک باشند، گاهی اوقات هم موارد بزرگی هستند. هر زمان که احساس ضعف می کنید، این یادداشت ها را مرور کنید.

2- قدردان و راضی باشید

شکرگزاری باعث قدردانی و رضایت می گردد و بنابراین در هر شرایطی و محیطی هم که قرار داشته باشید، راضی و شاد خواهید بود. در واقع، با خودتان خرسند هستید و از موقعیت خود در زندگی رضایت داشته و نگران کارهایی نیستید که سایر افراد انجام می دهند.

البته این به این منی نیست که هیچ اهداف و بلندپروازی برای آینده نداشته باشید. درهرحال، شما باید طوری زندگی کنید که فردا، انسان بهتر و پیروز تری از امروز باشید؛ بنابراین، شکرگزاری و رضایت مندی را به این معنا تلقی نکنید که در گوشه ای نشسته و کاری انجام ندهید و همچنان بابت همه چیز راضی باشید. انجام کارهای تازه و آغاز چالش های تازه بخشی از زندگی انسان است. منظور از قدردانی و رضایت این است که یک روال منظم برای زندگی خود ایجاد کنید و بابت موقعیت امروز خود راضی باشید و تمام تمرکز و رضایت خود را معطوف به به دست آوردن چیزی در آینده نکنید.

3- زندگی خودتان را با برجسته ترین نقاط زندگی سایر افراد مقایسه نکنید

این مورد شاید مهم ترین و عجیب ترین بخش از فهرست امروز ما باشد. رسانه های اجتماعی همواره واقعیت را نشان نمی دهند! البته احتمالاً خودتان هم این موضوع را می دانید، ولی آیا به خوبی در خصوص آن فکر نموده اید؟

تصویری که افراد از خودشان در رسانه های اجتماعی نشان می دهند بیشتر اوقات واقعی نیست و تنها گزیده ای از برترین دقایق زندگی آن ها است. تصوری که از ما زندگی آن ها داریم شاید اصلاً وجود نداشته باشد و شاید حتی خود آن افراد هم حسرت این زندگی را داشته باشند. آنچه در رسانه های اجتماعی منتشر می گردد را به هیچ عنوان نمی توان گزیده ای واقعی از زندگی مردم دانست.

ما انرژی و هزینه زیادی را صرف رسیده و تقلید از سبک زندگی ای می کنیم که به نظرمان افراد دارند و احتمالاً هیچ وقت هم نمی توانیم به آن برسیم. همان طور که گفته شد، این مقایسه خود با دیگران در رسانه های اجتماعی نه تنها سلامت روحی و روان، بلکه ثبات اقتصادی زندگی ما را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

زمانی که بتوانید تمرکزتان را از این موضوعات برداشته و روی زندگی شخصی خودتان متمرکز شوید، کنترل بیشتری روی عایدی و تصمیم گیری پیدا می کنید و در نتیجه زندگی بهتر و شادتری هم خواهید داشت. چراکه کارهایی را انجام می دهید که واقعاً خودتان می خواهید.

4- روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

شما می توانید خاکی و فروتن باشید، ولی همچنان نقاط قوت خود، استعدادها و دستاوردهای خود را بشناسید. برای فروتن بودن لازم نیست که خودتان را دست پایین بگیرید و یا اینکه خودتان را کمتر از آنچه هستید بروز دهید. در واقع، این رویکرد بسیار اشتباه و مضر است و یکی از بزرگ ترین خطرهای زندگی و بحث مقایسه کردن است. هرچه بیشتر خودمان را با دیگران مقایسه کنیم، احساس بدتری در خصوص خودمان خواهیم داشت. همواره سعی کنید از این تله خطرناک دور بمانید.

این کار را با نوشتن 3 چیزی آغاز کنید که در خصوص خودتان دوست دارید. این موارد می تواند نقاط قوت شما باشد. توصیه می کنیم این موارد را به شکل توصیفی و طولانی تری بنویسید و تنها خود را به چند کلمه محدود نکنید. بعلاوه، سعی کنید خیلی شخصی باشند. یک مورد را به عنوان مثال برای شما می نویسیم:

من عاشق مردم هستم. شاید در دوران مدرسه محبوب ترین فرد کلاس نبوده باشیم و بیشترین تعداد رفقا را نداشتم، ولی واقعاً از بودن در کنار سایر افراد و مردم لذت می برم. دانستن این نقطه قوت باعث می گردد تا افرادی که با من وقت می گذرانند هم متوجه شوند آن ها را دوست دارم و به آ ن ها اهمیت می دهم.

5- از شادی و پیروزیت دیگران شاد شوید

مقایسه کردن خود با دیگران به صورت دائمی باعث می گردد نتوانیم برای پیروزیت و سخت کوشی آن ها احساس شادی داشته باشیم. در کل، این کار باعث می گردد دستاوردهای دیگران چندان برای ما لذت بخش نباشد و پیروزیت هایشان را نتوانیم در کنار آن ها جشن بگیریم.

بنابراین، این چالش را در نظر بگیرید: زمانی که یک دوست در خصوص شغل تازهش به شما چیزی می گوید، برای او خرسند باشید. اگر کسی خانه تازهی خرید، شما هم همراه با آ نها هیجان زده و احساسی شوید. زمانی که کسی خبر خوبی را با شما در میان می گذارد، به جای اینکه به خودتان فکر کنید، روی خود فرد متمرکز بمانید. در مجموع، راه های کوچک و بزرگ مختلفی برای شاد بودن و جشن گرفتن در کنار سایر افراد پیدا کنید.

همواره یادتان باشد، پیروزیت دیگران به معنای شکست شما نیست. پیروزیت آن ها هیچ ارتباطی با شما ندارد؛ بنابراین، خودتان را در شادی آن ها شریک کنید، چراکه زحمت زیادی برای رسیدن به این پیروزیت کشیده اند.

6- خودتان را با خودتان مقایسه کنید

به جای اینکه خودتان را با سایر افراد مقایسه کنید، کوشش کنید که خودتان را با خودتان مقایسه کنید. به عبارت دیگر، روی اهداف خود متمرکز باشید. به عنوان مثال، نسبت به سال گذشته چه پیشرفتی نموده اید؟ خودتان را نسبت به جایگاه و موقعیتتان در 5 سال پیش مقایسه کنید.

به احتمال زیاد تغییرات زیادی در این مدت زمان نموده باشید. شاید در طول سال گذشته شغل تازهی به دست آورده باشید، مهارت تازهی یاد گرفتید و یا اینکه محصول تازهی را فراوری کردید. تمام این موارد می تواند منبعی برای دلگرمی و شادی شما باشد. اگر هم گمان می کنید دست آورد های شما کافی نیست و موقعیت شما نسبت به گذشته تغییر کافی نداشته است، وقت آن است که در رفتار و سبک زندگی خود تغییر ایجاد کنید تا بتوانید به اهدافتان برسید.

7- زمان استفاده خود از رسانه های اجتماعی را محدود کنید

همان طور که گفته شد، مقایسه خود با دیگران در رسانه های اجتماعی می تواند اثرات مخرب بسیار زیادی در سلامت روح و روان شما داشته باشد. محدودکردن حضور خود در رسانه های اجتماعی می تواند یکی از روش های پیشگیری و اجتناب از بروز این مقایسه کردن ها باشد. از روش های زیر می توانید برای اعمال محدودیت های بیشتر در حضورتان در رسانه های اجتماعی بهره ببرید:

 • افراد و کاربرانی که باعث می شوند احساس بدی در خصوص خودتان پیدا کنید را دیگر دنبال نکنید.
 • مدت زمان استفاده از رسانه های اجتماعی را محدود کنید. برای مثال، 15 دقیقه زمان بگیرید، وقتی که این 15 دقیقه به اتمام رسید، تلفن همراه را کنار بگذارید.
 • هنگامی که با دوستان و خانواده خودتان وقت می گذرانید، تلفن همراه خود را خاموش کنید. حضور و تمرکز کامل در زمان حال باعث می گردد همه افراد خرسند تر باشند.
 • خودتان را ملزم به پاسخ دادن به تمام کامنت ها و پیغام ها ندانید. قرار نیست تمام افراد زمان کافی برای انجام این کارها را داشته باشند.
 • زمانی که خودتان را خیلی به رسانه های اجتماعی وابسته می بینید، از خودتان بپرسید که چرا؟ حوصله تان سر رفته است یا اینکه در پی تأیید شدن هستید؟ چه کار بهتری را در عوض می توانید انجام دهید؟

8- از رسانه های اجتماعی دوری کنید

مشاوران و روان شناسان باتجربه می گویند محال است که همواره به زندگی سایر افراد توجه داشته باشید و در عین حال بتوانید از زندگی خودتان راضی باشید.

اگر نمی توانید از داشته ها و زندگی خودتان راضی بوده و قدردان باشید و نمایش زندگی سایر افراد در رسانه های اجتماعی همواره تمرکز شما را برهم می زند، شاید بهتر باشد برای مدتی کاملاً از این محیط دور بمانید.

بنابراین، به عنوان آخرین راه چاره، این چالش را در نظر بگیرید: حضور خودتان در تمام رسانه های اجتماعی را برای مدتی متوقف کنید. حتی ایمیل های دریافتی از این شبکه ها را نیز لغو کنید تا متوجه اتفاقاتی که در این زمان می افتد نباشید.

زمان و انرژی خود را صرف داشته های واقعی خودتان کنید. به دوستان، خانواده، خانه، کار و تمام چیزهای دیگری توجه کنید که برای شما اهمیت دارند. دنبال چیزهایی در زندگی خودتان باشید که دیگران ممکن است به آن ها حسادت نمایند. یادتان باشد، افراد در رسانه های اجتماعی به یکدیگر نگاه می نمایند. این یعنی خیلی از افراد هم احتمالاً خودشان را با چیزهایی که شما دارید مقایسه می نمایند. سعی کنید این موارد را پیدا نموده، از وجود آن ها شکرگزار و قدردان باشید و سعی کنید لذت بیشتری از داشتن آن ها ببرید.

آیا شما هم به مشکل مقایسه خود با دیگران دچار هستید؟

بعد از مطالعه این مقاله شاید از خودتان پرسیده باشید که آیا این مشکل متوجه من هم می گردد یا خیر. برای اینکه متوجه شوید آیا شما هم با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید یا خیر، به این سؤالات پاسخ دهید:

 • آیا تا به حال چیزی را به صورت فوری و هیجانی از اینستاگرام خریداری کردید؟
 • آیا تا به حال بعد از گردش در رسانه های اجتماعی دچار FOMO (Fear of Missing Out - ترس از دست دادن) یا اضطراب شدید؟
 • وقتی اتفاق خوبی برای فرد دیگری می افتد، آیا واکنش طبیعی شما ناراحت شدن است؟
 • آیا تا به حال چیزی را به خاطر اینکه بازخورد مناسبی نگرفته بود، از رسانه های اجتماعی پاک کردید؟
 • آیا چند مرتبه در طول روز فهرست افرادی که استوری در اینستاگرام دیدن نموده اند را آنالیز می کنید؟ یا فهرست افرادی که لایک نموده اند را می بینید؟

اگر به چند مورد از سؤالات زیر پاسخ بله داده باشید، شما هم احتمالاً تا حدی خودتان را با سایر افراد در رسانه های اجتماعی مقایسه می کنید و بیشتر از چیزی که لازم و کافی است به افراد در این محیط اهمیت می دهید.

منابع: RamseySolutions| Heartsempowerment

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 خرداد 1401 بروزرسانی: 12 خرداد 1401 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1101

به "چطور خودمان را در شبکه های اجتماعی با دیگران مقایسه نکنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور خودمان را در شبکه های اجتماعی با دیگران مقایسه نکنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید