چهل وهفتمین اجلاس سران گروه هفت در انگلیس آغاز شد

به گزارش مجله کامسا، چهل وهفتمین نشست سران هفت کشور صنعتی دنیا با تمرکز بر احیای اقتصاد دنیا از همه گیری ویروس کرونا در انگلیس آغاز شد.

چهل وهفتمین اجلاس سران گروه هفت در انگلیس آغاز شد

در این نشست سه روزه که در دهکده ساحلی کورن وال جریان دارد نخست وزیران و روسای جمهوری گروه هفت (انگلیس، ایالات متحده، آلمان، فرانسه، ایتالیا، کانادا و ژاپن) به عنوان اعضای اصلی و شمار دیگری از رهبران کشورها و سازمان های بین المللی از جمله استرالیا، هند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و روسای کمیسیون و شورای اروپا حضور دارند. در انتها این نشست قرار است بیانیه مشترکی از سوی اعضا صادر شود.

تم اصلی اجلاس این دوره، احیای دنیا از همه گیری کرونا عنوان شده که در 6 جلسه کاری طی روزهای آینده پیگیری خواهد شد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس با ایراد سخنانی در ابتدای اجلاس گفت: با توجه به همه گیری کرونا ضروری است اطمینان حاصل کنیم، اشتباهاتی را که بی تردید طی 18 ماه گذشته مرتکب شدیم تکرار نخواهیم کرد. باید مطمئن شویم که اقتصادهایمان ترمیم می شوند.

وی در این زمینه بیان نمود؛ نباید اشتباه بحران اقتصادی سال 2008 تکرار شود که در جریان آن، اقتصاد تمام کشورها یه صورت یکنواخت احیا نشد. نخست وزیر انگلیس بر همین اساس یادآور شد که اعضای گروه هفت می توانند با اتحاد و بهره گیری از اشتراک منافع از این برهه عبور کنند.

این نخستین نشست حضوری سران دنیا بعد از تقریبا دو سال بشمار می رود. نشست سال گذشته گروه 7 در ایالات متحده لغو و نشست گروه 20 در عربستان سعودی نیز به دلیل کووید-19 به صورت مجازی برگزار شد.

دیروز در آستانه برگزاری اجلاس گروه هفت بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا دیدار و پیرامون طیف مختلفی از مسائل روابط دوجانبه تا تحولات بین المللی گفت وگو کردند. آن ها همچنین سند همکاری های فراآتلانتیک را که اولین بار در سال 1941 بین بین وینستون چرچیل نخست وزیر اسبق انگلیس و فرانکلین روزولت رییس جمهوری وقت آمریکا در زمینه پیشبرد اهداف دو کشور در دوره پسا جنگ دنیای دوم امضاء شد منطبق با چالش های جدید بین المللی ویرایش و امضاء کردند.

این سند که در 20 بند و 8 فصل تنظیم شده، شامل تعهدات دو طرف در زمینه چندجانبه گرایی، مسائل تجاری، دفاعی، امنیتی، تغییرات آب و هوایی و همه گیری کرونا است. در این سند همچنین به توسعه شراکت در زمینه علوم، فناوری و مقابله با چالش های مدرن (حملات سایبری) اشاره شده است. دو طرف در این سند توافق کردند که در زمینه تحقیق و توسعه فناوری، مقابله با نابرابری اجتماعی و حفظ ارزش های دمکراتیک در دنیا سرمایه گذاری و پیشگام باشند.

جانسون و بایدن همچنین در انتها نشست دیروز بیان نمودند که مجموعا 600 میلیون دوز واکسن کرونا به کشورهای فقیر اهدا خواهند کرد. رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت: نیم میلیارد دوز واکسن کرونا از ماه اوت ارسال می شود، بسیار سریع انگار که روی یک ریل متحرک هستند. وی ادعا کرد که این اهدا بدون هیچ پیش شرطی انجام می شود و هیچ لطف یا مصالحه ای در پس آن نهفته نیست. نخست وزیر انگلیس نیز قول اهدای 100 میلیون دوز واکسن کرونا را داد.

هم زمان با برگزاری این نشست تدابیر امنیتی شدیدی در کورن وال و پایتخت انگلیس جریان دارد. پلیس انگلیس دیروز بیان نمود فردی را به اتهام بمب گذاری قلابی در محل استقرار خبرنگاران اجلاس گروه هفت دستگیر کرده است.

ماموران پلیس به همراه تیم خنثی کننده بمب حوالی ساعت 3 و 15 دقیقه صبح راهی یکی از هتل های شهر فالموث می شوند که درباره شناسایی یک بسته مشکوک گزارش هایی منتقل شده بود. پلیس پس از آن بیان نمود که بمب قلابی است که حدود 100 نفر از مسافران هتل تخلیه و زابراه شده بودند. بر اساس بیانیه پلیس یک مرد 20 ساله از اهالی شهر فالموث به اتهام جاسازی بمب قلابی دستگیر و به بازداشتگاه منتقل شد.در همین حال نیروهای پلیس انگلیس برای تشدید تدابیر امنیتی به حالت آماده باش درآمده اند. خبرگزاری رویترز گزارش داد که حدود پنج هزار افسر پلیس مازاد از سراسر انگلیس برای کمک به تامین امنیت برگزاری این اجلاس به همراه حدود 6 هزار و 500 افسر و پرسنل اصلی، در این مکان حضور خواهند یافت.

یک مقام ارشد تامین امنیت برگزاری اجلاس گروه هفت در این رابطه گفت: هر اقدام امنیتی که انجام می دهیم، متناسب و قانونی خواهد بود. می دانیم که چشم رسانه های دنیا طی روزهای آینده، به سوی ما خواهد بود.

در کنار وجود تهدیدات تروریستی احتاقتصادی همزمان با برگزاری نشست گروه هفت در انگلیس، چالش دیگر مواجهه با راهپیمایی و اعتراض های مخالفان این گروه خواهد بود که به گفته مقامات پلیس، می تواند موجب بروز اختلالاتی در جهت سازماندهی مناسب این اجلاس شود.

گروه مخالفان افزایش قدرت سرکوبگرانه پلیس انگلیس، یکی از حدود 20 گروهی است که به ائتلاف در برابر گروه 7 مقاومت کن پیوسته اند، بیان نمود: حقوق ما در جهت برگزاری اعتراض آرام و مبادی آداب محقق نخواهد شد، بلکه باید اعتراضی پرسروصدا و چشم نواز داشته باشیم. صدای اعتراض ما باید بلند و پرسروصدا باشد.

پلیس انگلیس بیان نمود که تا به امروز 40 گروه برای برگزاری تظاهرات اعتراضی طی روزهای درخواست کرده اند. این درحالیست که گروه ائتلاف در برابر گروه 7 مقاومت کن گفته که برای برگزاری تظاهرات با پلیس هماهنگی نخواهد کرد.

پلیس بیان نمود از حق اعتراض های مسالمت آمیز معترضان حمایت می کند و به همین دلیل چهار منطقه را برای برگزاری تجمعات احتاقتصادی در نطر گرفته، اما به نظر می رسد فعالان مخالف سیاست های گروه هفت (از جمله فعالان حامی محیط زیست و ضدجنگ) این مسئله را نخواهند پذیرفت و به دنبال برگزاری اعتراض های خود در مکان های بیشتری خواهند بود که به چالشی برای تامین کنندگان امنیت این اجلاس تبدیل شده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 736

به "چهل وهفتمین اجلاس سران گروه هفت در انگلیس آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهل وهفتمین اجلاس سران گروه هفت در انگلیس آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید