کلیسای سنت لازاروس قبرس؛ بنایی دیدنی و حیرت آور

به گزارش مجله کامسا، کلیسای سنت لازاروس قبرس در جنوب شهر لارناکا قرار داشته و مقبره لازاروس نیز در این کلیسا هست. قدمت این کلیسا به قرن نهم میلادی باز می شود و یکی از کلیساهای ارتودوکس این شهر است. با ما در این مقاله جذاب و خواندنی همراه باشید تا بدانید کلیسای سنت لازاروس کجاست و با زیبایی های معماریش آشنا شوید.

کلیسای سنت لازاروس قبرس؛ بنایی دیدنی و حیرت آور

فهرست مطالب

لازاروس که بود؟معماریموزه

لازاروس که بود؟

لازاروس از طریق یهودی ها از اورشلیم به لارناکا تبعید شد و حدود سی سال، کشیش این ناحیه بود. بعد از مرگ او، برای بار دوم پیکرش را در محل کنونی ساختمان این کلیسا به خاک سپرده اند. بعدها، جسد وی را به کنستانتینوپل بردند، اما مقبره سابق لازاروس را در این کلیسا باقی گذاشته اند. بعضی معتقدند که لازاروس برادر حضرت مریم بوده که در این کلیسا به خاک سپرده شد. طبق یک رسم قدیمی در قبرس، 8 روز قبل از عید پاک، نقاشی سنت لازاروس را در یک حرکت دسته جمعی در خیابانهای شهر می گردانند.

معماری بنا

سبک معماری کلیسای دیدنی و زیبا از معماری دوران بیزانس تبعیت می نماید و جز سه کلیسای مربوط به دوره بیزانس است. این کلیسا در قرن هفدهم بازسازی و ناقوس کلیسا در این بازسازی به بنا اضافه شد. کلیسا ایوانی روباز دارد و در طراحیش رواق مرکزی، دو راهرو و سه گنبد تعبیه شدند.

موزه

موزه بیزانسی که در حیاط کلیسا واقع شده است، در گذشته شامل مجموعه گرانبهایی از آثار مقدس و دست سازه های باستانی بود که در جریان انتقال آنها به قلعه لارناکا در دهه هفتاد میلادی گم شدند و از میان آن آثار ارزشمند، تنها یک کاتالوگ به جای ماند. پس از این رخداد، مجموعه امروزی موزه را به جای آن آثار مفقود شده جمع آوری کردند و آثار مذهبی مربوط به دوره بیزانس در میان آنها دیده می شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 533

به "کلیسای سنت لازاروس قبرس؛ بنایی دیدنی و حیرت آور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای سنت لازاروس قبرس؛ بنایی دیدنی و حیرت آور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید