یک ابرخوشه کهکشانی جدید کشف شد

به گزارش مجله کامسا، ابرخوشه ها از عظیمترین ساختارهای شناخته شده دنیا هستند. کشف آنها می تواند راه را برای درک بهتر نحوه شکل گیری و تکامل ساختارهای عظیم کیهانی هموار کند.

یک ابرخوشه کهکشانی جدید کشف شد

ابرخوشه ها (Supercluster) گروه های بزرگ متشکل از گروهای کهکشانی و خوشه های کهکشانی کوچکتر هستند و یکی از بزرگترین ساختارهای کشف شده در کیهان محسوب می شوند.

اخیراً گروهی از ستاره شناسان به سرپرستی ویتوریو گیراردینی (Vittorio Ghirardini) از انستیتوی فیزیک فرازمینی ماکس پلانک در گارچینگ آلمان، از کشف ابرخوشه جدیدی خبر داده اند. این ساختار با تجزیه و تحلیل داده های به دست آمده از تلسکوپ پرتو ایکس آنالیز عمیق نهایی استوایی ایروزیتا (eFEDS) شناسایی شد. ای روزیتا (eROSITA) یک تلسکوپ پرتو ایکس است که آن را انستیتوی فیزیک فرازمینی ماکس پلانک (MPE) در آلمان ساخته است.

علاوه بر این ساختار تازه کشف شده از هشت خوشه کهکشانی با انتقال به سرخ 0.36 تشکیل شده است. مشاهدات نشان می دهد که شمالی ترین خوشه های این ساختار از یک فعالیت ادغام قابل توجه خارج از محور عبور می نمایند. داده های نوری و اشعه ایکس به دست آمده حاکی از این است که این سیستم نوعی سیستم ادغام شده سه گانه است که با دو سیستم که پیشتر ادغام شده، همراه است.

ستاره شناسان گفتند: ما 140 درجه مربع میدان آنالیز عمیق نهایی استوایی ایروزیتا را نیز به طور دقیق مورد تحلیل و آنالیز قرار دادیم و در این میدان پیروز به شناسایی یک ابرخوشه ناشناخته شدیم.

خوشه شناسایی شده eFEDS J093513.3+004746در قسمت شمالی ابرخوشه واقع شده است و در میان آن هشت خوشه این خوشه یکی از بزرگ ترین و درخشان ترین خوشه ها است. همچنین این یکی از بزرگ ترین و درخشان ترین خوشه ها در کل میدان آنالیز عمیق نهایی استوایی ایروزیتا است. جرم آن نیز 580 تریلیون جرم خورشید معین شده است. خوشه های کم حجم و کوچکتر این ابرخوشه، خوشه های eFEDS J093546.4-000115 و eFEDS J093543.9-000334 هستند و جرمی در حدود 130 تریلیون جرم خورشیدی دارند. جرم پنج خوشه دیگر نیز بین 140 تا 250 تریلیون جرم خورشید ارزیابی شده است.

علاوه بر این محققان با آنالیز داده ها پیروز به کشف دو اثر رادیویی در بخش شمال و جنوب شرقی شمالی ترین ناحیه خوشه ها شدند و یک هاله رادیویی گسترده نیز کشف شد و به همین دلیل سناریوی ادغامی که محققان مطرح نموده بودند، قوت گرفت.

ستاره شناسان در خاتمه افزودند: وجود هاله رادیویی کشیده و دراز که با دو اثر رادیویی در خوشه eFEDS J093513.3+004746 و eFEDS J093510.7+004910 شناسایی شد، گویای آن است که این خوشه در حال نزدیک شدن به عملیات ادغام بزرگی است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 476

به "یک ابرخوشه کهکشانی جدید کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک ابرخوشه کهکشانی جدید کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید