احمد مقربی؛ مَردِ سفارت شوروی در تهران

به گزارش مجله کامسا، نیو به عنوان یک افسر اخراجی ارتش، کوشش داشت تا سایر افسران را به سمت خود جذب نموده و با تطمیع آنان، از این افسران به عنوان جاسوسان دولت شوروری استفاده کند. احمد مقربی نیز یکی از همین افسران بود که به دام نیو گرفتار شد.

احمد مقربی؛ مَردِ سفارت شوروی در تهران

احمد مُقَرِّبی سرلشگر نیروی زمینی شاهنشاهی در دوران محمدرضا پهلوی بود. او 30 سال برای سرویس جاسوسی شوروی (کاگ ب) خدمت می کرد و 11 سال به طور مستمر با اسم رمز مرد با سفارت شوروی در تهران در ارتباط بود.

احمد مقربی که متولد سال 1300 بود، در دوران جوانی، همزمان با فعالیت در ارتش به عنوان یک افسر جزء با یکی از عناصر مهم اطلاعاتی شوروی در ارتش ایران، یعنی محمود نیو آشنا شد. نیو که شرکتی با عنوان آب یاب تاسیس نموده بود، از این شرکت به عنوان پوششی برای عملیات جاسوسی خود در ایران استفاده می کرد.

نیو به عنوان یک افسر اخراجی ارتش، کوشش داشت تا سایر افسران را به سمت خود جذب نموده و با تطمیع آنان، از این افسران به عنوان جاسوسان دولت شوروری استفاده کند. احمد مقربی نیز یکی از همین افسران بود که به دام نیو گرفتار شد.

پس از افشای فعالیت های جاسوسی نیو، نیرو های اطلاعاتی کوشش کردند تا وی را دستگیر نمایند؛ اما نیو گریخت و برای همواره ناپدید شد و دیگر هیچ خبری از وی بدست نیامد. هنوز هم معین نیست سرنوشت وی چه شده است؛ اما احتمال قوی آن است که وی پس از فرار به خدمت سرویس های اطلاعاتی شوروی درآمده و در این سرویس ها فعالیت داشته است.

احمد مقربی نیز که به گروه نیو نزدیک شده بود، در سال 1333 و پس از حمله نیرو های نظامی به دفتر نیو، برای مدتی به ظن همکاری با وی دستگیر؛ اما مدتی پس از نبود مدارک محکم، آزاد و دوباره در ارتش مشغول به کار شد.

پس ورود مجدد مقربی به ارتش، وی تا درجات بالای نظامی پیش رفت و به سمت جانشین رکن دوم ستاد عظیم ارتشتاران درآمد، اما در سال 1356 و در پی افشای فعالیت های جاسوسی مقربی، ساواک اقدام به بازداشت وی کرد. مقربی پس از مدت کوتاهی، در سال 1356، به جرم جاسوسی برای شوروی، محکوم و در دی ماه همان سال اعدام شد.

منبع: فرادید
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 446

به "احمد مقربی؛ مَردِ سفارت شوروی در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احمد مقربی؛ مَردِ سفارت شوروی در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید