اهمیت تثبیت و ارتقای باسوادی

به گزارش مجله کامسا، تهران (پانا) - امام آدینه قم از رشد با سوادی در کشور به برکت انقلاب و تحقق عدالت آموزشی در شهرها و روستاهای کشور اطلاع داد.

اهمیت تثبیت و ارتقای باسوادی

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی، مدیر حوزه های علمیه کشور خاطر نشان کرد: هم عدد باسوادی افزایش پیدا نموده و هم نسبت آن بالا رفته و هم عدالت جنسیتی،عدالت منطقه ای در سراسر کشور تامین شده حتی این باسوادی نسبت به اتباع کشورهای دیگر که در ایران بودند تسری پیدا نموده این برکات کار بوده که باید از همه کسانی که در آن سهیم بودند تشکر کرد.

تحقق سواد آموزی با عدالت به برکت انقلاب در شهرها و روستاهای کشور

امام جمعه قم از رشد با سوادی در کشور به برکت انقلاب و تحقق عدالت آموزشی در شهرها و روستاهای کشور اطلاع داد.

علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور در بخشی از سخنان جمعه پنجم دی ماه خود که به مناسبت هفتم دی ماه سال روزتشکیل نهضت سوادآموزی به فرمان تاریخی حضرت امام خمینی رحمه الله علیه درسال 1358؛ درجواربارگاه نورانی کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها ایراد شد با اشاره به موضوع سواد آموزی اظهار کرد:41سال از صدور فرمان امام در پایه ریزی نهاد سوادآموزی را پشت سر می گذاریم، هفتم دی ماه سال 58امام فرمان نهضت سوادآموزی را دادند و با آن ما شاهد یک فصل نو در سوادآموزی و کاهش بی سوادی در کشور بوده ایم که در این خصوص چند عدد و رقم را به شما یادآوری می کنم:

ما قبل از انقلاب ضریب با سوادیمان پایین 50درصد بوده،(حدود 49درصد) و الان ضریب باسوادی در سن 10تا 50و 49سال، 96درصد است خب، تقریباً باسوادی در کشور به دو برابر ارتقا پیدا نموده این باسوادی در خانم ها تقریباً سه برابر بوده و در روستاها تقریباً سه یا چهار برابر و عدالت جنسیتی در سوادآموزی(زن و مرد) وعدالت منطقه ای در روستاها و شهرها در سوادآموزی در پرتو این ها محقق شده است.

مدیر حوزه های علمیه کشور خاطر نشان کرد: هم عدد باسوادی افزایش پیدا نموده و هم نسبت آن بالا رفته و هم عدالت جنسیتی،عدالت منطقه ای در سراسر کشور تامین شده حتی این باسوادی نسبت به اتباع کشورهای دیگر که در ایران بودند تسری پیدا نموده این برکات کار بوده که باید از همه کسانی که در آن سهیم بودند تشکر کرد.

وی توضیح داد: ما در قم از میانگین باسوادی در کشور بالاتر هستیم بالای 97درصد که این مقدار ضریب باسوادی در قم است.

امام جمعه قم اضافه نمود: علاوه بر گرامیداشت این مناسبت و تشکر و سپاس به پیشگاه خداوند و تشکر از همه دست اندرکاران به خاطر اینکه ما در این چهل سال در این شاخص و توسعه با سوادی گام های عظیمی برداشتیم و این تحول عظیم با سوادی را جهان از ایران قبول دارد و ما جزءکشورهای پیشرفته در این با سوادی هستیم.

اعرافی اضافه نمود: ما همچنان 2تا 3میلیون بی سوادی در فاصله 10تا 50سال و 49سال داریم. که این با همکاری خود مردم باید معالجه گردد و خود مردم باید همکاری نمایند تا این که این درصد باقی مانده هم حل گردد.

ثانیاً پوشش سواد در مدارس ما پوشش قوی است این پوشش باید کامل گردد، که دیگر بعد از این بی سوادی در این چرخه آموزش و پرورش پیدا نگردد و این چرخه کامل؛ همه را پوشش دهد وعلاوه بر این اقداماتی که در این یک سال ، هم در آموزش و پرورش، هم در نهضت سواد آموزی صورت گرفته، از فضای مجازی برای محو بی سوادی و اجرای برنامه های آموزشی، بهره گیری شده است. واین امر باید همچنان ادامه پیدا کند.

و البته تثبیت باسوادی و ارتقای باسوادی هم مهم است! که ما سواد دائم را برای همه بالا ببریم چه در امور علمی، فنی و مهارتی، و چه در امور اخلاقی و دینی ما احتیاج به ارتقای مستمر آگاهی و معرفتمان داریم که همه باید به آن توجه کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 465

به "اهمیت تثبیت و ارتقای باسوادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت تثبیت و ارتقای باسوادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید