با کاتالیست نانو، درآمد پالایشگاه ها را 30 میلیون دلار افزایش می دهیم

به گزارش مجله کامسا، مدیر عامل شرکت دانش بنیان توسعه دانش و فناوری ایلیا معتقد است که با استفاده از نانوکاتالیست این شرکت، درآمد هر پالایشگاه تولیدکننده بنزین را می توان سالانه 30 میلیون دلار افزایش داد.

با کاتالیست نانو، درآمد پالایشگاه ها را 30 میلیون دلار افزایش می دهیم

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، در حال حاضر بیشتر کاتالیست های مورد استفاده در پالایشگاه ها وارداتی است. حمزه کازرونی، مدیر عامل شرکت دانش بنیان توسعه دانش و فناوری ایلیا می گوید: دو شرکت فرانسوی و آمریکایی بیش از 95 درصد از کاتالیست های ریفورمینگ جهان را تولید می کنند. هرچند چین و روسیه نیز محصولاتی در این حوزه دارند، اما از کیفیت بالایی برخوردار نیست. ما پیروز به تولید این نوع کاتالیست با استفاده از فناوری نانو شده ایم که عملکرد بسیار بالایی دارند.

در حال حاضر آمریکا 80 درصد از بازار کاتالیست های تولید بنزین را در اختیار دارد و فرانسه با 15 درصد سهم بازار در رتبه دوم است. چین و روسیه نیز کمتر از 5 درصد سهم بازار کاتالیست های تولید بنزین را در اختیار دارند.

وی می افزاید: با جایگزینی این کاتالیست ها به جای کاتالیست های فعلی در پالایشگاه ها، می توان درآمد سالانه هر پالایشگاه را به طور متوسط 30 میلیون دلار افزایش داد. این کاتالیست نانو به صورت مستقیم روی تولید بنزین اثر می گذارد و تولید بنزین را تقریبا 8 درصد نسبت به کاتالیست های فعلی ارتقاء می دهد که این موضوع موجب افزایش درآمد پالایشگاه ها خواهد شد.

به گفته مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، کاتالیست های ریفورمینگ از جمله مهمترین کاتالیست های پالایشگاه ها محسوب شده و به نوعی بخش ریفورمینگ قلب پالایشگاه به حساب می آید چرا که علاوه بر تولید بنزین، هیدروژن نیز در این بخش تولید می شود؛ بنابراین حساسیت پالایشگاه ها برای خرید کاتالیست به منظور استفاده در این بخش بسیار زیاد است و این موضوع کار ما را به عنوان تولیدکننده داخلی این کاتالیست نانو، سخت می کند. از دیگر چالش های ما برای فروش این نانوکاتالیست، بی انگیزی برخی پالایشگاه ها برای تغییر رویکرد از محصولات وارداتی به محصولات تولید داخل است.

کازرونی می افزاید: با تمام این مسائل با توجه به تحریم های ده ساله کشور و به سرانجام رسیدن عمر برخی کاتالیست های واردتی مورد استفاده در پالایشگاه ها، فرصت مناسبی برای استفاده از محصولات داخلی است تا عملکرد این محصولات نانو به اثبات برسد.

مدیرعامل شرکت توسعه دانش و فناوری ایلیا از حضور این شرکت در سه مناقصه در سال جاری خبر داد. علاوه براین کاتالیست ها، شرکت توسعه دانش و فناوری ایلیا کاهش دهنده مصرف سوخت دیزل (IFA 133) را نیز با استفاده از فناوری نانو تولید کرده است. این شرکت از کشور های ترکیه، چین و ساحل عاج برای این محصول سفارش گرفته است.

شرکت دانش بنیان توسعه دانش و فناوری ایلیا از سال 1389 در پارک علم و فناوری پردیس مستقر است و در زمینه تولید مواد نانوساختار فعالیت دارد. این مجموعه گستره ای از محصولات بر پایه فناوری ساخت ایرا نانو تولید می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 198

به "با کاتالیست نانو، درآمد پالایشگاه ها را 30 میلیون دلار افزایش می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کاتالیست نانو، درآمد پالایشگاه ها را 30 میلیون دلار افزایش می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید