توسعه دو نانورادیودارو برای کمک به بیماران سرطانی

به گزارش مجله کامسا، دو نانورادیودارو که به تازگی برای مقابله با سرطان تولید شده، در حال آماده شدن برای ورود به کارآزمایی بالینی بوده تا پس از طی این مراحل جهت تجاری سازی را طی کند.

توسعه دو نانورادیودارو برای کمک به بیماران سرطانی

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری خبرنگاران از ستاد نانو، آژانس بین المللی انرژی اتمی دو نانوذره جدید را برای تولید رادیو داروهای نانومقیاس توسعه می دهد. انتظار می رود که این دو نانوحامل جدید در سال جاری وارد آخرین مرحله مطالعات بالینی شوند. این نانوذرات قادر به انتقال موادی مانند رادیوداروها در بدن بیمار بوده تا این ترکیبات به نقاط خاصی نظیر تومور برسند.

محققان این پروژه از طریق یک پروژه تحقیقاتی هماهنگ با آژانس بین المللی انرژی اتمی، دو نانوذره جدید را تولید کردند که نویدبخش نسل جدیدی از رادیو داروهای نانویی است که می تواند تشخیص و درمان به موقع انواع مختلف سرطان را به طرز چشمگیری بهبود دهد.

رادیوداروها، داروهای پزشکی حاوی ایزوتوپ رادیواکتیو هستند که برای دهه ها با موفقیت برای تشخیص و درمان سرطان مورداستفاده قرار گرفته اند. تحولات اخیر در نانوپزشکی و فناوری نانو می تواند باعث افزایش کارایی و ایمنی بیشتر این داروها شود و افق های تازه ای را برای درمان سرطان ارائه کند.

انتظار می رود که این دو نانوحامل جدید که برای انتقال رادیوداروها در بدن بیماران ساخته شده، در سال جدید به آخرین مرحله مطالعات بالینی وارد شوند.

امیر جلیلیان، متخصص داروسازی رادیویی آژانس بین المللی انرژی هسته ای می گوید: نانوحامل ها می توانند رادیوداروها را در ساختار خود ادغام کنند، به این ترتیب که این مواد به راحتی در اندام های موردنظر تجمع یافته و در بدن و در بخش های سالم وارد نخواهند شد با این کار اثرات جانبی و ناخواسته این دارو به کمینه مقدار خود می رسد.

وی اضافه نمود: ازآنجاکه سطح این داروها دارای مواد انتخاب گر تومور سرطانی هستند، درنتیجه تنها به سلول های تومور متصل می شوند و درنهایت، رادیوداروها تنها در محل موردنظر و از پیش تعیین شده رهاسازی می شوند.

چنین رادیو داروهای نانویی به دلیل پیوند قوی ایجاد شده میان دارو و حامل، در گردش خون بدن پایدارتر خواهند بود و با کاهش تجمع در بافت های سالم به ایمنی بیشتر بیمار کمک شایانی می کنند.

در این پروژه 12 کشور با هم همکاری داشته و درنهایت 40 نانوذره پلیمری با استفاده از فناوری تابش و سنتز شیمیایی تولید شده است.

4112/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 262

به "توسعه دو نانورادیودارو برای کمک به بیماران سرطانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه دو نانورادیودارو برای کمک به بیماران سرطانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید