رالی بازیگران مشهور در پیست زندگی نامه نویسی

به گزارش مجله کامسا، به فاصله کوتاهی پس از انتشار زندگی نامه خودنوشت حمید جبلی، علیرضا خمسه هم دست به انتشار روایت زندگیش زد و رقیب جبلی و رضا کیانیان شد.

رالی بازیگران مشهور در پیست زندگی نامه نویسی

خواندن یا شنیدن قصه زندگی دیگران معمولاً یکی از ژانرهای پرطرفدار است؛ به ویژه اگر آن شخص از معروفیت برخوردار باشد و ویژه تر آن که خودش دست به قلم شده و زندگی نامه و خاطراتش را در طول سال ها نوشته باشد.

حالا اگر این شخص از قشر هنرمندان و به اصطلاح امروزی ها سلبریتی هم باشد که دیگر اوضاع فرق می نماید و ممکن است کتابش هم مانند دیگر آثارش، به معروفیت قابل قبولی برسد. این موضوع البته تنها مختص کشور ما نیست و در همه جای جهان همین طور است. سلبریتی های زیادی در جهان، در اواخر عمر حرفه ای خود، به نوشتن کتاب زندگی نامه و خاطرات رو می آورند تا معروفیتی دوباره کسب و به شکلی تازه با مخاطبانشان ارتباط برقرار نمایند. از طرفی مخاطبان هم دوست دارند بدانند سلبریتی ها چطور زندگی می نمایند و به طور کلی در زندگی شان چه خبر است و به همین علت، معمولاً از این نوع کتاب ها استقبال می گردد. چند روز پیش، خبر رسید که علیرضا خمسه، بازیگر نام آشنای کشورمان، زندگی نامه یا به گفته خودش سال تعدادِ زندگی اش را از کودکی تا به امروز به نام خمسه به روایت خمسه منتشر نموده است ؛ البته او در این جهت تنها نیست و به فاصله کوتاهی قبل از او، حمید جبلی هم دست به نگارش زندگی نامه خودش زد. پیش از این دو هم، رضا کیانیان دست به چنین کاری زده و در حقیقت شروعگر رقابت در این عرصه بود .به همین بهانه، در این مطلب نگاهی می اندازیم به کتاب خاطرات و زندگی نامه چند بازیگر کشورمان که خودشان دست به قلم شده یا نویسنده هایی زندگی نامه شان را نوشته اند.

خمسه به روایت خمسه

علیرضا خمسه بازیگر شناخته شده سینما، تئاتر و تلویزیون است و مخاطبان این سال های تلویزیون، او را بیشتر با شخصیت بابا پنجعلی سریال مرکز می شناسند. علیرضا خمسه پیش از نوشتن کتاب سال تعداد زندگی اش، دو کتاب منتشر نموده بود که یکی از آن ها کتابی درباره روان شناسی موفقیت و دیگری ترجمه ای درباره آموزش پانتومیم است. کتاب خاطرات این بازیگر را که خمسه به روایت خمسه نام دارد، نشر خط و طرح منتشر نموده است. به گفته علیرضا خمسه این کتاب روایتگر اشعار، مقاله ها، ترجمه ها و همه آن چیزی است که او طی سال های زندگی اش نوشته و هرکدام در پوشه ای از انباری یا قفسه کتابخانه پراکنده بوده است. خمسه به روایت خمسه روزتعداد زندگی این هنرمند هم هست و او سعی نموده است سرگذشتش را از روزگار تولد تا به امروز برای مخاطب بیان کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید خمسه در روزگار جوانی اش، یعنی دهه 50 و اوایل دهه 60 شعر هم می سروده و بخشی از اشعارش را به انتخاب شمس لنگرودی، شاعر معاصر ایرانی، در کتاب گنجانده است. خمسه به روایت خمسه با مقدمه ای از امید نجوان، فاطمه معتمدآریا، کیومرث پوراحمد و خسرو دهقان در چهار بخش سال تعداد، یادداشت ها، نوشته ها و مقاله های پراکنده، شعرها و متون نمایشی منتشر شده است.

پسر بچه شصت ساله

همه او را با صدای کلاه قرمزی و پسرخاله می شناسیم. صدایش نوستالژی دوست داشتنی بچه های دهه شصت و تصویرش هم در محله بهداشت و محله برو بیا یادآور خاطراتی شیرین است. اوایل خردادماه سال جاری، کتاب خاطرات حمید جبلی به نام پسربچه شصت ساله از سوی نشر پرنیان با تعدادگان 110 نسخه منتشر شد که خیلی زود به چاپ دوم رسید. پشت جلد این کتاب آمده است: پیش خودمان باشد، بیشتر این قصه ها واقعی است. شاید نتوانسته باشم چنان که باید غم ها و شادی های آن دوران را بیان کنم، اما غصه خراب شدن ماشین قرمز اسباب بازی ام از ناراحتی امروزم برای یک ماشین واقعی بیشتر بود و یک ریالی هایی که جیبم را قلنبه می کرد، شادی اش خیلی بیشتر از حساب بانکی امروز بود. از حمید جبلی دو نمایشنامه به نام های عشق روی خرپشته و دوستان بامحبت هم منتشر شده است. نمایشنامه دوستان بامحبت در سال 1378 به کارگردانی رضا ژیان به روی صحنه رفت و داستان دو بازیگر تئاتر است که در شرایط مطلوبی نیستند و احساس می نمایند به آخر خط رسیده اند. این نمایشنامه اقتباسی از فیلم پسران آفتاب نیل سایمون است. نمایشنامه عشق روی خرپشته هم داستانی درباره زندگی هنرمندانی است که آرزوهای عظیم دارند، اما زندگی شان تلخ می گذرد.

این مردم نازنین

این مردم نازنین روایت صد خاطره از رضا کیانیان، بازیگر حرفه ای ایرانی است و مخاطب با خواندن این کتاب می تواند طعم معروفیت را تا حدودی بچشد و تلخی و شیرینی آن را حس کند. این کتاب روایتی از اتفاقات مجذوب کننده و جالبی است که در برخورد مردم با رضا کیانیان اتفاق افتاده است؛ حالا چه در کوچه و خیابان، چه در طول سفرها و... . کتاب با این خاطره شروع می گردد: بعد از سریال آپارتمان نوشته فرهاد توحیدی و کارگردانی اصغر هاشمی و تهیه نمایندگی بهروز خوش رزم و مدیر تولیدیِ کسی که قسط آخرم را نداد، معروفیتم شروع شد. دیگر مردم مرا می شناختند و گاهی به نام صدا می زدند. یک روز که از دفتر مجله گزارش فیلم برمی گشتم و در بولوار کشاورز به طرف پارک لاله می رفتم، سر خیابان توس، سه تا دختر دبیرستانی مرا تماشاد و جیغ زدند! بالاخره آن اتفاق جادویی افتاد. دختران با تماشا من جیغ زدند. شادمان شدم. خیلی. معروفیت به سراغ من آمده بود. در پیاده رو می رفتم. طعم معروفیت را مزه مزه می کردم. شیرین بود. مثل همواره خیالم به پرواز عایدی. رفتم به آینده. به معروفیتی غلیظ تر. بیشتر و بیشتر. تا این که از خودم پرسیدم همین را می خواستی؟ کمی در ذهنم مکث کردم. جواب ها را سنگین و سبک کردم و.... این کتاب را نشر مشکی در 168 صفحه منتشر نموده است.

عزت، جمشید، علی و دیگران

زندگی نامه و خاطرات عزت ا... انتظامی، جمشید مشایخی و علی نصیریان، دیگر بازیگران ایرانی هم منتشر شده است که البته به قلم خودشان نیست و دیگران این کتاب ها را نوشته اند. من عزتم، بچه سنگلج اسم کتابی درباره زندگی عزت ا... انتظامی است که غزاله سلطانی نگارش و تدوین آن را به عهده داشته است. این کتاب را نشر سخن در سال 92 منتشر کرد. حدیث پیر فرزانه پژوهشی منظوم در زندگی و آثار هنری جمشید مشایخی است که فرود شمخالی در سال 94 منتشر کرد. آقای هالو که نامش برگرفته از یکی از شخصیت هایی است که علی نصیریان آن را بازی نموده ، کتابی با موضوع زندگی و آثار این هنرمند کشورمان به قلم نگار حسینی است. این کتاب علاوه بر روایت زندگی این بازیگر، به مرور رویدادهای هنری دهه 20 تا 90 هم می پردازد.

منبع: همگردی
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 821

به "رالی بازیگران مشهور در پیست زندگی نامه نویسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رالی بازیگران مشهور در پیست زندگی نامه نویسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید