زندگی و زمانه منوچهر اسماعیلی؛ دوبلور درخشان 6 دهه اخیر ایران

به گزارش مجله کامسا، خبر کوتاه بود و دردناک؛ منوچهر اسماعیلی درگذشت. دوبلوری توانا که در طول شش دهه گذشته مردم با صدای ماندگار او خاطره داشتند و حالا به هم نسلان طلایی خود زنده یاد چنگیز جلیلوند و حسین عرفانی در دیار باقی پیوسته است.

زندگی و زمانه منوچهر اسماعیلی؛ دوبلور درخشان 6 دهه اخیر ایران

به گزارش خبرنگاران، خبر فوت منوچهر اسماعیلی شب گذشته در فضای مجازی دست به دست شد. بعد هم مجید نقی یی، مدیر دوبلاژ سیما این اتفاق اندوهبار را تایید کرد. او گفته که استاد اسماعیلی بر اثر ایست قلبی در منزل خود دار فانی را وداع گفته است.

البته آنطور که نزدیکان منوچهر اسماعیلی می گویند، او چند روزی در بیمارستان بستری بود و چند روز پس از بستری دوباره دچار حمله قبلی شده است.

در خصوص خاکسپاری ایشان نیز مجید نقی یی، مدیر دوبلاژ سیما احتمال داده که محل خاکسپاری این دوبلور فقید در بهشت سکینه کرج باشد.

منوچهر اسماعیلی؛ دوبلوری با توانایی هایی خارق العاده!

منوچهر اسماعیلی در زمان عروج 83 سال سن داشت. در هشتم فروردین 1318 در کرمانشاه متولد شده بود و کارش را در همان اوایل جوانی با رل گویی در نقش های کوتاه یا دوم و سوم شروع کرد. دو سال بعد خودش را در دوبله فیلم سینمایی دروازه های پاریس نشان داد و باعث شد تا مدیران دوبلاژ به توانمندی صدایش پی ببرند و در 24 سالگی مدیریت دوبله بسیاری از فیلم های بزرگ دنیا را به او بسپارند.

علاوه بر این او نشان داد که توانایی خارق العاده تری هم دارد، تیپ گویی. بدین معنا که قادر بود که به جای چند نفر و با صدا های مختلف صحبت کند و کار دوبله آن ها را پیش ببرد. نمونه آن را هم می توان در سریال هزاردستان دید. او به جای محمدعلی کشاورز، جمشید مشایخی و عزت الله انتظامی و جمشید لایق حرف زد و همه او را به خاطر درخشان بودن اش تحسین کردند.

او حدود 64 سال در حوزه دوبله فعالیت کرد و در ثبت خاطرات سینمایی و تلویزیونی بخش عمده مردم ایران نقش داشت. در میان فیلم های سینمایی خارجی نیز مردم با صدای او خاطره دارند. از جمله آن ها می توان به گویندگی به جای آنتونی کوئین در نقش حمزه در فیلم رسالت و در فیلم پاپیون به جای استیو مک کوئین اشاره نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 2 شهریور 1401 بروزرسانی: 2 شهریور 1401 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1173

به "زندگی و زمانه منوچهر اسماعیلی؛ دوبلور درخشان 6 دهه اخیر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی و زمانه منوچهر اسماعیلی؛ دوبلور درخشان 6 دهه اخیر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید