ساز ناکوک متیس در خروج از برجام

به گزارش مجله کامسا، با گذشت زمان، در خلوت به منوچین وزیر خزانه داری، هیلی نماینده امریکا در سازمان ملل، کتس مدیر اطلاعات ملی و هاسپل رئیس سیا و بعضی دیگر تأکید می کردم که تا اوایل ماه مه از توافق خارج می شویم و همه احتیاج داریم درباره روش مناسبی برای رونمایی از این تصمیم و گام های بعدی در حوزه های کاری مربوط به خود، فکر کنیم.

ساز ناکوک متیس در خروج از برجام

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

منوچین تأکید داشت که به شش ماه زمان برای بازگرداندن تحریم ها احتیاج است که برای من دلیل آن قابل درک نبود. چرا نمی شد تحریم ها را دوباره در زمانی کمتر اعمال و اجرایی کنیم؟ مثلاً سه ماه وقت بدهیم تا صاحبان کسب و کار و فعالان تجاری نیز قراردادهای موجود خود و اموری از این دست را تنظیم و با شرایط جدید به روز نمایند. این یک مشکل همیشگی با وزارت خزانه داری تحت ریاست منوچین بود. به نظر می رسید او به اندازه کم اهمیت شمردن اثربخشی تحریم ها، نگران بازگرداندن تحریم ها است. عجیب نبود که ایران، کره شمالی و بعضی دیگر از کشورها تا این اندازه در دور زدن تحریم ها مهارت داشتند: آنها با این رویکرد منوچین (که اساساً بی شباهت با اوباما نبود) زمان کافی برای مهیا کردن خود برای دوران تحریم را به دست می آوردند. وقتی منوچین مهلت لغو تدریجی قراردادهای ارائه خدمات و کالاها را از 180 به 90 روز کاهش داد ما توانستیم پیروزی کوچکی را به دست آوریم. این دستور به استثنای خدمات در زمینه نفت و بیمه بود که همان مهلت 180 روزه حفظ شد. البته (فروش) نفت مهم ترین بخش تحریم های مالی را تشکیل می داد و عقب نشینی منوچین اهمیت چندانی نداشت. ما فقط در مورد کاهش تدریجی مهلت لغو قراردادهای جاری صحبت نمی کردیم بلکه این موضوع همچنین دوره ای را شامل می شد که می توان وارد قراردادهای جدید شد و بدون هیچ ممنوعیتی آنها را اجرا کرد. این به نوعی شکست برای ما محسوب می شد و ضرورتی نداشت.

ساعت 6 صبح روز دوم ماه مه به اتفاق پمپئو وزیر خارجه و متیس وزیر دفاع اولین صبحانه کاری هفتگی خود را در پنتاگون برگزار کردیم و متیس طبق معمول اصرار داشت که نباید از توافق خارج شویم. با این حال، واضح بود که ترامپ تصمیم خود را گرفته است. مابقی آن روز و آن هفته و سراسر تعطیلات آخر هفته، مقدمه چینی برای اعلام خروج از توافق با برنامه ای فشرده پیش رفت. این فشردگی کار بویژه درباره تهیه و تدوین سند رسمی تصمیم رئیس جمهوری بود تا اطمینان حاصل گردد که هیچ گونه مفرَی برای بازگشت دوباره حامیان توافق به آن وجود ندارد. استیون میلر مشاور ترامپ و کسانی که متن سخنرانی های ترامپ را می نوشتند، بشدت سرگرم بودند که این فرایند پیشرفت خوبی هم داشت. مطالب زیادی وجود داشت که ترامپ باید به نسخه پیش نویس سخنرانی اش اضافه می کرد و بنابراین درست تا زمانی که متن باید برای قرائت روی دستگاه نمایشگر ثبت گردد، کارِ نوشتن پیش نویس، ادامه پیدا کرد. اگرچه من دوست داشتم ترامپ هفتم ماه مه تصمیم خروج از توافق را اعلام کند، اما سندرز سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید به من گفت که بانوی اول برای آن روز برنامه ای را ترتیب داده و از این رو ما تاریخ اعلام خروج را به هشتم موکول کردیم. بدین ترتیب امور مهم کشوری این گونه برنامه ریزی می شدند. از این رو، ترامپ تا دقیقه 90 درباره تاریخ دقیق اعلام این تصمیم تردید داشت. ، ایران

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 228

به "ساز ناکوک متیس در خروج از برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساز ناکوک متیس در خروج از برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید