قره باغ، ارمنی ها خانه خود را آتش می زنند تا سالم به دست آذربایجان نرسد (

به گزارش مجله کامسا، براساس توافق آتش بس بسیاری از ارمنی ها مجبور به ترک روستاهای اطراف قره باغ و تحویل آن به آذربایجان هستند.

قره باغ، ارمنی ها خانه خود را آتش می زنند تا سالم به دست آذربایجان نرسد (

جهت دریافت خدمات معماری داخلی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

براساس توافق آتش بس میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، ارتش ارمنستان باید از مناطق اطراف قره باغ خارج شده و این مناطق را به باکو پس بدهد.

به گزارش خبرنگاران، ارتش ارمنستان حدود 30 سال قبل وقتی برای حمایت از ارامنه قره باغ وارد خاک جمهوری آذربایجان شد؛ این مناطق را اشغال کرد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به تخلیه یکی از مناطق توسط ارمنی ها و پس دادن آن به دولت جمهوری آذربایجان پرداخت.

پس از 6 هفته جنگ بین نیروهای جمهوری خودخوانده قره باغ / آرتساخ و ارتش ارمنستان از یک سو و نظامیان آذربایجان از سوی دیگر، مقامات ایروان قبول کردند ارتش ارمنستان از مناطق اطراف قره باغ خارج گردد اما منطقه قره باغ همچنان در کنترل ساکنان ارمنی آن باقی بماند.

توافق 10 نوامبر (20 آبان) بر سر مسئله قره باغ

رنگ آبی: سرزمین های آزاد شده توسط ارتش آذربایجان است

رنگ قرمز: هم اکنون در کنترل ارتش ارمنستان باید تا اول دسامبر به آذربایجان تحویل گردد

رنگ سبز: منطقه قره باغ که همچنان در کنترل نیروهای ارمنی ساکن آن باقی می ماند اما نیروهای حافظ صلح روسیه در مرزهای آن مستقر خواهند شد

قره باغ به طور رسمی یا بین المللی بخشی از آذربایجان شناخته می گردد اما پس از جنگ دهه 1990 توسط ارمنی های ساکن در این منطقه اداره شده است. تا قبل از فروپاشی شوروی، منطقه قره باغ در قالب دولت خودمختار زیرمجموعه جمهوری سوسیالیستی آذربایجان اداره می شد. بعد از فروپاشی شوروی، قره باغ اعلام استقلال کرد ولی جمهوری آذربایجان قبول نکرد و همین موضوع باعث جنگ میان دو طرف شد. ارتش ارمنستان هم برای حمایت از ارامنه قره باغ وارد خاک آذربایجان شد و مناطقی از این کشور را تصرف کرد.

ارمنیان در مناطق اطراف قره باغ خانه های خود را می سوزانند و روستاهای خود را ترک می نمایند/ این مناطق به زودی تحویل جمهوری آذربایجان می گردد - رویترز

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت:

اینک ارمنیان بعضی از این مناطق اطراف قره باغ با چشم گریان خانه خود را ترک می نمایند اما آنها به سیاست زمین سوخته روی آورده و خانه های خود را می سوزانند تا چیزی برای آذربایجانی ها باقی نماند.

این منطقه بخشی از خاک جمهوری آذربایجان است که در جنگ 30 سال قبل، به اشغال ارتش ارمنستان درآمد و هم اکنون توسط دولت خودخوانده جمهوری قره باغ/آرتساخ اداره می گردد.

ساکنان ارمنی این منطقه مجبور به ترک خانه های خود نیستند و می توانند در این منطقه باقی بمانند اما آنها ترجیح می دهند قبل از انتقال اداره این منطقه به دولت جمهوری آذربایجان، روستای خود را ترک نمایند. آنها به کشور ارمنستان می فرایند.

رویترز در گزارشی نوشت: آرسن ارمنی که هنوز لباس چریکی- استتاری خود در جنگ با نیروهای آذربایجان را بر تن دارد، زیر میز ناهارخوری خانه خواهرش در چارکتار قره باغ آتش روشن می نماید تا خانه را بسوزاند.

هنگامی که شعله های آتش با یاری چند تکه مقوا گسترش یافت، او با یک جایگاه چوبی شیشه پنجره های طبقه اول را خرد کرد و با سوزاندن چند ملحفه (ملافه) آتش را به تمام خانه گسترش داد.

آرسن که در اوایل هفته گذشته با نیروهای آذربایجان در جنگ بود، در حین آتش زدن خانه گفت: نیروهای آذربایجانی به زودی اینجا خواهند بود، لعنت به آنها. حالا اگر می توانند اینجا زندگی نمایند.

از خانه همسایه آنها نیز دود خاکستری بلند می گردد.

چارکتار دهکده کوچکی در منطقه کلبجر در میان کوه های منطقه آذربایجان و هم مرز با قره باغ است.

براساس توافق آتش بس بین ارمنستان، روسیه و آذربایجان قرار است از 25 آبان آذربایجان دوباره کنترل این منطقه را در دست بگیرد.

تصویر یک مرد ارمنی در روستای چارکتار حومه قره باغ در آینه و در کنار خانه در حال سوختنش/ رویترز

این توافق باعث خشم بسیاری در پایتخت ارمنستان و اعتراضات خیابانی شده است. تظاهرات روزهای گذشته در ایروان با دخالت پلیس فروکش کرد و بعضی بازداشت شدند.

آرسن 35 ساله که از گفتن نام خانوادگی اش خودداری می نماید، گفت که او و دیگر ارمنیان منطقه تمایلی ندارند تا چیزهای مفید را برای آذربایجانی ها باقی بگذارند.

وی اضافه کرد: آنها مجبورند تا خانه های خود را در جایی دیگر از نو بسازند.

خبرنگاران رویترز روز شنبه در نیمی از روستای چارکتار 6 خانه در حال سوختن را دیدند.

یک مرد که او هم از گفتن نامش خودداری می نماید در این باره گفت: ارمنی ها هر چیز را بتوانند با خود حمل می نمایند و کامیون ها در این مناطق پر از لوازم خانه مردم است.

اشک و ترس

بعضی از ساکنان ارمنی در روز شنبه احتمالا برای آخرین بار از مناطق محل زندگی خود دیدن نموده و شاهد سوختن روستایشان بودند.

یک زن ارمنی در حین تماشای سوختن روستایش اشک می ریخت.

بسیاری از ساکنان ارمنی روستای چارکتار در حومه قره باغ خانه های خود را آتش زدند و منطقه را ترک کردند/ رویترز

ارسن گفت که به واسطه سربازان دیگر از معاهده صلح باخبر شده است.

او گفت: سربازان به من زنگ زدند و گفتند به خانه برو و هرچه داری بردار. آنها (آذربایجانی ها) به زودی وارد مناطق زندگی شما می شوند.

وی اضافه کرد که قصد داشته با همسر و 4 فرزندش به ارمنستان برود و در آنجا آپارتمانی اجاره کند.

او در پاسخ به این پرسش که چرا او و دیگر اهالی روستا از ماندن در روستاهای خود نگران هستند، گفت که آنها می ترسند که آذربایجانی ها آنها را بکشند.

ساکنان ارمنی روستای چارکتار حومه قره باغ با ناراحتی و اشک به خانه های در حال سوختن خود نگاه می نمایند/ رویترز

او پرسید: تا به حال زندگی آذربایجانی ها و ارمنی ها در کنار هم را دیده اید؟ ما تمام اجداد و اموات خود را اینجا می گذاریم. کابوس واژه کمی برای این موضوع است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 348

به "قره باغ، ارمنی ها خانه خود را آتش می زنند تا سالم به دست آذربایجان نرسد (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قره باغ، ارمنی ها خانه خود را آتش می زنند تا سالم به دست آذربایجان نرسد ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید