از سرگیری درگیری ها در قره باغ، افزایش شمار تلفات نظامیان، شکست کوشش های بین المللی برای آتش بس

به گزارش مجله کامسا، خبرگزاری خبرنگاران- درگیری ها نیرو های جمهوری آذربایجان و ارمنستان با وجود اعلام سومین آتش بس از ساعت 8 صبح دیروز همچنان در محور های مختلف ادامه دارد.

از سرگیری درگیری ها در قره باغ، افزایش شمار تلفات نظامیان، شکست کوشش های بین المللی برای آتش بس

جهت دریافت خدمات طراحی داخلی ویلای مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، وزارت دفاع و مرزبانی جمهوری آذربایجان در بیانیه ای مشترک ضمن تأکید بر رعایت آتش بس توسط نیروهای این کشور گفتندارمنستان آتش بس را نقض نموده است.

در این بیانیه ضمن اشاره به عدم رعایت آتش بس توسط ارمنستان اعلام شده که آذربایجان پایبند به آتش بس بوده وفقط به اقدامات ارمنستان پاسخ می دهد. این درحالیست که نیروهای ارمنستان با اقدامات تحریک آمیز سعی در ایجاد تنش دارند.

در این بیانیه آمده است نخست وزیر ارمنستان باید درک کند که مناطق مرزی بازپس گرفته شده محل درگیری نیست و یک منطقه مرزی دولتی شناخته شده از سوی مجامع بین المللی می باشد و هر اقدام تحریک آمیز در این راستا به عنوان تجاوز به تمامیت ارضی جمهوری اسلامی به حساب می آید.

در این بیانیه افزوده شده است جمهوری آذربایجان حق دارد اهداف نظامی خطر آفرین برای ارضی خود را بدون در نظر دریافت موقعیت و محل آن نابود کند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفت ارمنستان ضمن بی اعتنایی به آتش بس جدید در شب و روز گذشته هم در محور های مختلف جبهه مواضع ارتش جمهوری آذربایجان و مناطق مسکونی نزدیک به تمامی خطوط جبهه را با استفاده از سلاح های مختلف زیر آتش گرفت.

براساس این گزارش محور های خوجاوند، فضولی و قوبادلی کانون این درگیری ها در شبانه روز گذشته بوده است و نیرو های ارمنستان با دادن تلفات زیاد مجبور به عقب نشینی شده اند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام نموده است بر اثر حملات ارتش جمهوری آذربایجان قرارگاه مرکزی واحد های شناسایی هنگ موتوری هجدهم ارمنستان منهدم شده و تلفات جانی زیادی داده است. 1 تانک، 4 توپ، 1 سیستم پدافندی، 1 کاتیوشا، 1 ایستگاه رادار و 6 ماشین جنگی ارمنستان نیز منهدم شده است.

افزایش شمار تلفات نظامیان

وزارت دفاع منطقه ناگورنو - قره باغ روز سه شنبه از کشته شدن 35 نظامی دیگر این منطقه در درگیری با جمهوری آذربایجان اطلاع داد و گفت شمار تلفات نظامیان از زمان آغاز درگیری با نیرو های جمهوری آذربایجان در اواخر ماه سپتامبر به یک هزار و 9 نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز از ایروان، خشونت ها بر سر این منطقه به بالاترین سطح از دهه 1990 رسیده است که در آن موقع نزدیک به 30 هزار نفر کشته شدند.

اسارت 17 سرباز ارمنستان

در ادامه درگیری ها در منطقه قره باغ کوهستانی علیرغم سه توافق آتش بس، کمیته تحقیقات ارمنستان گفت دست کم 17 سرباز این کشور در جمهوری آذربایجان به اسارت درآمده اند.

کمیته تحقیقات ارمنستان گفت دست کم 17 سرباز ارمنستانی به دست جمهوری آذربایجان اسیر شده اند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، رافائل وردانیان رئیس اداره پزشکی قانونی کمیته تحقیقات ارمنستان در این خصوص در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: 17 سرباز ارمنی در جمهوری آذربایجان به اسارت درآمده اند، در حال رسیدگی کردن به اطلاعات درباره دو نفر دیگر نیز هستیم.

پیش از آن وزارت دفاع جمهور آذربایجان گفت باکو می تواند هر هدف نظامی را که قلمرویش را تهدید می نماید، صرف نظر از موقعیت آن نابود کند.

این در حالی است که اواخر شب یکشنبه هفته جاری وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای مشترک از توافق سوم ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای آتش بس انسانی از 08:00 صبح روز دوشنبه اطلاع داد.

با اینحال، درست دقایقی بعد از آغاز این آتش بس، طرفین جمهوری آذربایجان و ارمنستان مجدداً یکدیگر را به نقض توافق و حمله به قلمروهایشان متهم کردند.

امروز (سه شنبه) نیز وزارت دفاع ارمنستان از حمله پهپادی نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان به قلمرو خود اطلاع داد و هشدار داد که پاسخ متناسبی به این حملات خواهد داد.

شوشان استپانیان سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان در صفحه فیس بوک خود در این باره نوشت: امروز صبح، از ساعت 10:00 تا 10:15 به وقت محلی، طرف (جمهوری) آذربایجان بار دیگر آتش بس را نقض کرد و از پهپادها و تسلیحات توپخانه ای برای حمله به ایست مرزی در مرز جنوبی با ایران استفاده کرد. یکی از آن (پهپادها) داخل قلمرو ارمنستان سقوط کرد....وزارت دفاع ارمنستان گزارش می نماید که حملاتی را در پاسخ به نیروهای (جمهوری) آذربایجان انجام خواهد داد.

وزارت دفاع ارمنستان همچنین تأکید کرد که این حملات، هیچ گونه تلفات جانی یا زخمی برجای نگذاشته است.

با اینحال وزارت دفاع جمهوری آذربایجان حمله به جنوب ارمنستان را رد کرد و گفت چنین حمله ای انجام نداده است.

عقب نشینی نیرو های ارمنی از شهر قبادلی

ارمنستان شب گذشته اذعان کرد نیرو های قره باغ از شهر راهبردی قبادلی، بین قره باغ و مرز ایران عقب نشینی نموده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ، ارمنستان شب گذشته اذعان کرد نیرو های قره باغ از شهر راهبردی قبادلی، بین قره باغ و مرز ایران عقب نشینی نموده اند. این عقب نشینی در میانه نقض های مکرر آتش بس میان نیرو های ارمنی و جمهوری آذربایجان، یک پیروزی نظامی برای باکو است. آذربایجان، تحت حمایت ترکیه، در کوشش است تا کنترل منطقه قره باغ واقع در خاک خود را که عمدتا ساکنان آن ارامنه هستند، دوباره بدست آورد. در نتیجه این نبرد ها که اواخر ماه سپتامبر از سر گرفته شده تا به امروز صد ها نفر کشته شده اند و بیم آن می رود در صورت درگیر شدن ترکیه یا روسیه در این درگیری منطقه ای، ابعاد گسترده تری به خود بگیرد.

آرتسرون هوانسیان، یک مقام وزارت دفاع ارمنستان اواخر عصر دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت نیرو های جدایی طلب شهر قبادلی واقع در جنوب قره باغ، این شهر را ترک کردند تا از تلفات غیرضروری جلوگیری نمایند. وی اظهار داشت اوضاع فعلا بحرانی نیست.

چنین دستاورد نظامی برای آذربایجان می تواند جستجوی راه چاره دیپلماتیک درگیری را پیچیده کند. این کشور که از حمایت ترکیه برخوردار است هر نتیجه ای را که به ارمنستان اجازه می دهد کنترل بر قره باغ را حفظ کند، منطقه ای که ارامنه بخشی از سرزمین تاریخی خود می دانند، رد می نماید.

دو کشور روز یکشنبه با آتش بس تحت حمایت آمریکا موافقت کردند، اما این آتش بس هیچ تأثیری در عمل نداشت، همان طور که دو آتش بس قبلی که با مشارکت روسیه بر روی آن مذاکره بود در عمل هیچ تاثیری نداشت.

وزارت دفاع قره باغ در بیانیه ای در صبح روز سه شنبه گفت در چند قسمت از خط مقدم نبرد های محلی روی داد. این وزارتخانه از کشته شدن 35 نفر از نیرو های خود اطلاع داد. با این رقم شمار تلفات نیرو های ارمنی از 27 سپتامبر، تا به امروز به 1009 نفر می رسد.

در این بیانیه آمده است اوضاع در منطقه درگیری در طول شب نسبتاً پایدار و متشنج بود. اما تیراندازی های متقابل توپخانه ای در بعضی مناطق ادامه یافت.

وی گفت گلوله ها در شهر های مارتونی و مارتاکرت و همچنین در روستا های قسمت شمالی منطقه عسکران فرود آمده است.

وزارت دفاع آذربایجان به نوبه خود گفت که مواضع نظامی این کشور در نزدیکی خط مقدم مورد حمله قرار گرفته و درگیری ها عمدتا در مناطق خواجوند، فضولی و قبادلی ادامه دارد.

قرار است نمایندگان گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، که نقش میانجی را در این درگیری ها تا به امروز برعهده داشته است، روز پنج شنبه با وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در ژنو ملاقات نمایند. ریاست این گروه به عهده فرانسه، روسیه و آمریکا است، اما ترکیه درخواست نموده است که نقش مهمتری را در نهاد میانجی گری ایفا نماید.

وزیر دفاع دولت خودخوانده قره باغ زخمی و برکنار شد

رئیس منطقه قره باغ کوهستانی، امروز (سه شنبه) پس از مجروح شدن وزیر دفاع این منطقه، او را برکنار کرد.

آرایک هاروتونیان رئیس منطقه قره باغ کوهستانی امروز (سه شنبه) در حکمی جلال هاروتیان وزیر دفاع این منطقه را به دلیل مجروح شدن در خلال جنگ، بر کنار کرد.

به نوشته ارمن پرس، جلال هاروتونیان که مدتی پیش زخمی شده بود، دیگر قادر به انجام وظایف خود نیست و به جای وی میکائیل آرزومانیان سِمت وزارت دفاع و فرماندهی ارتش قره باغ کوهستانی را به دست گرفته است.

در بیانیه آرایک هاروتونیان آمده است: تصمیم برای برکناری جلال هاروتیان به دلیل آسیب دیدگی که اخیراً در یک موقعیت جنگی متحمل شده لازم است و اخراج وی نباید مورد سوء تعبیر قرار گیرد. برای جلال هاروتونیان آرزوی بهبودی سریع دارم و مطمئن هستم که او خیلی زود به خدمت کشورش باز می شود.

نخست وزیر ارمنستان: کوشش های بین المللی برای آتش بس شکست خورده است

نخست وزیر ارمنستان توضیح داد که کوشش های بین المللی برای برقراری آتش بس میان باکو و ایروان بار دیگر شکست خورده است.

نیکل پاشینیان نخست وزیر ارمنستان امروز (سه شنبه) در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد از شکست توافق آتش بس با جمهوری آذربایجان اطلاع داد.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی تاس، نخست وزیر ارمنستان ضمن متهم کردن جمهوری آذربایجان به نقض توافق آتش بس نوشت: کوشش های جامعه بین الملل برای آتش بس که اینبار با وساطت ایالات متحده حاصل شد، شکست خورده است. در حملات مکرر امروز (جمهوری) آذربایجان، غیرنظامیانی در آرتساخ (قره باغ کوهستانی) کشته و زخمی شدند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 294

به "از سرگیری درگیری ها در قره باغ، افزایش شمار تلفات نظامیان، شکست کوشش های بین المللی برای آتش بس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سرگیری درگیری ها در قره باغ، افزایش شمار تلفات نظامیان، شکست کوشش های بین المللی برای آتش بس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید