مصر، مشاور محمد مرسی را در فهرست تروریسم قرار داد

به گزارش مجله کامسا، دادگاه مصر، مشاور محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین این کشور و 20 تن دیگر را در فهرست تروریسم قرار داد.

مصر، مشاور محمد مرسی را در فهرست تروریسم قرار داد

به نقل از خبرگزاری آناتولی، طبق نوشته روزنامه های مصری از جمله روزنامه الاهرام، دادگاهی در جنوب قاهره نام عبدالله شحاتة، مشاور محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین این کشور و 20 تن دیگر (که نام آنها را ذکر نکرد) را به مدت پنج سال در فهرست تروریسم قرار داد.

این متهمان پیشتر در راستای اتهاماتی از جمله پیوستن به گروهی که بر خلاف قانون اساسی مصر تاسیس شده است، به حبس ابد محکوم شدند.

پیشتر، روزنامه مصری الیوم السابع نوشت که با درج نام چندین تن دیگر در لیست تروریسم مصر، از سال 2016 تا 24 ژانویه 2021، تعداد آنها به 6602 تن و هشت گروه رسیده است.

از بارزترین کسانی که نام آنها در این لیست ها درج شده، محمد بدیع، هشتمین رهبر یا مرشد جماعت اخوان المسلمین و نیز عبدالمنعم ابوالفتوح، رئیس حزب مصر القویة هستند.

از زمان برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر در ژوئیه 2013، مسؤولان قاهره سرکوب شدیدی را آغاز کردند که در مورد مدافعان حقوق بشر و به طور کلی درباره حقوق شهروندی و سیاسی بسیار شدیدتر بود.

راهپیمایی ها و اعتراضات مردم مصر که از 25 ژانویه 2011 در این کشور آغاز شد، به استعفای حسنی مبارک در 11 فوریه 2011 انجامید.

از زمان برکناری محمد مرسی، اولین رئیس جمهور منتخب مصر از طریق کودتای نظامی به رهبری ژنرال عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری فعلی و فرمانده نیروهای مسلح وقت، در ژوئیه 2013، اعتراضات و ناآرامی ها در این کشور آغاز شد.

بر اساس گزارش های سازمان های حقوق بشر، شمار زندانیان سیاسی از زمان کودتا علیه مرسی به هزاران نفر می رسد و بر اساس گزارش گروه اخوان المسلمین این تعداد به 40 هزار نفر رسیده است. اما مقامات مصر وجود زندانیان سیاسی در این کشور را رد می کنند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 556

به "مصر، مشاور محمد مرسی را در فهرست تروریسم قرار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصر، مشاور محمد مرسی را در فهرست تروریسم قرار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید