منافع سهامداران خط قرمز سازمان بورس و اوراق بهادار

به گزارش مجله کامسا، خبرنگاران : دهقان دهنوی گفت: ما قواعد حاکمیت شرکتی بیمه مرکزی را می پذیریم اما در سازمان بورس خط قرمزی داریم که باید به آن توجه کنیم و آن منافع سهامدار است.

منافع سهامداران خط قرمز سازمان بورس و اوراق بهادار

به گزارش به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، دهقان دهنوی، امروز در چهارمین میز صنعت سازمان که با هدف بررسی چالش های صنعت بیمه برگزار شد، گفت: بازار سرمایه ارتباط و پیوند گسترده با صنعت بیمه دارد و می تواند آن را تقویت کرد.

وی افزود: با توجه به منابع قابل توجه شرکت های بیمه و تمایل آن ها برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه و همچنین اندازه پذیرش ریسک در این شرکت ها در سطوح مالی، صنعت بیمه برای ما یک صنعت خاص تلقی می شود.

رئیس سازمان بورس یادآور شد: نظام تامین مالی ما در حال دگردیسی است و در حال حرکت از نظام بانک محور به سمت نظام مختلط و در آینده نظام بازار محور هستیم.

این مقام مسئول ادامه داد: با حرکت به سمت نظام بازار سرمایه نقش نهاد های مالی پررنگ تر می شود و همچنین کانالی برای ورود سرمایه مردم به سمت بازار سرمایه ایجاد می شود که برای فعالیت این کانال میز صنعت به شکل ویژه می تواند بر این کسب و کار متمرکز شود. هدف ما توسعه روابط بین بازار سرمایه و صنعت بیمه است.

دهقان دهنوی در خصوص دغدغه های مطرح شده فعالان صنعت بیمه در این جلسه گفت: یکی از دغدغه های طرح شده در این جلسه به موضوع بحث حاکمیت شرکتی مربوط می شد. به عقیده مدیران صنعت بیمه وقتی یک شرکت، تنظیم گر تخصصی و قواعد حاکمیت خود را دارد، آن تنظیم گر اولویت دارد و از نظر آن ها اجرای همزمان قوانین حاکمیت شرکتی بورس و صنعت بیمه مسائلی را برای آن ها ایجاد می کند. این نکته مورد تایید سازمان بورس هم است و ما قواعد حاکمیت شرکتی بیمه مرکزی را می پذیریم؛ اما در سازمان بورس خط قرمزی داریم که باید به آن توجه کنیم که آن منافع سهامدار است و نباید این قانون از این خط قرمز عبور کند.

وی گفت: بدین منظور برای حصول نتیجه مناسب ما می توانیم دستورالعمل حاکمیت شرکتی بیمه مرکزی را مبنا قرار داده و این دستورالعمل را در میز صنعت بررسی و با همکاری یکدیگر تدوین کنیم، بخصوص که تنها موارد قابل توجه در این حوزه 3 الی 4 مورد است که نیاز به همفکری طرفین دارد.

دهقان دهنوی تحولات ناگهانی در قوانین و دستورالعمل ها را از دیگر دغدغه مدیران این صنعت خواند و اعلام کرد: تغییراتی همچون تغییر تعرفه و نرخ های متفاوت که منافع سهامداران را تحت الشعاع قرار می دهد برای سازمان بورس هم مهم بوده است و سعی خواهیم کرد مسائل ایجاد شده در این حوزه را هم از طریق تریبون های رسمی پوشش دهیم تا به گوش قانون گذاران و تصمیم گیران برسد.

لزوم ثبات در بازار های مالی دیگر دغدغه طرح شده در این جلسه بود که رئیس سازمان بورس درباره آن تاکید کرد: بیمه ها نیاز به سرمایه گذاری بلند مدت دارند و ثبات در قوانین و مقررات بازار های مالی برای آن ها اهمیت ویژه ای دارد که برای این مورد هم پیشنهاد شد تا اعضای شورای عالی بورس و شورای عالی صنعت بیمه به صورت همزمان همکاری و عضویت متقابل در این دو نهاد داشته باشند.

وی نام کرد: البته پیشنهاد می شود در هیات مشترک نهاد های مالی با حضور کنندگان هر سه نهاد بانک، بیمه و بورس موضوعات بررسی شود.

دهقان دهنوی در ادامه اذعان داشت: لزوم توسعه در بخش انتشار اوراق اتکایی هم در این جلسه مطرح شد که ما برای اجرای آن در بازار سرمایه مانعی نداریم و آماده ایم ابزار مالی متنوع تری برای بازار سرمایه بهتر طراحی و منتشر کنیم.

وی به بحث کد دوم برای بیمه های زندگی و حل این موضوع با سپرده گذاری اشاره کرد و گفت: در بحث فروش سهام و بازارگردانی هم نکته هایی از سوی شرکت کنندگان در این جلسه مطرح شد. در این خصوص لازم به ذکر است اگرچه می پذیریم بازارگردانی ممکن است مسائلی را برای شرکت ها ایجاد کند، اما از آن طرف ناشران مسئولیت هایی در قبال سهامداران و بازار دارند که باید به آن عمل کنند.

وی گفت: وقتی بازار سرمایه در زمان رشد، منابعی را از طریق افزایش سرمایه و اوراق بدهی به ناشر می رساند، باید در زمان رکود هم ناشر از سهامدار و بازار حمایت کند، حمایتی که در نهایت سود آن به خود ناشر می رسد و اثر بازگشتی برای بازار و ناشر دارد.

وی در خصوص خواسته بازار سرمایه از صنعت بیمه هم اعلام کرد: از صنعت بیمه درخواست می کنم تا این موضوع را بررسی کند که از چه ابزار بیمه ای بهتری می توانیم استفاده کنیم تا در حوزه ریسک بازار سرمایه بهتر عمل کنیم: در همه حوزه ها اعم از پوشش ریسک سهامداران حقوقی حقیقی نهاد های مالی و غیره.

این مقام مسئول ادامه داد: از آن طرف باید بررسی کنیم که چطور می توان منابع صنعت بیمه را به سمت بازار سرمایه سوق دهیم.

وی برای مثال به بیمه های زندگی اشاره کرد و گفت: این بیمه ها جای توسعه بسیاری دارند و نیاز به سرمایه گذاری منابع آن ها در بازاری مناسب وجود دارد و با توجه به اینکه بازدهی بازار سرمایه از همه بازار ها در بلند مدت بیشتر است، اگر بیمه زندگی رشد کند بازار سرمایه هم رشد خواهد کرد

دهقان دهنوی در انتها تاکید کرد: بازار سرمایه و صنعت بیمه می توانند تعاریف مشترکی پیدا کرده و ابزار های مشترکی داشته باشند که در نهایت این برای هر دو طرف مطلوب خواهد بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 802

به "منافع سهامداران خط قرمز سازمان بورس و اوراق بهادار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منافع سهامداران خط قرمز سازمان بورس و اوراق بهادار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید