موشک آریان 5 برای قرار دادن 3 محموله مهم با موفقیت پرتاب شد

به گزارش مجله کامسا، خاتمه پس از هفته ها تأخیر در پی شرایط فنی و بدی آب وهوا، موشک اروپایی آریان 5 بامداد امروز به فضا پرتاب شد تا دو ماهواره و یک فضاپیمای مهم دیگر را در مدار قرار دهد.

موشک آریان 5 برای قرار دادن 3 محموله مهم با موفقیت پرتاب شد

موشک آریان 5 که پنجمین پرتاب آریان اسپیس (ArianeSpace) در سال 2020 است، در این مأموریت سه محموله مهم را با خود حمل می کرد و پیروز شد هر سه را با پیروزیت در مدار خود قرار دهد. پرتاب این موشک ساعت 19:04 به وقت محلی فرانسه (2:34 به وقت تهران) از مرکز فضایی گویان فرانسه انجام شد.

  • دهمین مأموریت پروژه استارلینک با پیروزیت انجام شد

این در حالی است که پرتاب آریان 5 چندین بار به تعویق افتاده بود. این مأموریت ابتدا برای 28 جولای (7 مرداد) برنامه ریزی شده بود اما به دلیل آنالیز های فنی اضافی مورد احتیاج و هم چنین آنالیز سیستم پرتاب دوگانه به تعویق افتاد. پس از آن نیز شرایط جوی مانع از پرتاب شد تا امروز که پرتاب خود را با 31 دقیقه تأخیر اما با پیروزیت انجام داد.

سه محموله ای که آریان 5 به فضا فرستاد، شامل دو ماهواره ارتباطی گلکسی-30، و BSAT-4b و یک ابزار گسترش دهنده مأموریت (Mission Extension Vehicle-2) بود.

ماهواره BSAT-4b توسط ماکسار (MAXAR) ساخته شده برای شرکت سامانه ماهواره ای پخش ژاپن (Japans Broadcasting Satellite System Corp.) به فضا پرتاب شد. این ماهواره برای خدمات پخش مستقیم به منازل مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان پشتیبانی برای دیگر ماهواره پخش باکیفیت BSAT-4a که در سال 2017 به فضا پرتاب شد درنظر گرفته شده است.

ماهواره گلکسی-30 (Galaxy-30) نیز به عنوان بخشی از برنامه نوسازی مجموعه ماهواره های آمریکایی گلکسی در زمینه خدمات پخش ماهواره ای پرتاب شد. گلکسی-30 و دیگر ماهواره های این گروه، خدماتی مانند پخش با کیفیت بسیار بالا و پخش جریانی به وسیله ماهواره را در اختیار مصرف نمایندگان قرار می دهد تا مستقیم از ماهواره برای پخش جریانی، شبکه های پهن باند، سرویس تلفن همراه و … استفاده نمایند.

اما شاید جالب ترین محموله موشک آریان 5 ابزار گسترش دهنده مأموریت (MEV-2) باشد که به عنوان یک یدک کش فضایی و برای به روزرسانی یکی از ماهواره های قدیمی اینتل ست راهی مدار شده است. این ماهواره که توسط اسپیس لاجستیکز (SpaceLogistics) به عنوان یکی از زیرمجموعه های نورثروپ گرامن (Northrop Grumman) ساخته شده، در اوایل سال 2021 (زمستان 1399) با یکی از ماهواره های اینتل ست با نام Intelsat 1002/IS-1002 که در سال 2004 در مدار قرار گرفته بود، ملاقات خواهد داشت.

به گفته آریان اسپیس، این ماهواره از پیشرانش و سوخت خود برای کنترل و بهینه سازی مدار IS-1002 استفاده می نماید تا آن را به مدار زمین-ثابت بازگرداند و سرعت چرخش زاویه ای آن با سرعت چرخش زمین برابر گردد. اگر این مأموریت به خوبی پیش برود، MEV-2 پس از آن از IS-1002 جدا می گردد تا برای مأموریت بعدی آماده باشد.

لازم به ذکر است این دومین بار است که ابزاری برای افزایش طول عمر ماهواره ها به فضا فرستاده می گردد. پیش از این هم ماهواره MEV-1 در ماه فوریه به Intelsat 901 پیوست و مأموریتی تاریخی را در زمینه ماهواره ها رقم زد. امید می رود که این شیوه از تعمیر و نگهداری ماهواره ها، راه چاره ارزان تری برای ارتقاء ماهواره های قدیمی به جای فرستادن ماهواره های جایگزین به فضا باشد.

هرچند هنوز تاریخ دقیقی برای پرواز بعدی آریان اسپیس اعلام نشده اما این شرکت اعلام نموده که به دلیل همه گیری کرونا در بازه زمانی طولانی تر و نیمه دوم سال 2021 میلادی انجام خواهد شد.

عکس کاور: پرتاب موشک آریان 5

Credit: ArianeSpace

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 223

به "موشک آریان 5 برای قرار دادن 3 محموله مهم با موفقیت پرتاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موشک آریان 5 برای قرار دادن 3 محموله مهم با موفقیت پرتاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید