نسل جدید کپسول باری دراگون اسپیسایکس راهی ایستگاه فضایی بینالمللی شد

به گزارش مجله کامسا، نسل بعدی فضاپیمای باری بدون سرنشین دراگون دقایقی پیش مأموریت خود برای ارسال مواد لازم فضانوردان و چند آزمایش علمی را به ایستگاه فضایی بین المللی شروع کرد تا چند هفته پس از مأموریت کرو-1 اسپیس ایکس، این ایستگاه برای نخستین بار شاهد اتصال هم زمان دو کپسول دراگون باشد.

نسل جدید کپسول باری دراگون اسپیسایکس راهی ایستگاه فضایی بینالمللی شد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

پرتاب کپسول باری دراگون 2 اسپیس ایکس (Cargo Dragon 2) در ساعت 11:17 منطقه زمانی شرقی (19:47 به وقت تهران) از مرکز فضایی کندی ناسا انجام شد. این کپسول باری شامل بیش از 2903 کیلوگرم مواد تازه، تجهیزات آزمایشگاهی و ابزارهای دیگر برای فضانوردان درون ایستگاه فضایی بین المللی است.

این پرتاب با توجه به شرایط آب وهوایی با یک روز تأخیر انجام شد. زیرا برای اطمینان از بازیابی کامل بوستر مرحله اول موشک فالکون 9 اسپیس ایکس باید مطمئن می شد که این موشک در هنگام بازگشت با توجه به شرایط جوی می تواند به درستی روی کشتی راهنمایی پذیر از دور فرود آید. بدین ترتیب حدود 9 دقیقه پس از پرتاب امشب بوستر مرحله اول موشک بر روی کشتی بدون سرنشین البته که هنوز دوستت دارم فرود آمد تا برای مأموریت های بعدی آماده گردد.

مأموریت امروز نخستین پرتاب از دومین قرارداد تجاری اسپیس ایکس با ناسا برای مأموریت های باری به ایستگاه فضایی بین المللی است و نخستین باری است که از یک کپسول باری ارتقا یافته دراگون استفاده می گردد که برپایه نمونه قبلی است اما قابلیت حمل بار بیشتری دارد. اسپیس ایکس اکنون در کنار نورثروپ گرامن (Northrop Grumman) و سیرا نوادا (Sierra Nevada) یکی از سه شریک تجاری ناسا برای ارسال محموله های لازم ایستگاه فضایی بین المللی است.

آزمایش های ارسالی به ایستگاه فضایی بین المللی

آزمایش هایی که اسپیس ایکس در این پرتاب با خود حمل می نماید شامل تحقیقات علمی با تمرکز بر علوم زیستی، پزشکی احیا و چیزهای مرتبط دیگر است. Bristol Myers Squibb در حال ارسال محموله ای است که به آنالیز تبلور پروتئین در ریزگرانش می پردازد. بنابراین انواع گوناگون پروتئین های سیستم ایمنی بدن، به نام آنتی بادی های مونوکلونال، به فضا پرتاب شد. این نوع پروتئین ها سلول های سرطانی را هدف قرار می دهند و پژوهشگران امیدوارند که این تحقیقات به بهبود درمان های دارویی و فرآیندهای فراوری یاری کند.

مؤسسه ملی بهداشت هم در حال ارسال سه محموله متفاوت به ایستگاه فضایی بین المللی است که بر روی تراشه های بافتی در فضا متمرکز هستند. تراشه های بافتی ابزارهای کوچکی هستند که برای رشد سلول های انسانی در فضا برای آنالیز شروع بیماری ها استفاده می شوند. به دلیل اثرات ریزگرانش، این نوع آزمایش ها می توانند به پژوهشگران برای درک بهتر پیشرفت بیماری ها یاری نمایند و منجر به توسعه روش های درمانی جدید شوند.

یکی دیگر از این تحقیقات شامل نمونه های بافتی از Floridians مرکزی است. طی همکاری میان Advent Health و دانشگاه فلوریدا، دسته های عضلانی اسکلتی که روی تراشه های بافتی چسبانده شده اند به سوی ایستگاه مداری راهنمایی می شوند.

این نمونه ها به پژوهشگران برای درک بهتر چگونگی آتروفی عضلانی در نبود گرانش یاری می نمایند. این تحقیق دارای اثرات مثبتی برای پژوهش های زمینی و فضایی است. در طول مدت حضور در مدار، فضانوردان هر روز برای یاری به مقابله با از بین رفتن استخوان ها و عضلات دقیقات مانند افراد مسن و بیماران مبتلا به بیماری های عضلانی تمرین های ورزشی انجام می دهند. با درک بهتر فرآیندهای جسمی، پژوهشگران می توانند روش های درمانی بهبود یافته ای برای کاهش از دست دادن عضلات ایجاد نمایند.

  • آزمایش های علمی بی نظیری که فضانوردان کرو-1 در فضا انجام خواهند داد

نسخه ارتقا یافته کپسول باری دراگون اسپیس ایکس

این نخستین بار است که اسپیس ایکس نسخه ارتقا یافته کپسول باری خود را به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد. این کپسول از همان سکویی پرتاب شد که ماه گذشته چهار فضانورد ناسا و آژانس کاوش های هوافضای ژاپن را به ایستگاه فضایی رسانده بود. بدین ترتیب این نخستین بار است که هم زمان دو کپسول دراگون به این آزمایشگاه مداری متصل خواهند بود.

این نسخه باری دراگون کمی متفاوت از نمونه سرنشین دار است زیرا سیستم های مهم لازم برای ایمن سازی انسان را که شامل سیستم های پشتیبانی از حیات، سیستم فرار اضطراری و پانل های کنترل برای انجام دستی مأموریت در صورت لزوم است را ندارد.

محموله های کپسول باری دراگون ساعت ها پیش از شروع پرتاب بارگیری می شوند. نسخه قبلی دراگون برای بارگیری محموله به افقی بودن موشک احتیاج داشت، اما اکنون همه این ها تغییر نموده است و خدمه با یاری بازوی دسترسی جدید می توانند دراگون را در حالت عمودی بارگیری نمایند.

پرتاب های موشک فالکون 9

پرتاب امروز پرتاب شماره 101 موشک فالکون 9 بود. استفاده اسپیس ایکس از موشک های قابل بازیابی برای پرتاب ها به امری عادی برای این شرکت تبدیل شده است و موشک فالکون 9 همچنان قابلیت اطمینان خود را نشان می دهد. مأموریت امروز بیست و چهارمین پرواز سال 2020 برای اسپیس ایس است که بیشتر این مأموریت ها به جای موشک های جدید با موشک های بازیابی شده انجام شده اند.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، کپسول باری دراگون تقریبا 27 ساعت پس از پرتاب انفجار به ایستگاه فضایی بین المللی می رسد و در کنار درگاه فضایی ماژول هارمونی این ایستگاه پهلو می گیرد.

عکس کاور: پرتاب موشک فالکون 9 اسپیس ایکس برای ارسال کپسول باری ارتقا یافته دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی

Credit: SpaceX

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 437

به "نسل جدید کپسول باری دراگون اسپیسایکس راهی ایستگاه فضایی بینالمللی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل جدید کپسول باری دراگون اسپیسایکس راهی ایستگاه فضایی بینالمللی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید