نظام مراقبت ژنومیک کووید، 19 سویه های تازه را آنالیز می نماید

به گزارش مجله کامسا، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر قباد مرادی رئیس کمیته ساماندهی تحقیقات کمیته کووید-19 با بیان این مطلب اضافه نمود: ظرفیت نظام مراقبت ژنومیک در کشور بسیار اندک است، در حال حاضر این نظام واریانت های در گردش را گزارش می نماید و آخرین نتایج نشان دهنده افزایش و غالب شدن واریانت دلتا در کشور است.

نظام مراقبت ژنومیک کووید، 19 سویه های تازه را آنالیز می نماید

وی اضافه نمود: این نظام می تواند واریانت های تازه را هم شناسایی کند، هر چند با ظرفیت محدود فعلی امکان شناسایی به موقع کم است.

رئیس کمیته ساماندهی تحقیقات کمیته کووید-19 اضافه نمود: این نظام به صورت روتین و با تعداد نمونه های کم گزارشات ماهیانه ای از شرایط واریانت های درگردش در کشور درباره این ویروس ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه از ابتدای آغاز پاندمی کووید-19 در کشور برنامه های متعددی با حمایت معاونت تحقیقات و فناوری صورت گرفته است، گفت: فعالیت های کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 را اکنون در پنج محور دسته بندی شده است.

مرادی، هدفمندسازی پژوهش های مرتبط با کووید-19، گردش گسترده و سریع تازه ترین اطلاعات علمی کووید-19 در دنیا و کشور، سرعت بخشیدن به جهت پاسخ دهی سوالات مهم و فوری سیاست گذاران سلامت، یاری به افزایش روحیه همکاری تیمی در تحقیقات مرتبط با کووید 19 و برنامه ریزی و پیگیری جهت اجرای مطالعات مهم و کاربردی با بیش از 20 برنامه در سطح کشوری جزء این پنج دسته هستند.

وی به اقدامات پژوهشی در مورد سویه دلتا کووید-19 اشاره نمود و گفت: هر سویه تازهی که پیدا و در کشور منتشرگردد، مسئولیت هایی را برای بخش های مختلف ایجاد می نماید. پژوهش هم از این قاعده مستثنا نیست.

رئیس کمیته ساماندهی تحقیقات کمیته کووید-19 گفت: با ورود سویه دلتا به کشور توجه بسیاری از برنامه موجود تحقیقات و فناوری مانند پژوهش ها، مراقبت ژنومیک، رصد مجلات، انتشار گزاره برگ ها، وبینارها و غیره بر این واریانت بیشتر و متمرکزتر شد. به همین دلیل سعی شد که فعالیت های این کمیته با توجه بیشتری بر این واریانت صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در این میان سوالاتی برای مردم و محققان پیش آمد که این واریانت چه ویژگی هایی دارد و آیا واکسن های موجود بر سویه دلتا اثرگذار هست یا خیر؟! سعی کردیم که در برنامه هایی مانند تهیه گزاره برگ های سیاستی، برنامه های اولویت پژوهشی، و مرور مقالات و سایر برنامه هایمان به این موضوع بیشتر بپردازیم.

مرادی گفت: یک تحقیق ملی که اثر بخشی واکسن ها را به صورت آزمایشگاهی آنالیز می نماید، را به صورت ویژه راه اندازی کردیم که اثربخشی واکسن ها را می سنجد. نظام مراقبت فعال که به وسیله معاونت تحقیقات و فناوری حمایت می گردد سعی می نماید بر اساس اطلاعات موجود پاسخ به این سئوال را فراهم کند.

وی درباره امکان آنالیز سویه های تازه گفت، امکان آنالیز و شناسایی به هنگام سویه های تازه با این ظرفیت اندک ازمایشگاه های توالی یابی ویروسی تا حدودی وجود دارد.

به گفته رئیس کمیته ساماندهی تحقیقات کمیته کووید-19، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به علت اهمیت برنامه رصد واریانت ها آمادگی همکاری با ساختارهای مسئول در کشور و بعلاوه محققان را دارد. برای تقویت نظام مراقبت ژنومیک این معاونت تشکیل کمیته راهبردی مراقبت ژنومیک و توالی یابی کووید-19 را در برنامه دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 850

به "نظام مراقبت ژنومیک کووید، 19 سویه های تازه را آنالیز می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظام مراقبت ژنومیک کووید، 19 سویه های تازه را آنالیز می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید