پیامدهای بلندمدت اختلالات تغذیه

به گزارش مجله کامسا، هر چقدر دوره ماندگاری یک اختلال تغذیه بیشتر باشد، عیب و نقص بیشتری در توانایی کارکردن، عشق ورزیدن، بازی کردن و به طور کلّی زندگی طبیعی فرد به وجود خواهد آمد. دوره اختلال تغذیه بسیار شبیه سایر مسائل روانی از قبیل سوء مصرف مواد یا الکل، افسردگی، اضطراب یا هراس (فوبیا) است. تمام این بیماری ها می توانند به نحو بارزی توانائی های کارکردی فرد را مختل سازند، به روابط فرد با دیگران آسیب برسانند و لذت بردن از زندگی را برای او بسیار سخت کنند.

پیامدهای بلندمدت اختلالات تغذیه

پیامدهای بلندمدت اختلالات تغذیه

ترجمه: کلینیک الکترونیکی روان یار

اختلال تغذیه، افزون بر آسیب های شدید هیجانی، می تواند باعث بروز مسائل حاد جسمی و حتی مرگ شود. نرخ مرگ و میر در زنانی که دارای اختلال تغذیه هستند در حدود 12 برابر بیشتر از سایر زنان در همان گروه سنی است.

دوران بلوغ، زمان رشد سریع است. دختران به طور میانگین، بین سنین 11 تا 14 سالگی، در حدود 20 کیلو به وزنشان اضافه می شود. بعلاوه در حدود 90 درصد توده استخوانی، هم در مردان و هم در زنان، در این دوران شکل می گیرد. اختلالات تغذیه می توانند در این مرحله مهم رشد اختلال ایجاد نمایند. در زیر، بعضی از مسائل جسمی که می تواند براثر اختلال تغذیه پیش آیند، ذکر شده اند.

پیامدهای پزشکی بی اشتهایی (anorexia)

دوره طولانی محرومیت غذایی، باعث می شود که پروتئین لازم به بدن نرسد و مانع سوخت و ساز طبیعی و چربی ها می شود. بدن در کوشش برای ذخیره انرژی و محافظت از خود، آهنگ رشدش را کاهش می دهد. این تغییرات می تواند رشد طبیعی را مختل سازد، در فرایندهای طبیعی بدن اختلال ایجاد کند و به اندام های حیاتی به توضیح زیر آسیب برساند:

عضلات قلب تغییر می نماید و ضربان قلب نامنظم می شود. نتیجه نهایی آن می تواند ایست قلبی و مرگ باشد.

عادت ماهانه در دختران، حتی پیش از کاهش وزن زیاد، ممکن است متوقف شود. به این پدیده فقدان دوران قاعدگی (amenorrhea) می گویند.

از دست دادن آب بدن، ایجاد سنگ کلیه و نهایتاً از کار افتادن کلیه.

رشد موهای باریک و نرم بر روی بازوها و حتی پوشاندن تمام صورت.

تحلیل نسوج عضلانی به خاطر کمبود مواد غذایی، باعث ضعف عضلانی و نهایتاً از کار افتادگی عضلات می شود.

تخلیه با تاخیر معده به علت آهنگ کند فعالیت بدن، به آسیب تماشا فعالیت روده و یبوست منجر می شود.

از دست دادن کلسیم استخوان ها می تواند به پوکی استخوان منجر شود.

پیامدهای پزشکی پراشتهایی (bulimia)

افرادی که پراشتهایی دارند غالباً وزن طبیعی دارند و لزوماً از پیامدهای گرسنگی مانند کسانی که کم اشتهایی دارند آسیب نمی بینند.

با وجود این، مصرف دوره ای و سریع مقدار زیادی غذا می تواند به طور جدّی در فعالیت بدن اختلال ایجاد کند و به اندام های حیاتی، به توضیح زیر، آسیب برساند:

استفراغ، خوردن مسهل و موادی که باعث از دست دادن آب بدن می شوند، سدیم و پتاسیم را از بدن خارج می نماید و به برهم خوردن تعادل الکترولیت منجر می شود. نتیجه آن می تواند نامنظمی ضربان قلب (آریتمی) و در نهایت ایست قلبی و مرگ باشد.

به هنگام استفراغ، اسید معده از دهان می گذرد و می تواند باعث سایش مینای دندان، کرم خوردگی، تغییر رنگ و نهایتاً از دست دادن دندان شود.

استفراغ خود-واداشته (با تحریک خود شخص) می تواند به حلق، مری و معده آسیب برساند.

سوء مصرف مسهل می تواند از نظر جسمی وابستگی ایجاد کند و باعث شود حرکت عادی روده ها انجام نگیرد.

سوء مصرف داروی استفراغ آور می تواند به ایست قلبی و مرگ منجر شود.

پیامدهای پزشکی اختلال تغذیه مصرف دوره ای و سریع مقدار زیاد غذا (binge)

این اختلال به تنهایی، حتی بدون استفراغ خود-واداشته دارای پیامدهای خاص خود است:

فشار خون بالا، کلسترول بالا و تری گلیسیرید بالا می تواند باعث گرفتگی شریان ها (تصلّب شرائین)، بیماری های قلبی و حمله های قلبی شود.

خوردن مقدار زیاد کربوهیدرات ها- شیرینی ها و غذاهای آماده- در یک دوره زمانی کوتاه مدّت، به لوزالمعده استرس وارد می نماید و این به نوبه خود باعث فراوری انسولین برای یاری به هضم غذا می شود. در کوتاه مدّت، این پدیده می تواند باعث مقدار قند خون پایین به طور غیرعادی، و در بلند مدّت باعث مرض قند (دیابت) شود.

منبع:www.ravanyar.com

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : mohamadaminsh

منبع: راسخون
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 865

به "پیامدهای بلندمدت اختلالات تغذیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای بلندمدت اختلالات تغذیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید