چگونه به کسی که اضطراب دارد یاری کنیم؟

به گزارش مجله کامسا، تبیان/افرادی که اختلال اضطراب دارند اغلب در شرایط عادی روزمره خود احساس نگرانی می نمایند و این شرایط بر عملکرد کاری، مالی و سلامتی شان اثر می گذارد و نمی توانند به خوبی از عهده مسئولیت های خود بربیایند. آن هایی که با فرد دچار اختلال اضطراب زندگی می نمایند می دانند که این عارضه تا چه حد می تواند سخت باشد. به همین دلیل در این مطلب توصیه هایی به شما ارائه می دهیم که در این مورد می تواند برایتان مفید باشد.

چگونه به کسی که اضطراب دارد یاری کنیم؟

اضطراب به یک احساس شدید ناراحتی ذهنی گفته می گردد که علائمی در سطح هیجانی و رفتاری ایجاد می نماید. افرادی که دچار اضطراب هستند ممکن است احساس خفگی، تپش قلب، درد قفسه سینه، گریه بدون کنترل، لرز، تنش عضلات و ترس از مُردن نمایند. وجود این علائم می تواند برای کسانی که اطلاع کاملی از اختلالات اضطرابی ندارند گیج نماینده باشد. اضطراب به آرامی ایجاد می گردد و آغاز آن می تواند از دوران کودکی، نوجوانی و یا اوایل دوران بزرگسالی باشد.

افرادی که اختلال اضطراب دارند اغلب در شرایط عادی روزمره خود احساس نگرانی می نمایند و این شرایط بر عملکرد کاری، مالی و سلامتی شان اثر می گذارد و نمی توانند به خوبی از عهده مسئولیت های خود بربیایند. آن هایی که با فرد دچار اختلال اضطراب زندگی می نمایند می دانند که این عارضه تا چه حد می تواند سخت باشد. به همین دلیل در این مطلب توصیه هایی به شما ارائه می دهیم که در این مورد می تواند برایتان مفید باشد.

فردی که دچار اضطراب است چه احساسی دارد؟

برای یاری به کسی که اضطراب دارد اولین کاری که می توانیم بکنیم این است که بدانیم او در زمان اضطراب چه احساسی دارد. بعضی از علائم اضطراب شامل موارد زیر می گردد:

. نگرانی بیش از حد در خصوص مسائل روزمره

. مشکل در کنترل نگرانی و اضطراب

. به سختی آرام شدن

. مشکل در حفظ تمرکز

. به راحتی غافلگیر شدن

به فرد مضطرب یاری کنید تا شرایط قبلی را به خاطر بیاورد که چقدر به نظرش سخت می آمده اما حل و رفع شده است، پس حالا هم می تواند راه چاره لازم را پیدا کند

. به سختی به خواب رفتن یا در خواب ماندن

. احساس مداوم خستگی

. عضله درد یا شکم درد

. سردرد

. احساس ناراحتی که فرد قادر به شرح آن نیست

. تعریق

. مشکل در بلع

. سرگیجه یا احساس تنگی نفس و ...

همان طور که متوجه شدید علائم اضطراب می توانند فرد را در یک موقعیت ناراحت نماینده و ناخوشایند قرار دهند و او نتواند به خوبی به کارهای روزمره خود برسد. به همین دلیل متخصصین در بعضی موارد، درمان دارویی را توصیه می نمایند.

چطور به فرد مضطرب یاری کنیم؟

اعضای خانواده و دوستان ِ کسانی که از اضطراب رنج می برند اغلب نمی دانند چگونه با این شرایط برخورد نمایند و ممکن است احساس پریشانی نمایند. بنابراین خوب است بدانید در این موقعیت های حساس چگونه رفتار کنید، چون عدم مطلعی باعث می گردد به جای اینکه به این فرد یاری کنید، ناراحتی او را بیشتر کنید.

اولین کاری که برای یاری به فرد مضطرب باید انجام دهید این است که مطلعی خود را بالا ببرید

ضروری است بدانید اضطراب چگونه است. پیش از هر چیزی اولین منبع خود فرد مضطرب است که می تواند از احساس خود، شما را مطلع و مطلع کند، و سپس کتاب ها و متون پزشکی و معتبر که در دسترس عموم قرار دارند. البته می توانید با یک روانشناس و مشاور نیز صحبت کنید.

همدلی کنید

سعی کنید فرد دچار اضطراب را درک نموده و با او همدلی کنید. خود را با همدلی جای او بگذارید.

به او گوش دهید

گاهی فرد مضطرب احتیاج دارد که به حرف هایش گوش دهید و این کار موقتاً او را آرام می نماید. همچنین اگر نشان بدهید که گوش شنوایی برای او هستید و هر زمان که خواست می تواند به شما دسترسی داشته باشد آرام خواهد شد.

احساس فرد مضطرب را بی اهمیت جلوه ندهید

فرد مضطرب را چه با تمسخر و چه با قضاوت هایتان آزار ندهید. هرگز نباید رنج فرد مضطرب را کم اهمیت جلوه بدهید یا پیش پا افتاده تلقی کنید.

سرزنش نکنید

سرزنش و نکوهش شما ناراحتی و اضطراب او را بیشتر می نماید. فرد مضطرب با توجه به علائمی که دارد ممکن است نتواند شرایط را کنترل کند؛ اما بیشتر از هر کس دیگری دلش می خواهد آرام و قرار بگیرد.

شما مضطرب نشوید

اگر شما هم مضطرب و دستپاچه شوید فرد مقابلتان که در حال حاضر دچار اضطراب است احساس خطر خواهد نمود و شرایط بدتر هم خواهد شد.

یاریش کنید تا یک آنالیز عینی انجام دهد

یک تجزیه و تحلیل واقعی به یاری شما از آنچه روی داده می تواند به فرد مضطرب یاری کند تا بهتر با شرایط کنار آمده و آرام گردد.

یاریش کنید تا جلوتر از این لحظه را ببیند

به فرد مضطرب یاری کنید تا شرایط قبلی را به خاطر بیاورد که چقدر به نظرش سخت می آمده اما حل و رفع شده است، پس حالا هم می تواند راه چاره لازم را پیدا کند.

نکات بیشتر برای یاری به کسی که اضطراب دارد

. حامی باشید

به فرد مضطرب نشان بدهید که در مواجهه با ترس هایش از او حمایت می کنید و پیشرفت های او را ارزشمند می دانید.

. بیش از اندازه مراقبت نکنید

طبیعی است که دلتان بخواهد از کسی که دوستش دارید مراقبت و محافظت کنید؛ اما نباید در این کار زیاده روی کنید زیرا ممکن است به مرور زمان باعث تداوم مسئله گردد.

. به فرد مضطرب نگویید آرام باشد

گفتن این حرف فقط تنش و نگرانی او را بیشتر می نماید و باعث می گردد بیشتر احساس آشفتگی یا ناراحتی کند.

. جلب توجه نکنید

واضح است که شما برای آرام شدن فرد مضطربی که دوستش دارید کنارش هستید اما باید این کار را بدون اینکه توجه دیگران را به خودتان جلب کنید انجام دهید. مثلاً اگر فرد مضطرب در اماکن عمومی علائمش ظاهر می گردد، جلب توجه دیگران را کردن فقط باعث می گردد او بیشتر احساس نگرانی کند.

. حواس او را پرت کنید

سعی کنید حواس فرد مضطرب را معطوف چیز دیگری کنید. مثلاً از او بخواهید به تنفس شما دقت کند و با او همراهی کنید تا از تنفس آرام و عمیق شما تقلید کند.

. خودتان با آرامش حرف بزنید

گوش دادن به صدای آرام اما محکم می تواند به آرامش طرف مقابل یاری کند.

. به او یادآوری کنید که این نیز می گذرد

یادآوری کنید که علائمش کم کم خواهند رفت، هرچند الآن شدید و ناراحت نماینده اند.

مشاوره با یک روانشناس یا روان درمانگر

علاوه بر توصیه های ارائه شده، اگر احساس می کنید بهتر و بیشتر باید به فرد مضطربی که با او زندگی می کنید یاری کنید، می توانید از هدایت های یک روانشناس بهره ببرید. انواع تراپی ها می توانند به فرد مضطرب و شما یاری نمایند.

مثلاً ذهن مطلعی می تواند به شما یاری کند کنترل بیشتری روی خودتان و شرایطی که در فرد مقابل ایجاد اضطراب می نمایند داشته باشید. به هر حال یک متخصص، بهترین کسی است که در حل این مسئله به شما یاری خواهد نمود.

منبع: همگردی
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 711

به "چگونه به کسی که اضطراب دارد یاری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه به کسی که اضطراب دارد یاری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید