کاهش 40 درصدی مصرف گوشت قرمز در کشور

به گزارش مجله کامسا، شاپور اعلایی مقدم رئیس سازمان امور عشایر ایران ظهار کرد: در افق 5 ساله ای توانستیم میزان فراوری گوشت قرمز توسط جامعه عشایری را از 162 هزار تن به 200 هزار تن برسانیم.

کاهش 40 درصدی مصرف گوشت قرمز در کشور

به گزارش فارس، وی اضافه کرد: این مهم از روش افزایش بهره وری به وسیله انتقال یافته های تحقیقاتی، اصلاح نژاد، اصلاح تغذیه، است.

رئیس سازمان امور عشایر ادامه داد: سهم جامعه عشایری در فراوری گوشت قرمز کشور به 25 درصد افزایش یافته است.

اعلایی مقدم در ارتباط با قاچاق دام توضیح داد: تفاوت قیمت دام زنده در ایران با کشور های همسایه زیاد بوده و تا 3 برابر می رسد و از طرفی سرانه مصرف گوشت قرمز به دلیل کرونا در بخش صنف صنعت و خانوار کاهش یافته است.

وی گفت: در شرایط کرونا مصرف و تقاضای گوشت قرمز در کشورمان 40 درصد کاهش یافته است که کاهش واردات گوشت قرمز به کشور نیز دلیلی بر این ادعا است.

رئیس سازمان امور عشایر تاکید نمود: قاچاق دام زنده از نوار جنوبی کشورمان انجام می گردد و متاسفانه به نازل ترین قیمت ها به فروش می رسد.

اعلایی مقدم ادامه داد: برای جلوگیری از قاچاق دام، وزارت جهاد کشاورزی طرحی نوشته است که بر اساس آن اجازه صادرات 10 درصد دام فراوریی کشور داده خواهد شد.

وی اضافه کرد: طرح تنظیم شده در این خصوص به زودی به کارگروه تنظیم بازار ارسال خواهد شد که بر این اساس می توانیم 1.5 میلیون راس دام عشایر را به وسیله تشکل ها صادر کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: این طرح منجر به جهش و افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار داخلی نخواهد شد و حتی از منابع حاصل از صادرات به فراوری این محصول نیز در کشور یاری می گردد. قیمت هر کیلوگرم دام زنده عشایر حدود 3.5 یورو خواهد بود که می تواند ارزآوری مناسبی برای کشور داشته باشد.

اعلایی مقدم در ارتباط با قیمت تمام شده دام عشایر گفت: نرخ دام زنده عشایر 45 تا 46 هزار تومان است و قیمت دام در بازار نیز اخیرا به 54 هزار تومان رسیده که این امر می تواند از زیان دامداران جلوگیری کند.

وی همچنین قیمت لاشه گوشت قرمز جوامع عشایری را به طور میانگین 100 هزار تومان گفت.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در ارتباط با کمبود جو در کشور گفت: در جامعه عشایری کمبودی برای این محصول نداریم و سهمیه مورد نظر طبق روال تخصیص یافته است.

وی اضافه کرد: با توجه به قیمت جو 1800 تومانی مصوب با 4500 تومانی بازار آزاد تقاضا برای آن زیاد است، اما کمبودی وجود ندارد.

لازم به ذکر است در دهه فجر سال جاری در بخش عشایر کشور، 288 پروژه آبرسانی به ارزش 135 میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.

13 هزار و 500 پنل خورشیدی نیز در دهه فجر بین عشایر توزیع می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 537

به "کاهش 40 درصدی مصرف گوشت قرمز در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 40 درصدی مصرف گوشت قرمز در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید