کدام ظروف را می توان در مایکروویو قرار داد

به گزارش مجله کامسا، حمید حقانی حقیقی، با اشاره به اینکه ظروفی که در مایکروویو استفاده می کنید باید توان عبور اشعه ها را داشته باشد تا این اشعه بتواند به غذا نفوذ کند، اظهار کرد: ظروف فلزی یا دارای روکش فلزی و نیز فویل های آلومینیومی که اشعه مایکروویو را منعکس می نماید، نباید در مایکروویو استفاده گردد؛ ضمن اینکه در مایکروویو ها باید از ظروفی استفاده گردد که ایمن باشند و سلامت غذا و انسان را تهدید نکند.

کدام ظروف را می توان در مایکروویو قرار داد

وی با اشاره به اینکه ظرف های فلزی، آلومینیومی، فویل های آلومینیومی، ظروف پلاستیکی نامرغوب، ظروف فلزکاری شده، ظروف کریستالی، ظروف حاوی سرب و ظروف چوبی حساس و شکننده برای استفاده در مایکروویو مناسب نیستند، اضافه نمود: این ظرف ها حتی می توانند سلامت افراد را به مخاطره بیندازند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ظرف هایی که برای استفاده در مایکروویو توصیه می شوند را به ترتیب ظروف پیرکس، چینی، پلاستیک مخصوص مایکروویو، کاغذ و مقوا و تابه مخصوص مایکروویو دانست و شرح داد: ظروف پیرکس، ظرف های شیشه ای نشکنی هستند که برای پخت و پز در مایکروویو بسیار مناسب است، اگرچه همه ظروف شیشه ای می توانند در مایکروویو استفاده گردد، ولی بهتر است ظرفی انتخاب کنید که خیلی هم داغ نگردد، (ظرف را یک دقیقه داخل مایکروویو قرار دهید اگر ظرف داغ شد، بهتر است که تنها برای گرم کردن غذا استفاده گردد).

حقانی حقیقی ادامه داد: اگر از ظروف پلاستیکی مخصوص مایکروویو استفاده می کنید باید پیش از مصرف حتماً از استاندارد بودن آن اطمینان داشته باشید، بعلاوه برای گرم کردن غذا می توانید از ظرف های پلاستیکی بهره ببرید، ولی استفاده طولانی مدت در دمای بالا از این ظروف خطرناک است.

ظروف چینی گزینه مناسب دیگر برای استفاده در دستگاه های مایکروویو است که وی به آن اشاره نمود و ادامه داد: ظرف های چینی و سرامیکی (بدون هیچ گونه تزئینات نقش و نگار طلایی و نقره ای و فلزی) برای استفاده در مایکروویو بسیار مناسب هستند.

این متخصص صنایع غذایی اضافه نمود: از ظروف مقوایی یا کاغذی نیز می توان برای گرم کردن نان، تنوری کردن سیب زمینی یا پختن غذا هایی که آب ندارند استفاده کرد.

تابه مایکروویو یکی دیگر از ظرف های قابل استفاده در مایکروویو است که حقیقی شرحاتی درباره آن داد و اضافه نمود: این تابه ها از انواع ظرف های قابل استفاده در مایکروویو هستند که مثل تفلون، اندود شده است و امواج مخصوص پخت و پز را جذب می نماید، باید با توجه به دستوری که سازنده عنوان نموده، ظرف داغ گردد و سپس با کمی روغن، خوراکی از آن استفاده کرد.

وی بعلاوه درباره شکل ظاهری انواع ظروف مایکروویو نیز مطرح کرد: ظروف گرد یا بیضی شکل برای استفاده در مایکرو فر مناسب هستند، چون حرارت را به صورت یکسان و یکنواخت به غذا می رسانند، این عمل باعث می گردد تا غذا نسوزد و ته نگیرد، علاوه بر آن برای گرم کردن غذا در مایکروویو استفاده از ظرف های گودتر گزینه مناسبی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که ظرف های عمودی برای استفاده در مایکروویو مناسب نیستند، ادامه داد: هنگام از استفاده از مایکروویو حتماً درب آن را ببندید تا امواج مربوطه سلامت شما را به خطر نیندازد و زمان گرم کردن غذا فاصله ای به مقدار یک تا دو متری با دستگاه داشته باشید بعلاوه به این نکته توجه داشته باشید که مایکروویو باید همواره تمیز و بدون چربی و جرم باشد، پیش از آنکه غذای گرم شده را بهره ببرید حدود 30 ثانیه تأمل کنید و مایکروویو خالی را روشن نکنید (این کار خطرناک و می تواند منجر به انفجار دستگاه گردد).

منبع: فرارو
انتشار: 24 دی 1401 بروزرسانی: 24 دی 1401 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1241

به "کدام ظروف را می توان در مایکروویو قرار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام ظروف را می توان در مایکروویو قرار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید