درمان های فوری معده درد

به گزارش مجله کامسا، خبرنگاران : دردهای معده بسیار آزاردهنده است.

درمان های فوری معده درد

اگر شما هم از معده درد رنج می برید این نکات طلایی را به خاطر بسپارید.

خیلی از افرادی که مشکل معده دارند توجه زیادی به زمان خوردن غذا ندارند. غذا خوردن یکی از بهترین نعمت های دنیایی است، اما گاهی اوقات غذا خوردن به کابوسی تبدیل می شود که خیلی ها را به پشیمانی می اندازد.

به گزارش خبرنگاران، غذا خوردن یکی از بهترین نعمت های دنیایی است، اما گاهی اوقات غذا خوردن به کابوسی تبدیل می شود که خیلی ها را به پشیمانی می اندازد. معده درد، دردهای معدوی، ورم معده، زخم معده و... ازجمله دلایل اصلی این کابوس است.

غذا خوردن وقتی بهترین نعمت می شود که همه اعضای بدن خوب کار کنند و بعد از آن درد، تهوع و سوزش فرد را به مشکل نیندازند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که عاشق غذا خوردن هستید اما به دلیل دردهای معده با ترس قاشق بر می دارید ، حتما این مطلب را بخوانید. دکتر صانعی مشاوره گیاه درمانی در این مطلب شما را با نکات تغذیه ای آشنا می کند که مثل آبی روی آتش درد شماست.

اول مزاج های معده را بشناسید

معده 12مزاج دارد، اما دو مورد از آنها جزء اصلی ترین مزاج های معده هستند؛ مزاج سرد و تر و مزاج خشک و گرم. وقتی مزاج سرد و تر باشد فرد دچار مسائلی از قبیل نفخ، ترش کردن معده، عدم هضم و ... می شود. با این حال از روی علائمی مثل نفخ، گاز معده، بادگلو، قلنج ( روده یا برخی از قسمت های بدن)، تنگی نفس و ... می توان متوجه شد که معده دچار مسائلی شده که از دسته سرد مزاج هاست.

اما در دسته خشک و گرم می توان به بیماری های معدوی از جمله زخم معده، سوزش معده و بیماری های دیگر اشاره کرد که معمولا این مسائل با علائمی مثل سوزش معده، دردهای خنجری (به خصوص هنگام شب)، مدفوع سیاه و... همراه هستند. با این حال بهتر است بدانید که فرد ممکن است دچار هر دو مشکل در مزاج ها شود، مثلا هم معده اش ترش کند و هم زخم اثنی عشر داشته باشد. با این حال با رعایت برخی نکات تغذیه ای می توان این مشکل را تاحدودی درمان کرد.

سر وقت غذا بخورید

نکته مهمی که باید رعایت کنید زمان خوردن وعده های غذایی است. صبحانه باید اول صبح خورده شود و برای خوردن ناهار باید یک ساعت تعیینی را مدنظر قرار دهید. همچنین برای صرف شام باید اول شب غذا بخورید. خیلی از افرادی که مشکل معدوی دارند توجه زیادی به زمان خوردن غذا ندارند و اغلب وعده های غذایی به خصوص شام را دیروقت می خورند و بلافاصله بعد از غذا دراز می کشند. درصورتی که توصیه می شود از این کار خودداری کنند و بعد از غذا حتی کمی راه بروند و فعالیت داشته باشند تا غذا راحت تر هضم شود.

صبحانه سنگک و مربا بخورید

کسانی که از اختلالات معده به خصوص ورم معده رنج می برند بهتر است در وعده صبحانه از نان سنگک استفاده کنند و به همراه آن، مربای هویج یا به یا شقاقل بخورند. اما لازم به ذکر است که شهد مربا نباید خورده شود و باید گوشت مربا را بخورند (حتی توصیه می شود با آب ولرم شهد را از روی گوشت مربا پاک کنید) چراکه شهد مربا اسید معده را تحریک می کند. افرادی که مشکل معدوی دارند باید از نوشیدن چای تا جایی که امکان پذیر است خودداری کنند.

کسانی که از اختلالات معده رنج می برند بهتر است در وعده صبحانه از نان سنگک استفاده کنند

درمورد وعده های غذایی دیگر باید گفت برای تقویت معده توصیه می شود مرغ یا ماهیچه را کاملا بپزند و آب پخته شده را از گوشت جدا کنند. سپس برنج را به همراه آب گوشت کته کرده و در وعده های غذایی به خصوص ناهار میل کنند. همچنین پوره سیب زمینی به همراه گلپر می تواند یک غذای خوب برای این دسته از اشخاص باشد. غذای دیگری که توصیه می شود کباب گوشت گوسفندی بدون چربی است. به این صورت که گوشت گوسفندی چرخ کرده را به مدت یک یا دو روز در یخچال نگه دارید؛ بعد از مدت تعیین شده گوشت را بدون هیچ مواد دیگری (پیاز، سیر و...) به صورت کبابی بپزید و به همراه سماق میل کنید.

به هضم غذا کمک کنید!

زنجبیل پرورده یکی دیگر از خوراکی هایی است که به درمان زخم معده کمک می کند. حتی می توانید از مربای زنجبیل استفاده کنید، البته به شرط آنکه مربا با عسل درست شود. برای تهیه مربای زنجبیل توصیه می شود زنجبیل را به صورت خلالی در یک ظرف غیرفلزی قرار دهید و سپس به آن آب و یک قاشق چای خوری آهک اضافه کنید. بعد از دو ساعت آب اضافه را خالی کنید. سپس مجدد پنج بار آب روی زنجبیل بریزید و خالی کنید.

البته لازم به ذکر است که فقط در نوبت اول یک قاشق چای خوری آهک اضافه می شود و در نوبت های دیگر نیازی به اضافه کردن آهک زنده نیست. آهک باعث می شود که تندی زنجبیل تاحدودی از بین برود. بعد از این مراحل سه برابر زنجبیل، عسل اضافه کنید و حدود 4 الی 5ساعت بگذارید این مواد خوب باهم پخته شوند. زنجبیل پرورده در عسل برای کسانی که ضعف معده دارند یا غذای شان به راحتی هضم نمی شود می تواند بسیار مفید باشد. توصیه می شود این مربا به اندازه یک قاشق مرباخوری بعد از غذا خورده شود.

برای اینکه شیره معده به درستی و خوب ترشح شود، افراد به خصوص کسانی که معده درد دارند، نمک را با پودر آویشن مخلوط کنند و به اندازه نوک قاشق چای خوری قبل از صرف غذا میل کنند.

در طب سنتی توصیه می شود افرادی که زخم معده یا ورم معده دارند بعد از صرف غذا 5دقیقه راه بروند و سپس موم لایی شیرین بیان را به اندازه یک قاشق چای خوری خالی بخورند و سپس دوباره راه بروند. حتی می توانند ریشه شیرین بیان را به طور مساوی با برگ خشک شده بارهنگ آسیب کنند. سپس یک قاشق چای خوری از این مواد را به همراه یک استکان عرق بومادران بنوشند.

از عفونت معده یا هلیکوباکتری رنج می برید؟

اندازهی تخم بارهنگ تهیه کنید و آن را بو دهید. تخم بارهنگ را در یک ماهی تابه بریزید و روی حرارت قرار دهید؛ هر وقت موقع حرارت دادن بویی از این گیاه خارج شد و رنگ آن تغییر پیدا کرد، می توان گفت تخم بو داده شده است. البته هیچ ماده ای را نباید به آن اضافه کنید. بعد از این مرحله تخم بو داده شده را پودر کنید و در عرق نعناع بریزید (البته توصیه می شود عرق نعناع گرم باشد). به مدت 14روز قبل از خورن غذا یک لیوان از این شربت را بنوشید.

برای خوش طعم تر کردن آن می توانید عسل یا نبات هم به آن اضافه کنید. این دارو برای افرادی که دچار اسهال مزمن شدند هم مفید است. غیر از تخم بارهنگ، برگ بارهنگ حتی برای کسانی که زخم معده دارند یا دچار حرارت معده هستند بسیار مفید است. توصیه می شود این برگ را بپزند و به همراه ماست شیرین کم چرب میل کنند (مثل بورانی اسفناج).

تخم بارهنگ برای درمان عفونت معده یا هلیکوباکتری مفید است

میوه درمانی کنید

سیب رسیده شیرین یک میوه بسیار مفید برای افرادی است که مشکل معدوی دارند. بعد از وعده غذایی توصیه می شود سیب میل کنید. یکی دیگر از میوه هایی که برای این مشکل مفید است میوه به است. البته توصیه می شود میوه به را به 4 قسمت تقسیم کنید و روی حرارت قرار دهید تا به صورت کبابی شود؛ بعد از اینکه غذای تان را میل کردید یک تکه از این میوه را هم بخورید. انار هم جزء میوه های مفیدی است که توصیه می شود کسانی که از این مشکل رنج می برند، میل کنند. میوه زالزالک هم برای افرادی که مشکل هضم دارند، بسیار مفید است.

با دمنوش دردها را تسکین دهید

بابونه شیرازی یکی از موثرترین دمنوش های گیاهی است که برای دردهای عصبی معده می تواند مفید باشد. فقط کافی است 4قاشق مرباخوری بابونه شیرازی را با یک لیوان آب دم کنید. این دمنوش را باید صبح ها ناشتا بنوشید. نیم ساعت بعد از نوشیدن این دمنوش توصیه می شود حتما صبحانه بخورید.

دم کرده ای برای ریفلاکسی ها

کسانی که مشکل ریفلاکس دارند یا معده شان ترش می کند، می توانند گیاه نعناع فلفلی را از عطاری ها تهیه کنند. یک قاشق غذاخوری از این گیاه را با یک لیوان آب به مدت 10 دقیقه دم کنید. توصیه می شود این دم کرده را به اندازه نصف لیوان قبل از وعده ناهار و شام بنوشید. به جای گیاه نعناع فلفلی می توان از گیاه سوسن عنبر هم استفاده کرد.

خوراکی های ممنوع !

- سرخ کردنی ها

- غذاهای چرب (مثل ته دیگ، کوکو و کتلت هایی که با روغن فراوان پخته می شوند)

- گوشت قرمز مثل گوشت گاو

- شیرینی خامه ای

- قهوه، نوشابه، چای، نسکافه

- شکلات

زیاد در پی خوراکی های مایع نباشید

در سرانجام چند نوع دمنوش توصیه می شود برای افرادی که مشکل معدوی دارند قبل یا بعد از غذا بخورند. غیر از چند موردی که ذکر می شود دمنوش های دیگر برای این دسته از افراد مناسب نیستند. به طور کلی کسانی که از مشکل معدوی رنج می برند باید از خوردن غذاهای آبکی مثل سوپ، آش یا دمنوش ها (غیر از چند مورد ذکر شده) پرهیز کنند، چراکه دمنوش های دیگر ممکن است به مسائل اسیدی شدت ببخشند.

منبع: رکنا
انتشار: 23 اسفند 1400 بروزرسانی: 23 اسفند 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1037

به "درمان های فوری معده درد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان های فوری معده درد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید