7 فایده شگفت انگیز بادمجان که نمی دانستید ????

به گزارش مجله کامسا، بادمجان ها، که یک محصول صیفی جات هستند، در بسیاری از غذاهای مختلف در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه اغلب به عنوان یک سبزی مورد توجه قرار می گیرند، اما از نظر فنی بادمجان نوعی میوه است، زیرا از گیاهی گلدار رشد می نمایند و دارای دانه هستند. در ادامه این مقاله از قسمت خواص مواد غذایی در مجله اینترنتی خبرنگاران به خواص منحصربه فرد و مغید بادمجان اشاره می کنیم.

7 فایده شگفت انگیز بادمجان که نمی دانستید ????

7 فایده بادمجان برای سلامتی بدن:

انواع مختلفی از بادمجان وجود دارد که از نظر اندازه و رنگ متفاوت هستند. در حالی که بادمجان ها با پوست بنفش بسیار رایج ترهستند، بادمجان هایی به رنگ قرمز، سبز یا حتی سیاه نیز وجود دارد.

علاوه بر اینکه یک حالت منحصر به فرد و عطر و طعم مطبوعی را به غذاها می بخشد، بادمجان ها چند خاصیت بالقوه برای سلامتی نیز با خود دارند.

بیشتر بخوانید: چای رویبوس (بوته چای سرخ) و 5 فایده آن

1. بادمجان سرشار از مواد مغذی است.

بادمجان ها یک ماده غذایی مغذی هستند، به این معنی که اندازه بسیار خوبی ویتامین، مواد معدنی و فیبر دارند و در ازای آن کم کالری هستند.

بادمجان خام حاوی مواد مغذی زیر است:

  • کالری
  • کربوهیدرات
  • فیبر
  • پروتئین
  • منگنز
  • فولات
  • پتاسیم
  • ویتامین K
  • ویتامین C

بادمجان ها مقادیر کمی مواد مغذی دیگر از جمله نیاسین، منیزیم و مس نیز دارند.

خلاصه: بادمجان اندازه مناسبی از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی را در ازای اندازه کمی کالری برای بدن فراهم می نماید.

2. سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند.

علاوه بر انواع ویتامین ها و مواد معدنی، بادمجان ها حاوی اندازه زیادی آنتی اکسیدان نیز هستند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که بدن را از آسیب های ناشی از مواد مضر شناخته شده ای به نام رادیکال های آزاد محافظت می نمایند.

مطالعات نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها می توانند به جلوگیری از بسیاری از انواع بیماری های مزمن، مانند بیماری های قلبی و سرطان یاری نمایند.

بادمجان ها به ویژه منبع خوبی از آنتوسیانین ها هستند. آنتوسیانین نوعی رنگدانه با خاصیت آنتی اکسیدانی است که عامل رنگ خاص بادمجان است.

به ویژه، یکی از انواع آنتوسیانین های موجود در بادمجان به نام نسونین برای سلامتی بسیار مفید است. در واقع، چندین آزمایش در آزمایشگاه تأیید نموده اند که این ماده در محافظت از سلول های بدن در برابر صدمه رادیکال های آزاد مضر، مؤثر است.

خلاصه: بادمجان ها دارای مقادر زیادی از آنتوسیانین هستند. آنتوسیانین رنگدانه ای با خاصیت آنتی اکسیدانی است که می تواند در برابر آسیب سلولی از بدن شما محافظت کند.

بیشتر بخوانید: 10 فایدهٔ شگفت انگیز گوگرد برای سلامتی شما

3. خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

با توجه به محتوای آنتی اکسیدانی آنها، برخی از مطالعات نشان می دهند که بادمجان ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی یاری کند.

در یک مطالعه، به خرگوش های دارای کلسترول بالا، روزانه 10 میلی لیتر آب بادمجان به مدت دو هفته داده شد.

در انتها مطالعه، مشاهده شد که آنها سطح پایین تری از کلسترول بد یا LDL و تری گلیسیرید داشتند، که می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی گردد.

مطالعات دیگر نشان داده اند که بادمجان ممکن است اثرات محافظتی بر روی قلب داشته باشد.

در یک مطالعه دیگر، حیوانات به مدت 30 روز با بادمجان خام یا کبابی تغذیه شدند. هر دو نوع عملکرد قلب را بهبود بخشیده و شدت حمله قلبی کاهش یافته است.

در حالی که این نتایج امیدوار نماینده است، گفتنی است که تحقیقات فعلی محدود به مطالعات بر روی حیوانات آزمایشگاهی است. تحقیقات بیشتر ضروری است تا ارزیابی گردد که چگونه بادمجان ها می توانند سلامت قلب انسان را تحت تأثیر قرار دهند.

خلاصه: برخی از مطالعات حیوانی نشان داده اند که بادمجان ممکن است عملکرد قلب را بهبود بخشد و سطح کلسترول و تری گلیسیرید LDL را کاهش دهد، اگرچه برای اثبات کامل آن تحقیقات بیشتری بر روی انسان ها ضروری است.

4. باعث کنترل قند خون می گردد.

اضافه کردن بادمجان به رژیم غذایی شما ممکن است به کنترل قند خون یاری کند. این امر در درجه اول به این علت است که بادمجان ها دارای مقادیر زیادی فیبر هستند که از دستگاه گوارش بدون تغییر عبور می نماید.

فیبر با کاهش دادن سرعت هضم غذا و بعلاوه با کاهش دادن سرعت جذب قند در بدن می تواند قند خون را کاهش دهد. جذب آهسته تر قند باعث می گردد قند خون را ثابت باقی بماند و بعلاوه مانع از نواسانات سریع آن می گردد.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که پلی فنول ها یا ترکیبات گیاهی طبیعی موجود در مواد غذایی مانند بادمجان ممکن است باعث کاهش جذب قند و ترشح انسولین گردد، که هر دو می توانند به کاهش قند خون یاری نمایند.

یک مطالعه آزمایشگاهی عصاره غنی شده از بادمجان را مورد آنالیز قرار داد. نشان داده شد که آن ها می توانند سطح آنزیم های خاص تأثیرگذار بر جذب قند را کاهش داده و به کاهش قند خون یاری نمایند.

بادمجان ها برای رژیم غذایی توصیه شده مناسب به منظور کنترل دیابت، که شامل یک رژیم غذایی پر فیبر و سرشار از غلات و سبزیجات است، بسیار مناسب هستند.

خلاصه: بادمجان ها حاوی فیبر و پلی فنول هستند، که هر دو ممکن است به کاهش قند خون یاری نمایند.

بیشتر بخوانید: 3 فایده ویتامین D که شما را شگفت زده می نماید

5. به کاهش وزن یاری می نماید.

بادمجان ها فیبر زیادی دارند و کالری کمی دارند و این نکته باعث می گردد برای اضافه کردن به هر نوع رژیم لاغری بسیار عالی باشد. فیبر به صورت خیلی آهسته در دستگاه گوارش حرکت می نماید و می تواند باعث احساس سیری طولانی مدت تری گردد و کالری دریافتی را کاهش دهد.

هر پیمانه (82 گرم) بادمجان خام حاوی 3 گرم فیبر و فقط 20 کالری است. علاوه بر این، بادمجان ها معمولاً به عنوان یک جایگزین پر فیبر و کم کالری برای مواد با کالری بالاتر در دستور العمل تهیه برخی غذاها استفاده می شوند.

خلاصه: بادمجان سرشار از فیبر است اما کالری کمی دارد، که هر دو به کاهش وزن و لاغر شدن یاری می نمایند. بعلاوه می تواند به جای مواد غذایی با کالری بالاتر استفاده گردد.

6. دارای خواص ضد سرطانی هستند.

بادمجان حاوی چندین ماده است که در مبارزه با سلول های سرطانی قدرت فراوان دارند. به عنوان مثال، SRG نوعی ترکیب موجود در برخی از سبزیجات، از جمله بادمجان است.

برخی از مطالعات بر روی حیوانات نشان داده اند که SRG ها می توانند باعث مرگ سلولهای سرطانی شوند و بعلاوه ممکن است باعث کم شدن اندازه عود کردن انواع خاصی از سرطان ها گردد.

گرچه تحقیقات در خصوص این موضوع محدود است، اما نشان داده شده است که SRGs ها بویژه در برابر سرطان پوست وقتی مستقیماً روی پوست استفاده می شوند تاثیرات درمانی دارند. مطالعات متعددی نشان داده اند که خوردن بیشتر میوه ها و سبزیجات مانند بادمجان ممکن است بدن را در برابر برخی از سرطان ها محافظت کند.

در یک آنالیز که بر روی حدود 200 مطالعه اجرا شده، تعیین شد که خوردن میوه و سبزیجات بدن را در برابر سرطان هایی مثل سرطان لوزالمعده، معده، کولورکتال، مثانه، دهانه رحم و پستان محافظت می نماید.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین چگونگی اینکه ترکیبات موجود در بادمجان به طور خاص بر سرطان در انسان تأثیر بگذارد، ضروری است.

خلاصه: بادمجان ها حاوی SRG هستند، که مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که ممکن است در درمان سرطان یاری کند. خوردن میوه و سبزیجات بیشترنیز بدن را در برابر برخی از انواع سرطان محافظت می نماید.

بیشتر بخوانید: 15 فایدهٔ مهم پنیر برای سلامتی

7. به راحتی به رژیم غذایی اضافه می گردد.

بادمجان ها فوق العاده انطباق پذیر هستند و به راحتی می تواند در انواع رژیم های غذایی گنجانده گردد. می توان آن را پخته، کباب شده، یا سس زده و با یک چاشنی و روغن زیتون میل کرد.

بعلاوه می توان به عنوان جایگزینی کم کالری برای بسیاری از مواد تشکیل دهنده غذا که کالری بالایی دارند استفاده گردد. بادمجان می تواند باعث کاهش مصرف کربوهیدرات و کالری شما گردد، در عین حال فیبر و مواد مغذی غذای شما را افزایش می دهد.

خلاصه: بادمجان یک عنصر همه کاره است که می توان به روش های مختلفی تهیه آن را طبخ کرد و از آن لذت برد.

چکیده مقاله:

بادمجان یک غذای پر فیبر و کم کالری است که سرشار از مواد مغذی است و فواید بسیاری برای سلامتی دارد. از کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی گرفته تا یاری به کنترل قند خون و کاهش وزن، بادمجان ها یک افزودنی ساده و خوشمزه برای هر رژیم غذایی سالم هستند که فواید و کاربردهای فراوان دارند. آن ها بعلاوه بسیار خوشمزه هستند و به خوبی در بسیاری از غذاها می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

منبع: (healthline)

منبع: اُکالا
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 945

به "7 فایده شگفت انگیز بادمجان که نمی دانستید ????" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 فایده شگفت انگیز بادمجان که نمی دانستید ????"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید