آموزش و پرورش نسل جوان بعد از انقلاب یکی از ویژگی های انجمن سینمای جوان است

به گزارش مجله کامسا، به گزارش خبرنگاران ، نخستین میزگرد تخصصی سومین روز هفته هنر انقلاب اسلامی با عنوان جستاری بر جشنواره های عکاسی پس از انقلاب با حضور مجتبی آقایی، رئیس کمیسیون هنرهای تجسمی، حسین چنعانی زاده استاد تاریخ شناسی، محقق تاریخ عکاسی ایران و جهان و با میزبانی کامران شریفی مدیر گروه عکاسی دانشگاه سوره، روز دوشنبه 23 فروردین ماه به صورت مجازی در دانشگاه سوره برگزار شد.

آموزش و پرورش نسل جوان بعد از انقلاب یکی از ویژگی های انجمن سینمای جوان است

در ابتدای جلسه، کامران شریفی به معرفی مجتبی آقایی و حسین چنعانی زاده پرداخت و تعدادی از دستاوردهای آنان را جهت آشنایی بیشتر حاضران در جلسه نام برد.

سپس حسین چنعانی زاده تعریفی از کلمه جشنواره ارائه داد و تفاوت های موجود میان جشنواره و مسابقه را نیز مطرح کرد و گفت: از جمله تفاوت های میان جشنواره و مسابقه می توان به تفاوت در اهداف و بزرگی جشنواره ها نسبت به مسابقه اشاره کرد.

وی به بیان پیشینه جشنواره پرداخت و در رابطه با انجمن سینمای جوان افزود: یکی از ویژگی های انجمن سینمای جوان، آموزش و پرورش نسل جوان بعد از انقلاب است و افرادی که از شهرهای مختلف خواهان یادگیری این هنر بودند، با رفتن به دفاتر سینمای جوان، آموزش عکاسی دیدند و الان به صورت حرفه ای در حال فعالیت هستند.

در ادامه این جلسه، مجتبی آقایی در شروع صحبت های خود به اهمیت عکاسی اشاره کرد و گفت: زمینه عکاسی یک پدیده چندوجهی و میان رشته ای محسوب می شود و با توجه به کاربردی که در رشته های دیگر دارد امری مهم است؛ در دنیای امروزی عکاسی در تار و پود زندگی اجتماعی رخنه کرده به طوری که نمی توان زندگی را بدون عکاسی تصور کرد.

وی در رابطه با برگزاری جشنواره ها افزود: جشنواره ها باید توالی منظمی داشته باشد؛ در آن صورت است که تأثیرگذار است و می تواند در تقویم هنری جامعه هنری قرار بگیرد، تعداد زیاد جشنواره کمکی نمی کند مگر این که اثر بخشی آن بررسی شود.

آقایی در پاسخ به این سؤال که جشنواره ها در گذشته چگونه می توانستند عکاسان را از شهر های کوچک به سمت خود بکشانند افزود: مجله عکس از سال 65 تا 95 به خوبی توانست در راستای خبررسانی عمل کند و بعد از آن سایت های مختلف این کار را انجام دادند که این عمل سبب شد تا عکاسان از شهر های کوچک به سمت جشنواره ها جذب شوند.

وی مسائل نبود بایگانی کامل عکس ها را نیز مطرح کرد وگفت: نبود بایگانی صحیح از عکس سبب شده است که ما حتی در بخش پژوهش هم دچار مشکل شویم.

در انتهای این میزگرد تخصصی، مجتبی آقایی بر اثربخش کردن جشنواره ها تأکید کرد و به تمامی سؤالات علاقه مندان در این حوزه پاسخ داده شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 650

به "آموزش و پرورش نسل جوان بعد از انقلاب یکی از ویژگی های انجمن سینمای جوان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش و پرورش نسل جوان بعد از انقلاب یکی از ویژگی های انجمن سینمای جوان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید