ادغام اتحادیه های چاپ و لیتوگرافی منتفی شد

به گزارش مجله کامسا، مجتبی معراج محمدی، رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران در گفت وگو با خبرگزاری کتاب ، با اشاره به موضوع ادغام دو اتحادیه چاپخانه داران و لیتوگرافان، گفت: در این زمینه هفته گذشته طی نامه ای به رئیس سازمان صمت استان تهران با قید فوریت ازسوی رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران براساس اظهارات بی اساس به کمیسیون تشخیص ارسال شد که با ادعای غیرشفافی از سمت ایشان همراه بود؛ مبنی بر اینکه درخواست از سوی وزرای متولی چاپ و صنعت به کمیسیون تشخیص اتاق اصناف تهران ارائه شده است.

ادغام اتحادیه های چاپ و لیتوگرافی منتفی شد

وی اضافه نمود: با پیگیری های هیات مدیره این اتحادیه و ارائه استدلال های کارشناسی، موضوع منتفی شد.

محمدی با اشاره به دلایل کارشناسی اتحادیه لیتوگرافان در این زمینه مطرح کرد: ادغام اتحادیه ها با توجه به پیشرفت فناوری و از بین رفتن مرزها در بخش های مختلف چاپ اجتناب ناپذیر است؛ اما این فرآیند حتماً باید با ملاحظات و درنظرگرفتن شرایط اتحادیه های مرتبط و به نوبت کمیسیون مربوطه صورت پذیرد.

وی یادآور شد: این امر احتیاج به آنالیز بیشتر با حضور تمامى اتحادیه های مرتبط در حوزه صنعت چاپ و بسته بندى در سه حوزه پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ در قالب یک کارگروه تخصصى دارد که همراه نظرات کارشناسى و آسیب شناسى فرآیند ادغام، خروجى آن به وزارت صنعت معدن و وزارت ارشاد اسلامى برای تأیید نهایى بر اساس زیرساخت ها و دیدگاه هاى قانونی و تخصصى ارسال شود.

محمدی با بیان اینکه هرگونه تعجیل در این امر می تواند لطمات جبران ناپذیری را به این صنعت بزرگ کشور وارد کند، گفت: نکته اى که در مورد تقاضای ادغام دو اتحادیه ابهام داشت، مطرح شدن ادغام فقط دو اتحادیه لیتوگراف و چاپ بود، درحالی که تعیین است که فرایند صنعت چاپ تشکیل شده از چندین اتحادیه است و نکته دیگر به تعجیل و فوریت در انجام ادغام برمی شود.

وی با طرح این موضوع که این مساله زمان بر و احتیاجمند تحلیل و آنالیز است، یادآور شد: طبیعتا هرگونه تغییر در تولیت رسته های صنفی باید با درنظرگرفتن مقتضیات آن صنف صورت پذیرد و تبعات ناشی از آن نیز به دقت آنالیز شود.

رئیس اتحادیه لیتوگرافان بعلاوه اضافه نمود: براساس رویه جاری در اتاق اصناف، قبلا نیز مقرر شده بود ابتدا اتحادیه هایی که کمتر از سیصد عضو دارند در یکدیگر ادغام شوند، این درحالی است که اتحادیه لیتوگرافان در حال حاضر هشتصد عضو فعال داشته و 13 رسته را تحت پوشش دارد.

به گفته محمدی، با اضافه نموده شدن رسته دیجیتال به این اتحادیه از تیر ماه، اعضای صنفی آن در آینده ای نزدیک به بیش از یک هزار واحد صنفی خواهد رسید.

وی گفت: اساسا طرح موضوع ادغام اتحادیه های چاپ و لیتوگرافی با هدف دیگری اجرا شده بود که پاک کردن صورت مسأله جدی دیگری با حذف اتحادیه لیتوگراف را هدف داشت که با حمایت با دستور و تصمیم مدیرات وزارت صمت و معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد و ریاست و اعضاى هیت رئیسه و بعلاوه رئیس کمیسیون هاى اتاق اصناف تهران و هیات مدیره اتحادیه لیتوگراف، موضوع منتفی شد.

محمدی بعلاوه تاکید نمود: علاوه بر آنالیز مسایل کل اعضا در رسته های مختلف اتحادیه لیتوگرافان خصوصاً چاپ دیجیتال، به زودی فراخوان دعوت از چاپخانه های دیجیتال تهران برای اخذ جواز کسب از این اتحادیه منتشر می شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 دی 1400 بروزرسانی: 16 دی 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 966

به "ادغام اتحادیه های چاپ و لیتوگرافی منتفی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادغام اتحادیه های چاپ و لیتوگرافی منتفی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید