امکان برکناری ترامپ قبل از 20 ژانویه

به گزارش مجله کامسا، خبرنگاران : هجوم هواداران دونالد ترامپ به کنگره آمریکا در روز چهارشنبه، موجب شد تا بعضی از قانونگذاران خواهان برکناری او از سمت ریاست جمهوری پیش از روی کار آمدن بایدن در 20 ژانویه شوند.

امکان برکناری ترامپ قبل از 20 ژانویه

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، خبرگزاری رویترز اظهار داشت، هرج و مرج پس از آن به راه افتاد که ترامپ جمهوری خواه که همچنان از پذیرش شکست و تعهد به انتقال مسالمت آمیز قدرت خودداری می نماید، مقابل هزاران تن از حامیانش سخنرانی نموده و ادعاهای بی اساسی مطرح نمود، مبنی بر اینکه این انتخابات از او به سرقت رفته است.

در آمریکا دو راه برای برکناری یک رئیس جمهوری از قدرت وجود دارد: متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا و استیضاح به دنبال محکومیت در سنا. در هر کدام از این سناریوها، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا قدرت را به دست می گیرد تا زمانی که بایدن سوگند یاد کند.

یک منبع آگاه گفت، گفت وگوهایی در میان بعضی از اعضای کابینه و متحدان ترامپ درباره استفاده از متمم بیست و پنجم وجود دارد.

هدف متمم 25 چیست؟

متمم بیست و پنجم که در 1967 به تایید رسید و پس از ترور جان اف. کندی در 1963 طرح شد، رسیدگی به بحث جانشین ریاست جمهوری و ناتوانی است. بخش چهار آن به مواردی اشاره دارد که یک رئیس جمهور قادر به انجام وظایف خود نیست اما به صورت داوطلبانه کناره گیری نمی نماید.

کارشناسان می گویند، تدوین نمایندگان متمم بیست و پنجم به وضوح هدفشان این بود که زمانی از آن استفاده نمایند که یک رئیس جمهور به لحاظ فیزیکی یا روانی ناتوان می شود. بعضی کارشناسان هم استدلال می نمایند که از آن همچنین می توان به صورت گسترده تر برای اطلاق به رئیس جمهوری استفاده کرد که به شکلی خطرناک عمل می نماید و مناسب این سمت نیست.

به منظور استناد به متمم بیست و پنجم، مایک پنس و اکثریت کابینه ترامپ باید اعلام نمایند که ترامپ قادر به اجرای وظایفش به عنوان رئیس جمهور نیست و او را برکنار نمایند. در آن صورت، پنس قدرت را به دست می گیرد.

ترامپ می تواند متعاقباً اعلام کند که توانایی از سرگیری کار را دارد. اگر پنس و اکثریت کابینه به تصمیم ترامپ اعتراض ننمایند، ترامپ قدرت را دوباره به دست می آورد. اگر آنها در خصوص تصمیم ترامپ اختلاف نظر داشته باشند، پس از آن موضوع توسط کنگره تصمیم گیری می شود، اما پنس تا آن موقع به عنوان رئیس جمهور به کارش ادامه خواهد داد.

برای برکناری ترامپ رای اکثریت دو سوم در دو مجلس آمریکا (سنا و مجلس نمایندگان) احتیاج است. اما پل کمپوس، پروفسور حقوق قانون اساسی در دانشگاه کلورادو می گوید، مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات ها ممکن است رای گیری بر سر این مناقشه را تا زمان انتها دوره ترامپ به تعویق بیندازد.

پل کمپوس می گوید، متمم بیست و پنجم راه مناسبی برای برکناری ترامپ از قدرت است و مزیت آن به استیضاح این است که بسیار سریعتر از آن به انتها می رسد. او اضافه نمود: پنس می تواند فورا رئیس جمهور شود، در حالی که استیضاح و محکومیت ممکن است حداقل چندین روز زمان ببرد.

آیا می توان ترامپ را استیضاح و برکنار کرد؟ بله.

یک تصور غلط درباره استیضاح این است که به برکناری رئیس جمهور از مقامش اشاره دارد. در حقیقت، استیضاح فقط به مجلس نمایندگان آمریکا برمی شود که اتهاماتی وارد کند که یک رئیس جمهور مرتکب جرم یا بزهکاری عظیم شده است؛ مشابه کیفرخواست در یک پرونده کیفری.

اگر یک اکثریت ساده از 435 عضو مجلس نمایندگان به طرح این اتهامات موسوم به مفاد استیضاح رای بدهند، این فرایند وارد سنا می شود و در آنجا دادگاهی برای تعیین کردن گناهکاری این رئیس جمهور برگزار می شود. قانون اساسی رای دو سوم سناتورها برای محاکمه یا برکناری یک رئیس جمهور را الزامی نموده است.

ترامپ پیشتر در دسامبر 2019 به دست مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات ها استیضاح شد و اتهاماتش سوء استفاده از قدرت و مانع تراشی در اقدامات کنگره بود که از کوشش های او برای فشار وارد کردن بر اوکراین به منظور تحقیق از بایدن و پسرش نشات می گرفت. ترامپ در فوریه 2020 از سوی سنای تحت کنترل جمهوری خواستار تبرئه شد.

ترامپ به چه جرم یا بزهکاری عظیمی ممکن است متهم شود؟

فرانک بومن، پروفسور حقوق قانون اساسی در دانشگاه میسوری می گوید، ترامپ فتنه انگیزی نموده یا برای سرنگونی دولت آمریکا کوشش نموده است.

اما بومن می گوید، ترامپ همچنین می تواند بابت یک جرم کلی هدف استیضاح قرار بگیرد؛ عدم وفاداری به قانون اساسی آمریکا و ناکامی در عمل به سوگندش. کنگره برای تعریف جرم و بزهکاری بالا اختیارات زیادی دارد و این در اصل به جرایم کیفری واقعی محدود نمی شود. این استاد حقوق قانون اساسی تاکید نمود: جرم اصلی می تواند اقدام علیه قانون اساسی باشد؛ اقدام برای تضعیف یک انتخاباتی که در چارچوب قانون برگزار شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 485

به "امکان برکناری ترامپ قبل از 20 ژانویه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان برکناری ترامپ قبل از 20 ژانویه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید