بالاخره سیندرلا برای خودش اعتباری دارد!

به گزارش مجله کامسا، رضا فیاضی که این روز ها با بازی در نمایش سیندرلا روی صحنه است، با ابراز خوشنودی از استقبال تماشاگران از این نمایش می گوید: بالاخره سیندرلا برای خود اعتباری دارد.

بالاخره سیندرلا برای خودش اعتباری دارد!

به گزارش ایسنا، رضا فیاضی کارگردان و بازیگر از ویژگی های نمایش سیندرلا می گوید و بعلاوه ابراز تاسف می نماید که برخی از بازیگران چنان دستمزد هایی برای بازی در تئاتر طلب می نمایند که ته دل کارگردان خالی می گردد.

او که سال هاست در حوزه آثار نمایشی مربوط به بچه ها فعالیت می نماید، درباره حضور بازیگران حرفه ای کودک در نمایش سیندرلا می گوید: شرایط مالی برای حضور بازیگران حرفه ای در تئاتر کودک، زیر صفر است. به همین علت بسیاری از بازیگران و هنرمندان حرفه ای با وجود علاقه ای که برای کار در این حوزه دارند، به ناچار از تئاتر کودک دور شده اند.

فیاضی با اشاره به فعالیت مستمر مریم کاظمی، کارگردان نمایش سیندرلا در زمینه تئاتر کودک ادامه می دهد: مریم کاظمی زندگی خود را برای کار کودک گذاشته است. او برای اجرای نمایش سیندرلا از هیچ حمایتی برخوردار نشده است. با این حال از هیچ هزینه ای برای این کار کوتاهی ننموده است و من و دیگر دوستان هم همراهی نموده ایم تا این نمایش به نتیجه برسد.

فیاضی که پیش تر قصد داشته خودش نمایشی را کارگردانی کند، با اشاره به دستمزد های بالای برخی از بازیگران اضافه می نماید: مدتی پیش می خواستم نمایشی را روی صحنه بیاورم که فقط دو بازیگر داشت؛ یک زن و یک مرد. تهیه نماینده ای هم پیدا نموده بودم، اما وقتی با برخی از بازیگران درباره این نمایش تماس گرفتم و پیشنهاد همکاری دادم، آنچنان قیمت های بالایی پیشنهاد کردند که حقیقتا دلم خالی شد. به هر حال شرایط مالی سختی است و کسی حاضر نمی گردد با دستمزدی ناچیز برای یک کار تئاتر چند ماه وقت و انرژی بگذارد. آماده سازی همین نمایش سیندرلا چند ماه زمان برد. برخی از نمایش ها هم شرایطی دارد که نمی توان در کنار آن کار دیگری انجام داد. با این حال خوشبختانه این نمایش نتیجه خوبی داشته که برای گروه، لذت بخش است.

او در پاسخ به این پرسش که با این روند، آینده تئاتر کودک چه خواهد شد، شرح می دهد: آینده همین است که الان هست؛ اغلب سالن های تئاتر کودک خالی است. شخصا، چون به این حوزه علاقه مندم، معمولا نمایش های کودک را می بینم. در بیشتر اجراها، تعداد تماشاگران بسیار اندک است و گاهی حتی به ده تماشاگر هم نمی رسد، اما تجربه اجرای سیندرلا نشان داد که در همین شرایط سخت هم می توان نمایشی پیروز اجرا کرد. آنچنانکه در هر اجرای این نمایش تمام صندلی های تالار هنر از طبقه همکف تا بالکن پر می گردد به طوری که گاهی برای خانواده خودمان نمی توانیم در ردیف های جلو بلیت بگذاریم.

فیاضی در پاسخ به این پرسش که چه عاملی سبب پیروزیت نمایش سیندرلا شده، شرح می دهد: کار های مریم کاظمی، حساب شده است. اول از همه استمرار فعالیت های گروه تئاتر مستقل در این زمینه بسیار اثرگذار است. این گروه در تمام این سال ها با خانواده ها و مخاطبان خود ارتباطی پیوسته داشته و گروه تماشاگران خود را به خوبی شناسایی نموده است. ضمن اینکه این نمایش کاری کاملا حرفه ای است و گروه سازنده، از هیچ نظر کم نگذاشته اند. از طرف دیگر سیندرلا هم نزد تماشاگران اعتباری دارد. هنوز ارزش هایی وجود دارد که مردم به خاطر آن ها به تماشای چنین اثری می آیند.

او درباره شرایط تبلیغات و اطلاع رسانی این نمایش نیز می گوید: این نمایش پیش از اجرا، تبلیغات خود را شروع نموده است و تبلیغاتش هم گسترده است. به طوری که حالا دیگر نیازی به تبلیغات آنچنانی ندارد. در کار کودک، مهم ترین نکته، برقراری ارتباط با خانواده هاست و گروه تئاتر مستقل سال هاست که برای این کار انرژی گذاشته و با خانواده ها ارتباطی پیوسته دارد و همه این ها در پیروزیت کار اثرگذار است.

رضا فیاضی این روز ها مجموعه کمدی دادزن به کارگردانی سیامک خواجه وند و تهیه نمایندگی محمد شهبازی را در شبکه نمایش خانگی در حال پخش دارد.

نمایش سیندرلا نوشته دیوید وود با ترجمه حسین فدای حسین و کارگردانی مریم کاظمی در تالار هنر که ویژه نمایش های بچه ها است، روی صحنه می رود. علاوه بر رضا فیاضی، عمو های فیتیله ای (علی فروتن و حمید گلی) نیز در این نمایش بازی می نمایند.

سیندرلا یکی از معروف ترین شخصیت های داستانی برای بچه ها سراسر جهان است که بار ها موضوع خلق آثار سینمایی، تئاتر و انیمیشن قرار گرفته است.

فرهاد شریفی، مریم کاظمی، مهراد زمانی، پریسا فلاح زاده، عرفان میدانلو، نازنین صفا، نسیم امیرخسرو، نرگس صفامنش، شادی کارآیین، سعید تاجیک، مهدی رمضانزاده، علیرضا عموزاد و سما احمدی دیگر بازیگران این نمایش هستند.

نمایش سیندرلا هر شب به جز شنبه ها و ایام سوگواری ساعت 19:30 برای مخاطب کودک و نوجوان در تالار هنر به نشانی میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، خیابان ورزنده، جنب استادیوم شهید شیرودی به روی صحنه می رود.

منبع: فرارو
انتشار: 10 خرداد 1402 بروزرسانی: 10 خرداد 1402 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1299

به "بالاخره سیندرلا برای خودش اعتباری دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالاخره سیندرلا برای خودش اعتباری دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید