حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه

به گزارش مجله کامسا، به گزارش خبرنگاران، محمدحسن ابراهیمی سرو علیا گفت: هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مصوب کرد تا محدودیت تعداد صندوق های با درآمد ثابت برای هر مدیر صندوق حذف شود. این در حالی است که پیش از این هر مدیر صندوق مجاز بود فقط مدیریت یک صندوق را بر عهده داشته باشد که با لغو مصوبه قبلی، یک مدیر می تواند در چندین صندوق با درآمد ثابت حضور داشته باشد.

حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه

عضو هیئت مدیره سازمان ادامه داد: مجوز صدور و ابطال الکترونیکی صندوق ها در اپلیکیشن های متناسب با مجوز سازمان صادر شد.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، ممنوعیت صدور و ابطال در شعب بانک ها لغو شد. همچنین مجوز پذیره نویسی و فعالیت صندوق ها به عنوان فرایندی زمان بَر حذف شد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه امکان ابطال در یک صندوق و صدور در صندوق دیگر به طور همزمان برای صندوق های یک مدیر صندوق، تصویب شد، تاکید کرد: مدیر در این صندوق ها باید یک نفر باشد.

عضو هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار یکی دیگر از موارد را اصلاح کامل ساختار صندوق در صندوق بیان نمود و گفت: برخی از نصاب های آن با تصویب هیئت مدیره سازمان حذف شد.

وی با بیان اینکه نصاب اوراق تبعی نیز اصلاح شد، ابراز داشت: به این ترتیب یک صندوق می تواند هر اوراق تبعی را تا 50 درصد آن اوراق و تا سقف 5 درصد حجم صندوق خریداری کند.

ابراهیمی بیان داشت: مجوز فعالیت صندوق های با درآمد ثابت بزرگ بانکی که تحت مدیریت کارگزاری های بانکی که شرکت همگروه سبدگردانی یا تامین سرمایه ندارند به مدت دو سال تمدید شد.

وی با اشاره به قانون پیشین مبنی بر اینکه هر نهاد مالی با حجم سرمایه ثبت شده می توانست حجمی از صندوق را داشته باشد، شرح داد: تناسب سرمایه ثبت شده با دارایی تحت مدیریت به تناسب حقوق صاحبان سهام با دارایی تحت مدیریت اصلاح شد. بر این اساس، به جای سرمایه ثبت شده، حقوق صاحبان سهام لحاظ شد تا سود انباشته هم در آن لحاظ شود.

عضو هیئت مدیره سازمان بورس اصلاح محاسبه خالص ارزش دارایی های صندوق ها در بخش اوراق اختیار فروش تبعی برای کنترل NAV را از دیگر مصوبات هیئت مدیره برشمرد و ادامه داد: امکان سرمایه گذاری هیئت مدیره و پرسنل کارگزاری ها در بازار سرمایه بدون هیچ گونه محدودیت هم از مصوبات بود.

عضو هیئت مدیره سازمان بورس در پایان گفت: پیرو درخواست معاونت حقوقی دادگستری استان تهران، ساماندهی و مشارکتی کانال های تلگرامی، استرداد و رضایت از پرونده ها، سازمان بورس، به منظور حمایت از اصحاب قلم، نامه درخواست عودت پرونده ها را در دستورکار قرار داد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه اختصاصی بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: سنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 651

به "حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید