مدیرعامل اسنپ: ام تی ان برنامه ای برای خروج از اسنپ ندارد

به گزارش مجله کامسا، طی روز های اخیر بحث خروج شرکت MTN افریقای جنوبی از ایران یکی از مباحث داغ محافل رسانه ای بود. از طرفی دیگر به دلیل اینکه MTN یکی از سهامداران عمده اسنپ محسوب می گردد این نگرانی به وجود آمد که چه چشم اندازی پیش روی این سوپراپ ایرانی خواهد بود.

مدیرعامل اسنپ: ام تی ان برنامه ای برای خروج از اسنپ ندارد

محمد خلج مدیرعامل اسنپ در مصاحبه با راه پرداخت مطرح کرد که هیچ برنامه کوتاه مدتی برای خروج MTN از ایران و همچنین واگذاری سهام اسنپ وجود ندارد. او همچنین در این تبادل نظر در خصوص شرایط این روز های اسنپ و چشم انداز آن در این روز های سخت کرونایی گفت که در ادامه می خوانید.

چرا اپ اسنپ به سوپراپ تبدیل شد؟

صحبت هایمان را با خلج با موضوع ورود این اپلیکیشن به حوزه های مختلف ازجمله پرداخت، پرداخت قبض، خرید بلیت و حتی بخش پزشکی آغاز کردیم و خواستیم بدانیم که اسنپ به چه دلیل تصمیم گرفت قدم در این حوزه ها و توسعه سرویس هایش بگذارد.

خلج در این زمینه گفت: ابتدا اسنپ یک محصول خاص مانند تاکسی اینترنتی ارائه می داد. بعد به یک پلتفرم تبدیل شد و سرویس ها و خدمات متنوعی را به عنوان یک پلتفرم برای کاربرانش فراهم کرد و به این طریق تیم های پیروز در حوزه های مختلفی که می توانند بخشی از احتیاج های جامعه را برآورده نمایند، در اسنپ مشغول به ارائه خدمت شدند. اخیرا هم با راه اندازی باشگاه مشتریان، مفهوم سوپراپ برای کسانی که از سوپراپ اسنپ استفاده می نمایند، مفهوم و شکل جدیدی پیدا نموده است. یعنی کاربر می تواند از امتیازاتی که دریافت می نماید، تخفیف و خدمات ویژه ای را از سایر شرکت های گروه دریافت کند.

مدیرعامل اسنپ در تعریف سوپراپ نیز می گوید: سوپراپ اپلیکیشنی است که شما با یک بار ورود امکان دسترسی به خدمات مختلف را داشته باشید و به وسیله آن اپلیکیشن بتوانید احتیاج های روزمره تان را برآورده کنید. ما در حوزه های مختلف از قبیل تاکسی اینترنتی، رزرو هتل، خرید بلیت، خرید غذا، مشاوره پزشکی، خرید از سوپر مارکت، ارسال بسته با موتور و وانت، شارژ سیم کارت، نیکوکاری، پرداخت قبض و بسته اینترنت خدمات متنوعی را روی این اپلیکیشن ارائه می دهیم و می خواهیم این پلتفرم زیربنا و زیرساختی بگردد برای اینکه سرویس های متنوع دیگر را هم برروی آن ارائه دهیم.

خلج معتقد است که در شرایط فعلی و شیوع ویروس کرونا مردم احتیاج دارند که سرویس های متنوعی را به وسیله یک سوپراپ دریافت نمایند تا از حضور غیرضروری شان در فروشگاه ها و بانک ها جلوگیری گردد به همین خاطر در کوشش اند تا امکانات خوبی را در اختیار افراد قرار دهند.

اسنپ کیف پول خودش را ارائه می دهد؟

در حال حاضر بحث های پرداختی اسنپ به وسیله اپلیکیشن آپ انجام می گردد. اما با گسترده تر شدن سرویس های اسنپ این انتظار به وجود آمده که این سوپراپ در آینده کیف پول مخصوص خودش را راه اندازی کند؟ با توجه به پاسخ خلج به این سوال به نظر می رسد که اسنپ همچنان به همکاری اش با آپ ادامه خواهد داد.

او در این خصوص شرح داد: در حال حاضر ما با آپ همکاری می کنیم و مجموعه خدمات فین تکی مان هم با آپ انجام می گردد و توسعه خدماتمان را هم با همکاری همین مجموعه انجام می دهیم. در حال حاضر بعضی از شرکت های گروه برای ارائه کیف پول یکپارچه با خود آپ در تعامل هستند و این نشان دهنده این است که ما به دنبال افزایش همکاری ها با مجموعه آپ هستیم.

چشم انداز های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت اسنپ

به گفته خلج توسعه جغرافیایی محصولات و ارائه سرویس های جدیدتر در سوپراپ اسنپ و همین طور تعامل با ذی نفعان و به ویژه حاکمیت و رگولاتوری جزو برنامه های کوتاه و میان مدت این مجموعه است.

مدیرعامل اسنپ با اشاره به اینکه تعاملات با حوزه رگولاتوری برایشان بسیار حائز اهمیت است و حمایت های خوبی هم تا به حال صورت گرفته، شرح داد: برای مثال در بخش سهمیه سوخت، وزارت کشور و ستاد ملی مقابله با کرونا نگاه ویژه ای به ما داشتند و ما را به رسمیت و واجد شرایط دریافت سهمیه سوخت شناختند به طوری که بنزین برای کل اکوسیستم از 7 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر به 8.75 و تا سقف 300 لیتر در ماه رسید. همچنین برای خودرو های دوگانه سوز هم از 4.2 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر به 5.25 تا سقف 180 لیتر در ماه افزایش پیدا کرد. این ها حمایت هایی است که کل اکوسیستم نه فقط اسنپ، از آن بهره مند شد.

خلج در ادامه توضیح داد: در ادامه همکاری و تعامل با ارگان ها و نهاد های دولتی، بحث بازنگری جدی تر در حوزه بیمه و تامین اجتماعی مطرح شد. در حال حاضر به وسیله اتحادیه کسب وکار های مجازی، موضوع بیمه خویش فرما مطرح شده و رانندگان اسنپ می توانند از این سرویس بهره مند شوند. البته به گفته خلج همه این ها جزو موضوعات موردبحث است. برای مثال در خصوص همکاری با تامین اجتماعی، کمیته های تخصصی تشکیل شده تا درنهایت یک راه چاره مناسب ارائه گردد.

در رابطه با چشم انداز بلندمدت اسنپ هم خلج به برطرف تمام احتیاج کاربران به صورت آنلاین و تعامل با مجموعه های متنوع در کشور اشاره نمود و گفت: راه اندازی سرویس هایی مانند اسنپ دکتر و ایده های مشابه، باعث خوشحالی ما است.

اسنپ و بورس

مدتی بحث ورود اسنپ به بورس داغ شده بود و خیلی ها فکر می کردند که نام اسنپ هم در کنار دیجی کالا به عنوان اولین استارت آپ هایی که قرار است وارد بورس شوند، دیده گردد. اما در حال حاضر که اسنپ جایی در کنار 5 شرکت معرفی شده برای ورود به بورس ندارد و وقتی دلیلش را از مدیرعامل اسنپ پرسیدیم، این طور شرح داد: ورود به بورس برای بیشتر شرکت ها واقعا یک ایده آل است که درنهایت می خواهند این اتفاق برایشان بیفتد و نمادشان روی تابلو قرار گیرد. ما هم به همین دلیل مطالعاتی را انجام می دهیم و مزایا، معایب، ریسک ها و فرصت هایی که برایمان دارد را جمع آوری و مطالعه می کنیم. درنهایت نتایج به دست آمده را در اختیار سهامدارانمان قرار می دهیم تا تصمیم گیری نهایی اتفاق بیفتد. مقطع زمانی و شیوه ورود به بورس برای ما مهم است و به طورکلی دید مثبتی به این قضیه داریم.

کرونا، کاهش درخواست های تاکسی، افزایش سرویس مارکت و چگونگی مدیریت شرایط

خلج در خصوص تاثیر کرونا بر اسنپ گفت: با شیوع کرونا خیلی از کسب وکار ها تحت تاثیر قرار گرفتند و کاهش 70 درصدی درخواست سرویس تاکسی هم مهر تاییدی بر این تاثیرگذاری است. اسنپ برای حفظ سلامت کاربرانش، چه رانندگانی کاربر اسنپ و چه مسافران، اقدامات مختلفی انجام داد. از همان روز های اول اطلاع رسانی ها انجام شد، استفاده از ماسک در سفر های اسنپ اجباری شد، بیش از 100 هزار جدانماینده فضای داخلی خودرو در سطح کشور همراه با 50 هزار اقلام استریل ارائه شد. همچنین حدود 50 هزار خودرو از اسنپ هم ضدعفونی شدند.

به گفته خلج حمایت های اقتصادی هم در این دوران رخ داد و وام های بدون بهره 2 و 5 میلیون تومانی به رانندگانی که تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته بودند، داده شد. همه این موارد در کنار توصیه های بهداشتی که به کاربران ارائه می شد و بخش نظرسنجی که در خصوص رعایت شدن پروتکل های بهداشتی در اپلیکیشن قرار داده بودند، یاری کرد تا اسنپ بتواند خودش را با شرایط وفق دهد.

از طرف دیگر با شیوع کرونا، تعداد درخواست های سرویس مارکت اسنپ بیش از 100 درصد رشد داشت که اسنپ توانست با استفاده از ظرفیت سایر سرویس هایش، این افزایش تقاضا را به بهترین شکل ممکن پاسخ دهد. خلج درباره مدیریت شرایط موجود گفت: به خاطر افزایش احتیاج مردم به خرید آنلاین، کوشش کردیم خدمات سوپرمارکت آنلاین اسنپ را در شهر های مختلف راه اندازی و گسترش دهیم. در حال حاضر هایپرمارکت ها در شهر های تهران، کرج و اصفهان ارائه سرویس می نمایند. خرید از سوپرمارکت ها نیز در شهر های تهران، کرج، مشهد، شیراز، اصفهان، کرمان، تبریز، اهواز و قم فعال شده است.

مسئله پیچیده و قدیمی هزینه های سفر در اسنپ

موضوع هزینه های سفر در اسنپ همواره، چه از سمت مسافران و چه از سمت رانندگان مطرح بوده است. بعضی ها می گویند با توجه به اینکه رانندگان اسنپ هزینه سهمیه بنزین را دریافت می نمایند، قیمت ها خیلی افزایش پیدا نموده و حتی بحث رجوع به آژانس های سنتی هم مطرح است.

خلج بحث قیمت را یک بحث همیشگی و البته پیچیده در حوزه تاکسی های اینترنتی می داند. قیمتی که ارائه می گردد و ایجاد تعادل بین مسافر که اقدام به درخواست سفر و راننده ای که بخواهد سفر را قبول کند، مسئله پیچیده و قدیمی است.

او دراین باره می گوید: در خصوص هزینه کاربران راننده، فقط بحث بنزین مطرح نیست و این عزیزان هزینه های زیادی متحمل می شوند مانند استهلاک ماشین و بیمه و غیره. بحث قیمت گذاری بحثی است که باید تمام ابعاد و جوانب درگیر با این قضیه را آنالیز کرد. الگوریتم قیمت گذاری ما بر اساس عوامل مختلفی این قیمت گذاری را انجام می دهد. اما افزایش قیمت تاکسی های اینترنتی همچنان پایین تر از مصوبه افزایش کرایه های حمل ونقل عمومی است و سعی شده این موضوع را به صورت کارآمد نگه داریم به طوری که هم برای کاربر مسافر و هم کاربر راننده این قیمت مناسب باشد. به هرحال افزایش و کاهش قیمت تبعات زیادی در این پلتفرم ها دارد و ایجاد تعادل خیلی پیچیده و سخت است، ولی ما در اسنپ به دنبال حفظ نقطه بهینه در این قضیه هستیم.

در صورت خروج MTN از کشور اسنپ چه برنامه ای دارد؟

این چند روز بحث خروج شرکت آفریقای جنوبی MTN از ایران داغ شده است. هرچند که این اتفاق در کوتاه مدت نمی افتد و اگر MTN قصد خروج از ایران را داشته باشد، در بازه زمانی 4 تا 5 سال آینده اتفاق می افتد، اما باید دید در صورت وقوع، اسنپ چه برنامه ای دارد. چون به گفته خود MTN، آن ها همان طور که خروج از افغانستان، سوریه و یمن را آغاز نموده اند، نوبت به ایران هم خواهد رسید. حالا از خلج پرسیدیم با توجه به اینکه این شرکت آفریقای جنوبی یکی از سهامداران اسنپ است و در صورت خروج باید سهامش را واگذار کند، تصمیم مدیران اسنپ در چنین شرایطی چه خواهد بود؟

اما خلج اطمینان داد که ام تی ان در حال حاضر هیچ برنامه ای برای خروج از ساختار سهامداری اسنپ ندارد و در حال حاضر هم هیچ نگرانی بابت این موضوع وجود ندارد. او با اشاره به اینکه بیانیه مشترک ایرانسل و ام تی ان هم خروج قریب الوقوع این شرکت را منتفی اعلام نموده گفت: بااین وجود تمام مباحث در لایه استراتژیک و مدیران ارشد و سهامداران شرکت مطرح و سناریو های مختلفی آنالیز می گردد و درنهایت جای نگرانی نیست و اطمینان داد که اگر این اتفاق بیفتد، مجموعه اسنپ بهترین راه چاره و سناریو را برای منافع کاربرانش در نظر خواهد گرفت.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 224

به "مدیرعامل اسنپ: ام تی ان برنامه ای برای خروج از اسنپ ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرعامل اسنپ: ام تی ان برنامه ای برای خروج از اسنپ ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید