دو ماهواره رصد زمین طی چند ساعت در مدار قرار گرفت

به گزارش مجله کامسا، شرکت های اسپیس ایکس و راکت لب در پرتاب هایی جداگانه پیروز شدند محموله های خود را که مهم ترین آن ها ماهواره های رصد زمین بود، در مدار قرار دهند.

دو ماهواره رصد زمین طی چند ساعت در مدار قرار گرفت

طی ساعات گذشته دو پرتاب موشکی از زمین انجام شد تا محموله های علمی را در مدار قرار دهند. پرتاب نخست ساعت 19:18 منطقه زمانی شرقی (3:48 به وقت تهران) توسط اسپیس ایکس انجام شد تا ماهواره رصد زمین SAOCOM-1B متعلق به آرژانتین را به همراه دو ماهواره کوچکتر در مدار قرار دهد.

در این پرتاب از موشک فالکون 9 استفاده شد که هفته گذشته هم یک مجموعه از ماهواره های استارلینک را در مدار قرار داده بود. این پانزدهمین پرتاب اسپیس ایکس در سال 2020 محسوب می شود.

حدود 9 دقیقه پس از پرتاب بوستر مرحله اول هنگام بازگشت به سایت فرود، دیوار صوتی را شکست که صدای آن به طور کامل در منطقه شنیده شد. این چهارمین بار بود که از این بوستر در پرتاب های فالکون 9 استفاده می شد.

14 دقیقه پس از پرتاب SAOCOM-1B از موشک جدا شد تا در مدار قرار بگیرد. یک ساعت بعد هم ماهواره های GNOMES-1 و Tyvak-0172 روانه مدار خود شدند.

ماهواره SAOCOM یک رادار مطالعه زمین است که برای آژانس فضایی آرژانتین (CONAE) به فضا پرتاب شد. برنامه علمی SAOCOM که در طیف ریزموج به فعالیت می پردازد، شامل دو ماهواره است که نخستین آن با نام SAOCOM-1A هم در سال 2018 توسط اسپیس ایکس در مدار قرار گرفته بود. این دو ماهواره در مدار قطبی به دور زمین می چرخند که امکان پرواز بر فراز قطب های زمین را به آن ها می دهد.

پیش از این قرار بود اسپیس ایکس دو پرتاب را در یک روز انجام دهد. پرتاب مجموعه بعدی ماهواره های استارلینک برای چند ساعت زودتر از پرتاب ماهواره آرژانتین برنامه ریزی شده بود اما به دلیل شرایط آب وهوایی تا روز سه شنبه 1 سپتامبر (11 شهریور) به تعویق افتاد. آخرین بار این موشک هفته گذشته 58 ماهواره استارلینک را در مدار قرار داده بود.

به جز ماهواره ای که اسپیس ایکس در مدار قرار داد، شرکت راکت لب (Rocket Lab) هم امروز ماهواره دیگری را برای رصد زمین راهی مدار کرد. ماهواره سکویا (Sequoia) شرکت کاپلا اسپیس (Capella Space) نخستین ماهواره عمومی از مجموعه ماهواره های تجاری برنامه رادار دیافراگم مصنوعی (SAR) این شرکت است که به ارائه تصاویر با کیفیت از زمین در طول روز و شب می پردازد.

این پرتاب در ساعت 11:05 منطقه زمانی شرقی (7:35 به وقت تهران) با استفاده از موشک الکترون (Electron) و طی مأموریتی با نام نمی توانم باور کنم که آن نوری نیست (I Cant Believe Its Not Optical) از پایگاه فضایی Onenui در نیوزیلند انجام شد. این نام گذاری بر اساس فناوری راداری رصد زمین که در ماهواره سکویا استفاده شده، اجرا شده است. با قرارگیری این ماهواره 100 کیلوگرمی در مدار، شرکت کاپلا اسپیس پوشش خود در محدوده آمریکا، آفریقا، اروپا، خاورمیانه و آسیای شرقی مانند ژاپن و کره را افزایش می دهد.

گفتنی است راکت لب یک شرکت خصوصی آمریکایی است که در زمینه ساخت و ارسال ماهواره های کوچک فعالیت دارد و پرتاب های خود را از پایگاهی کاملا اختصاصی در نیوزیلند انجام می دهد.

  • موشک دلتا 4 هوی در لحظه پرتاب متوقف شد

عکس کاور: لحظه پرتاب مأموریت راکت لب (سمت راست) و اسپیس ایکس (سمت چپ)

Credit: SpaceX / Rocket Lab

منابع: Space, Spacelaunch

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 253

به "دو ماهواره رصد زمین طی چند ساعت در مدار قرار گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو ماهواره رصد زمین طی چند ساعت در مدار قرار گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید