رایزنی روسیه و ترکیه درباره تقسیم مدیریت نفت و گاز لیبی

به گزارش مجله کامسا، یک دیپلمات عالی رتبه غربی فاش کرد، ترکیه در حال اجرا توافق های گسترده ای با روسیه به عنوان طرف های دارای نفوذ است. از سوی دیگر آنکارا به حمایت آمریکایی ها در مدیریت بحران در لیبی تکیه نموده است، به این شکل که اهداف طرف های غربی و آمریکایی را محقق نموده و با حضور روسیه که در آینده تهدیدی برای جنوب اروپا محسوب می گردد، مقابله کند.

رایزنی روسیه و ترکیه درباره تقسیم مدیریت نفت و گاز لیبی

این دیپلمات غربی به العربی الجدید گفت: توافق های ترکیه و روسیه به ویژه پس از شکست خلیفه حفتر، هم پیمان فرانسه تاثیر منفی بر این کشور خواهند گذاشت، به همین دلیل پاریس فشارهای بسیاری را در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای تضعیف فعالیت های ترکیه در لیبی و مانع تراشی در جهت فعالیت های آن شروع نموده تا راهی برای حفظ منافع خود در لیبی بیابد.

او اظهار کرد: مذاکرات ترکیه و روسیه درباره تحقق منافع مالی مسکو در لیبی به این شکل است که روسیه را از حضور نظامی در این کشور منصرف کند، همچنین در این رایزنی ها تقسیم مدیریت نفت و گاز لیبی میان دو طرف آنالیز شد به این شکل که آنکارا مدیریت و راه اندازی چاه های نفت الشراره و الفیل در جنوب لیبی و مسکو مدیریت و راه اندازی چاه های هلال نفتی را به دست بگیرد. در مقابل روسیه هیچ پایگاه نظامی ای در لیبی برپا نکند زیرا چنین اقدامی هرگز از سوی آمریکا و یا هر قدرت اروپایی قابل قبول نخواهد بود.

این منبع آگاه در ادامه گفت: با ورود شرکت های ترکیه ای و روسی به حوزه سوخت در لیبی و دریافت حق حفاری در این کشور و نیز حق راه اندازی چاه های نفت در لیبی و در نتیجه تضعیف شرکت توتال فرانسه، زیان های مالی فرانسه در بخش سوخت بسیار گسترده خواهند بود.

این دیپلمات غربی با اشاره به اینکه توافق روسیه-ترکیه شامل بخشی مربوط به منافع متقابل دو کشور در سوریه نیز هست، گفت: سرنوشت شهر سرت پس از اتمام مذاکرات دو کشور مشخص خواهد شد و احتمالا عقب نشینی شبه نظامیان شرق لیبی و مزدوران واگنر از سرت همانند خروجشان از جنوب طرابلس و ترهونه اعلام گردد.

شرکت فرانسوی توتال از جمله شرکت هایی است که مدیریت میدان نفتی الشراره را با همکاری موسسه ملی نفت لیبی، شرکت ریبسول اسپانیا و اُ.ام.وی اتریش بر عهده دارد. نیروهای وابسته به حفتر فراوری در این میدان نفتی به عنوان بزرگترین میدان نفتی در لیبی با فراوری روزانه 315 هزار بشکه نفت را متوقف نموده اند.

بعضی دیپلمات های مصری آگاه از کمیته مصری ویژه امور لیبی درباره پشت پرده بازگشت 23 کارگر مصری به کشورشان به العربی الجدید گفتند: پس از انتشار ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی که در آن ها کارگران در ترهونه مورد اهانت گروه های وابسته به دولت وفاق قرار می دریافتد، تغییر بزرگی در این زمینه ایجاد شد و مصری ها کوشش کردند کانال هایی را با دولت وفاق برای بازگرداندن بخشی از روابطی که پیش از شروع عملیات نظامی حفتر علیه طرابلس در آوریل 2019 وجود داشتند، ایجاد نمایند.

آن ها اضافه نمودند: رایزنی ها و میانجیگری ها در عملیاتی که دستگاه اطلاعات کل مصر بر آن کاملا نظارت داشت، به تماس عباس کامل، مدیر دستگاه اطلاعات کل مصر با احمد معیتیق، معاون رئیس شورای ریاستی دولت وفاق که ناظر بر هماهنگی اقدامات مشترک قاهره و طرف های مسؤول در دولت وفاق بود، ختم شد، این هماهنگی به رایزنی مدیر اطلاعات کل مصر با فتحی باشاغا، وزیر کشور دولت وفاق و موافقت کامل آن با جزئیات این عملیات منجر شد.

دیپلمات های مذکور اضافه نمودند: یک هواپیمای نظامی متعلق به دستگاه اطلاعات کل مصر که در آن ایمن عبد البدیع، معاون عباس کامل، مشهور به مرد ماموریت های سخت در کنار یک تیم نظامی وابسته به این دستگاه و دو تن از فرماندهان این دستگاه وارد منطقه ای شد که دو طرف درباره مرزهای اداری شهر سرت به توافق رسیدند.

آن ها در ادامه تاکید نمودند: سطح مسؤولان این هیات امنیتی در نظر گرفته شده و مورد توافق دو طرف بوده است.

منابع مذکور درباره این ملاقات گفتند: طرف مصری پیغام تشکری را برای دولت وفاق بابت توافق و نقش آفرینی در تامین امنیت این کارگران مصری و صدور مجوز بازگشت آن ها به قاهره بنا بر درخواست مصر ارسال کرد. این اقدام با توجه به خشم ناشی از شکست مصر در توافق با اتیوپی درباره سد النهضه، برای رهبران سیاسی مصر در سطح مردمی و رسانه ای ضروری بود و لازم بود یک اقدام رسانه ای برای کنار زدن این شکست انجام گردد.

منابع مصری درباره احتمال گسترش این ارتباطات با اشاره به اینکه گفت وگویی میان تصمیم گیرندگان دو کشور ترکیه و مصر درباره توافق های غیرمستقیم دو طرف وجود دارند، اظهار کردند: چه بسا مساله لیبی شروع تحولی استراتژیک در درگیری های مصر و ترکیه باشد. شرایط مالی کنونی قاهره و ضعف در روابط مصر با عربستان و امارات و نیز بحران سد النهضه در تسریع و انجام توافق های سیاسی گسترده تر میان مصر و ترکیه نقش بسزایی داشتند.

در این راستا، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه تاکید نمود، دوری گزیدن عقیله صالح، رئیس مجلس طبرق از حفتر برای ورود او به عملیات سیاسی کافی نیست، شخصی که جایگزین حفتر خواهد شد، باید از راهکار سیاسی و نه جنگ حمایت کند تا در لیبی از احترام برخوردار گردد.

چاووش اوغلو اضافه نمود: بیشتر اعضای مجلس صالح به طرابلس منتقل شدند و تنها تعداد اندکی از آن ها باقی مانده اند.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه ضمن اشاره به حمایت کشورش از دولت وفاق ملی لیبی، گفت: ترکیه طرح پیشنهادی مصر برای حمایت از حفتر را جدی نمی داند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 128

به "رایزنی روسیه و ترکیه درباره تقسیم مدیریت نفت و گاز لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی روسیه و ترکیه درباره تقسیم مدیریت نفت و گاز لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید